Coltul incepatorului- sfaturi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mai 2008, 14:31

johnnybravo scrie:salau la twister am prins doar pe cadere dar am inteles ca se prinde bine si pe tarash :lol:
in locuri cu salai si fund fara agataturi rele merge si tarash. mai ales iarna am facut niste partide memorabile la tarash.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 19 Mai 2008, 14:32

eu am prins de multe ori si pe ridicare(sau tragere, nush cum sa zic), adica simteam cum se loveste jigul de bolovan, si cand il saltam de acolo... buf, atac.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mai 2008, 14:38

Adi_ cand saltai, salaul era deja acolo! ce zici de varianta asta?
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 19 Mai 2008, 14:39

<offtopic>Cu tot respectul pe care îl port forumului rapitori.ro nu pot renunţa la caracterele româneşti pe un forum românesc. Este un principiu pe care l-am adoptat cu ceva timp în urmă şi pe care ţin să îl respect atât cât pot. Dacă însă problema de comunicare este semnalată de cât mai mulţi utilizatori voi trece pe tastatura EN.</offtopic>

Din câte înţeleg, atacul pe cădere este dat în special de şalău şi că în funcţie de prezentarea nălucii şi răpitorul care atacă diferă.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 19 Mai 2008, 16:11

ovidiu scrie:Adi_ cand saltai, salaul era deja acolo! ce zici de varianta asta?
cu siguranta era acolo, dar sa nu crezi ca am confundat bolovanul cu salaul :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Mai 2008, 22:01

topic foarte util, ar trebui facut lipicios...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 04 Iun 2008, 15:26

Ce este pescuitul la buldo?

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 04 Iun 2008, 16:53

vezi k este un topic la spinning cu bouledeeau :lol: =buldo

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Iun 2008, 22:32

florind scrie:Ce este pescuitul la buldo?
Pescuitul la buldo este o tehnica intermediara rezumata ca pescuit la musca cu echipament de naluci; echipamentul este constituit din buldo (o bula transparenta din plastic care trebuie sa permita atasarea si blocarea pe fir, precum si lestarea sa prin admisia apei controlata), o varga de minim 2,10 m, usoara, cu varful elastic, la care se ataseaza o mulineta mica cu fir monofilament de 0,16-0,22mm. Se trece firul prin buldo si se leaga musca la capatul sau la minim 60 cm distanta. Rezultate bune cu acest tip de pescuit se obtin daca musca pluteste in curent aval de buldo iar lansarea se face mult deasupra locului in care presupunem ca ar fi pastravii, pentru a nu-i speria.

sursa http://www.pescarulamator.ro/pastrav_indigen_fario.htm



Imagine

Montura muste cu Buldo, se foloseste la pescuitul cu momeli artificiale, pentru pestii rapitori care ataca la suprafata cum ar fi pastravul, lostrita, obletul etc.
Folosind Buldo se poate arunca la distanta dar totodata montura va evolua la suprafata. Buldo-ul este o bila de plastic, goala, cu doua urechi de prindere si doua doape pe unde se introduce apa in el. Datorita apei introduse in buldo, inainte de lansare are greutate suficienta pentru un lanseu lung, dar odata ajuns in apa el va pluti.
In imaginea alaturata este prezentata o montura cu buldo, avand 5 muste cu aspect diversificat. Pentru realizarea ei aveti nevie de: 1 buldo, 5 muste artificiale, 1 vartej, 7 protectoare nod, cca. 1.7m fir monofilament 0.15-0.2.
Firul de prindere al fiecarei muste va avea lungimea de 10-15 cm, iar distanta la care vor fi montate acestea pe firul principal va fi de 15-20cm, in asa fel ca sa nu se incurce intre ele (in imagine sunt mai aproape). Lungimea totala a acestei monturi va fi de 90-100cm.


Imagine

sursa http://www.pescarul.net/pages/monturi/m ... c_buld.htm
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
florind
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2008, 13:31
Contact:

Mesaj de florind » 06 Iun 2008, 09:37

Mulţumesc Michael.
Acum, am altă nelămurire legată de ceea ce scrie în Legea 192 din aprilie 2001. La anexa 3 - conditiile care trebuie indeplinite pentru practicarea pescuitului recreativ in apele apartinand domeniului public - scrie aşa:
1. Pescuitul recreativ este permis numai in cursul zilei, de la rasaritul si pana la apusul soarelui, cu respectarea urmatoarelor reguli:

a) in apele curgatoare si statatoare din zona montana, numai cu o singura undita cu cel mult 2 carlige sau cu o lanseta;

b) in apele din zona colinara si de ses, pe tot cursul Dunarii si pe bratele sale, in Delta Dunarii, cu cel mult 2 undite sau 2 lansete cu cate doua carlige fiecare;

c) in apele teritoriale ale Marii Negre, cu cel mult 2 undite, 2 lansete sau 2 taparine, cu cate 10 carlige fiecare.


Aşadar, din ceea ce scrie mai sus, trag concluzia că nopatea nu se poate pescui, corect?
Apoi, pe apele colinare şi de şes, nu ai voie decât cu două lansete sau două undiţe. Dacă este corect ceea ce am înţeles eu, cum se face că majoritatea pescarilor pe care i-am văzut aveau câte 5-6 lanste başca două undiţe cu care se jucau până trăgea ceva la lansete.
Voi respectaţi cu stricteţe ceea ce spune această lege în această anexă?

Scrie răspuns