Clean pe apa tulbure

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 13 Iul 2004, 08:47

danr scrie:hmmm, eu parca n-as fi de acord
sunt plute care stau foarte bine in curent, si daca stii sa echilibrezi linia spargi pe rau la mreana, scobar, etc.....
Cica exista niste plute interesante speciale ptr. pescuitul contra curentului care sunt aplatizate in portiunea imersa. Ati vazut asa ceva in RO. ?
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 13 Iul 2004, 09:14

Cred ca stiu la ce te referi... dar eu nu vad o problema pluta. Nu o problema atat de mare. Viteza cursei pe o apa rapida o controlezi din bat. Conteaza, intr-adevar atat marimea plutei si felul cum taie aceasta apa, cat si grosimea firului (cu un fir mai subtire tai mai usor apa)

Fir intins!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Plute

Mesaj de MihaiV » 13 Iul 2004, 09:32

[quote="Gyorg"][quote="danr"]hmmm, eu parca n-as fi de acord
sunt plute care stau foarte bine in curent, si daca stii sa echilibrezi linia spargi pe rau la mreana, scobar, etc.....[/quote]

Cica exista niste plute interesante speciale ptr. pescuitul contra curentului care sunt aplatizate in portiunea imersa. Ati vazut asa ceva in RO. ?[/quote]

Sunt niste plute plate, cu tija asimetrica.
Daca o pluat normala sta inclinata in curent, tija plutei de care zic sta dreapta si trasatura e mai bine sesizata. In plus, pluta e mult mai stabila. Exista la Energofish.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 13 Iul 2004, 16:07

Merci

Maxima distractie

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 18 Iul 2004, 00:45

Paul scrie:
eugen scrie:rotativa argintata recuperata foarte lent sau jucata pe loc in curent.
Asta trebuie s-o incerc. N-am dat pana acum cu rotativa pe tulbureala.
Eu am dat si,degeaba(Mepps).In apa tulbure folosesc voblere cu bile.Poate ca ar merge cu spinner Vibrax.Se spune ca acel "clopot"de pe ax amplifica vibratiile ce le emite.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Iul 2004, 20:58

Cand e apa tulbure,cleanul se ascunde in mal,e derutat.Merge doar cand e limpede apa.Daca e si scazuta,e beeeeeton!Succes am avut la clean,doar pe seceta:apa scazuta si limpede.

Scrie răspuns