Clean la macaroana, fructe, dulciuri, artificiale ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Clean la macaroana, fructe, dulciuri, artificiale ?

Mesaj de mugurel » 24 Iun 2004, 09:17

Stie cineva sau a incercat sa prinda cleanul cu paste fainoase? Este o momeala selectiva ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Iul 2004, 15:07

N-am pescuit clean niciodata, dar daca zici ca maninca orice ar trebui incercat la patratica de iaurt sau mate de libelula. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Iul 2004, 16:25

Prietene SF, in primul rind in Dirty Dancing a jucat Patrick Swayze nu John Travolta si in al doilea rind m-am nascut, am crescut si am pescuit in Constanta si "imprejurimi". De unde naiba clean aici?!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Iul 2004, 19:21

Am inteles ideea! :D Comentariul meu cu "patratica de iaurt" a fost o gluma si sper ca a fost luat ca atare.

Fir intins!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 05 Iul 2004, 09:56

@SF
Ma refeream la selectie ca specie si in acelasi timp si ca marime.
Nu am reusit sa prind cleanul decat la momeli naturale in ordinea urmatoare (descrescatoare ca numar de capturi) : greier, licurici, scorobete (astea trei sunt selective ca specie dar nu ca marime) buchet de viermusi, rama, paine (neselective). Nu am reusit sa prind la fructe, bob de porumb, coropisnita (care cred ca e selectiva ca marime) etc.
Am citit undeva (nu mai tin minte unde) despre macaroane si doream sa stiu de la cei care le-au folosit (cu succes) "instructiuni de folosire".

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Iul 2004, 10:59

mugurel scrie: Nu am reusit sa prind la fructe, bob de porumb, coropisnita (care cred ca e selectiva ca marime) etc.....
Salutare!
Pe ce rau pescuiesti? Pentru a putea prinde clean la fructe( visine, cirese, mai tarziu, struguri) sau la boaba de porumb (in lapte) trebuie mai intai sa il inveti sa traga la aceste momeli. Adica, uite cum fac eu pe raul Buzau. (fac o paranteza: NU VREAU SA PAR LAUDAROS, departe de mine gandul de-a fi increzut, dar pot impartasi, atat cat am, din putina mea experienta)
Deci sa revenim...
Curat (cu cutitul) boabele de porumb de pe vreo 3-4 stiuleti si le arunc in apa mai sus de locul unde voi pescui (bineinteles, imi aleg inainte un vad). Apoi voi pescui, punand cate o singura boaba, taiata in carlig. Invatarea pestelui poate dura cateva zile (2-3) si eu obisnuiesc, in momentele in care pestele rareste trasatura sa mai curat cativa stiuleti pentru a-i da nada.
Trebuie sa mearga, doar sa-l inveti :wink:

Fir intins!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 05 Iul 2004, 11:48

Deci trebuie procedat ca si la crap cu boiles?
Cu porumb agati clean numai de la o anumita dimensiune in sus?
@SF
Eu am prin cele mai mari bucati(cel mai mare 36 cm) la licurici pe carlig nr 16. Cu greier mare pe carlig nr 6 am prins bucati mai mici dar mult mai multe. Nu cred ca marimea momelii este criteriul de selectie decisiv, cel putin la clean (bine zicea un italian :D 2+2=5).

Scrie răspuns