Clean la macaroana, fructe, dulciuri, artificiale ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 10:38

mihai e din cluj :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 10:46

lolz. am amestecat informatia...cineva zicea de arges.

oricum, curiozitatea referitoare la streamere ramane. mi-am luat ceva materiale si niste lac epoxidic, mai ramane sa-mi iau o menghina si ma apuc sa-mi fac jig-uri cu pene. vreau sa incerc insa pattern-uri care merg.
nu doar la clean, by the way. :)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 10:47

da, atelierul micilor bricolatori
timp sa mergi la peste mai ai ?
cum a fost la nunta, apropos ? :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 10:56

si de mers la fishing, da, vineri la giurgiu. si daca va duceti pe olt in mai multi, ma abonez si la aventura asta.

respect!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 11:05

nu are ce ghinion sa se intample, nu am fost niciodata sa nu se prinda nimic

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

:)

Mesaj de todi » 14 Iul 2004, 11:33

tip: uita de lacurile de acumulare, prea multa apa. coboara si cauta pietrele si curentul. greierul lasa'l spre fund unde adancimea nu depaseste 1 m si intre ape la adancimi mai mari. si eu pescuiam pe jiu la greiere, numai ca vreo 110 km mai aval de unde pescuiesti tu :)). si cei mai mari cleni numai la greiere i'am prins. ai face bine sa cauti niste stupi, pentru bondari, unii spun ca sunt chiar mai buni ca greierii.

ce cred eu ca este important la mustele de clean - cred, nu am pescuit la musca - dar cunoscand obiceiurile lui as spune ca acestea trebuie sa aiba culori vii - rosu, verde, galben.

ai avut vreodata atacuri la plute rosii?

numai bine

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 14 Iul 2004, 12:20

M-am nascut in Craiova si am locuit acolo pana la 26 de ani. Din pacate, in acea perioada nu am pescuit decat la pasnic si numai in baltile din Dolj si in raul Olt.
Problema mea este de fapt ca nu prind clean cu artificiale :(

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Iul 2004, 12:36

mugurel scrie: Problema mea este de fapt ca nu prind clean cu artificiale :(
Eu am pescuit mai mult pe Buzau, iar la artificiale am dat (putin) la sir de muste si la rotativa. La blinker am prins si clean mai frumos, dar la muste artificiale doar clenuti.
Problema, la mine, este ca nu am experienta la artificiale, cel putin mi-am dat seama mai mult de acest lucru cand am intrat pe forumul acesta. Si ce am mai invatat... e ca nici nu fac un pescuit de finete, adica e loc de mult mai mult si in pescuitul clasic, cu undita si pluta. In vara asta vreau sa incerc mai mult la spinning si, cand ma voi intoarce din concediu am sa scriu ce am facut.
Numai bine!

Avatar utilizator
razvan
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2004, 21:26
Localitate: craiova
Contact:

la greier

Mesaj de razvan » 14 Iul 2004, 16:19

mugurel...dupa parerea mea greierul este cel mai bun pt. o partida atractiva la clean...chiar si cleni mai mari poti prinde....fara sa mai pui la socoteala faptul ca poti sa "lovesti" intamplator un somotei sau o mreana zdravana...intreaba-l pe todi ca el stie :)

Numai bine....

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 15 Iul 2004, 07:01

Si eu sunt de aceeasi parere. Greierul este cea mai prinzatoare momeala la clean. Nu stiam ca-l place si mreana, asa ca nu am dat la fund niciodata. Mreana o prind numai cu rama sau buchet de viermusi (4-5).

Scrie răspuns