Clean la macaroana, fructe, dulciuri, artificiale ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 05 Iul 2004, 12:02

daca tot aveti atat clean in zona voastra, l-ati incercat si cu artificiale?
mi se pare ca pierdeti toata distractia la clean pescuind in stilul clasic, cu voblere si rotative se prinde mai bine si puteti pescui selectiv.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Iul 2004, 12:09

mugurel scrie:Deci trebuie procedat ca si la crap cu boiles?
Nu stiu cum se procedeaza la crap cu boiles, sincer sa fiu nu am dat niciodata.
Cu porumb agati clean numai de la o anumita dimensiune in sus?
Nu... Eu am prins si clean mare si mic la boaba. merita incercat, sa stiti. Veti avea surprize placute. Dar trebuie nadit.
Eu am prin cele mai mari bucati(cel mai mare 36 cm) la licurici pe carlig nr 16.
Cel mai mare clean al meu a fost prins la mormoloc de broasca (cca 1.5Kg) Nu l-am masurat.

O intrebare: cum pescuiti cu licurici la clean? De unde adunati atati licurici incat sa va ajunga sa dati cu ei ca momeala. Eu, nu am mai vazut licurici de multa vreme, cand eram mic mai vedeam noaptea la tara, la bunici.

Fir intins!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 05 Iul 2004, 13:39

daca tot aveti atat clean in zona voastra, l-ati incercat si cu artificiale?

Am incercat la rotative 0,1 si la vobler cozma dar nu am prins nimic. Poate nu ma pricep eu (de fapt la artificiale nu am prins decat biban in balta iar pe rau o singura data doi pastravi cucubeu).
O intrebare: cum pescuiti cu licurici la clean? De unde adunati atati licurici incat sa va ajunga sa dati cu ei ca momeala.

Pui gandacelul in carlig nr 14-16 ca orice insecta. Nu trebuie sa momesti ii arunci momeala la gura. Cu pluta forte mica din varf de cocean de porumb (echilibrata cu o alica de .25g) aproape de suprafata (20-30 cm). Acum folosesc buldo transparent legat la capatul firului, cu doua carlige legate scurt cu fir de .16.
Licuricii (niste gandacei negri) ii gasesc chiar in tufisurile de pe malul apei.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Iul 2004, 14:34

mugurel scrie: Licuricii (niste gandacei negri) ii gasesc chiar in tufisurile de pe malul apei.
Ahaaa... impropiu zis licurici. :) M-am prins.
pai, da, cleanul merge cam la orice tip de "gandacel".

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

cleanul la macaroana

Mesaj de pupu » 05 Iul 2004, 19:10

Domnilor avand o casa aproape de Hobaia respectiv 10 min de Arges am am anceput cu salaul pe Hobaia iar acum vreo 6 ani am descoperit frumusetea pescuitului la clean .Citisem si eu despre cirese ,dude si alte momeli vegetale dar eu nu am reusit sa prind la asa ceva,poate nu am avut rabdare ,an schimb am anceput sa pescuiesc cu viermusi si rezultatele erau multumitoare,bineanteles ca nadeam cu putini viermusi din cand an cand ,apoi am deoperit rotativa iar pe urma am constatatat cavoblerul este number one. Daca ai rbdare si anveti tainele pescuitului cu vobler ,va garantez ca nu o sa mai folositi altceva. Am folosit multe modele -Cabelas-Rebel-Salmo de care am fost relativ multumit, am ancercat si Cozma dar am renuntat ,am descoperit apoi Davn si am anceput sa folosesc numai asa ceva -e aproape la fel de bun ca cele de la Rebel dar pretul al face imbatabil-dar nu folositi decat modelul shad de 2,5 si3,5 si asta numai an rauri oricat de repezi ,va garantez ca nu se rastoarna si evolueaza super .

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 05 Iul 2004, 22:08

si mai dai acum la salau pe Hobaia ? :lol:

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 06 Iul 2004, 07:17

@SF
Nu am pescuit la fund cleanul, dar ai dreptate, am auzit ca lipitoarea "prinde" cleni frumosi. Este una dintre cele mai bune momeli, in special pe apa tulbure.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cleanul la macaroana

Mesaj de MihaiV » 06 Iul 2004, 08:12

[quote="pupu"],an schimb am anceput sa pescuiesc cu viermusi si rezultatele erau multumitoare,bineanteles ca nadeam cu putini viermusi din cand an cand ,apoi am deoperit rotativa iar pe urma am constatatat cavoblerul este number one. Daca ai rbdare si anveti tainele pescuitului cu vobler ,va garantez ca nu o sa mai folositi altceva. .[/quote]

Cam asa am evoluat si eu. Dar mai e un pas: musca artificiala! Dupa ce am inceput sa prind secretele mustelor artificale s-au rarit partidele la vobler. Acum dau aproape exclusiv la musca artificiala, indiferent ca e rau mare (Mures), parau de munte sau lac. E incredibil ce pofta de mancare au clenii!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 10:33

pai si eu zic ca n-are sens sa dai la clean cu momeli naturale, indiferent ca e vorba de muste sau voblere, tot prinzi mai bine decat cu naturale. in plus prinzi si din cei mai mari,

pt clean, ideal ar fi sa mergi cu o varga de spin si una de musca, si sa imbini ambele tehnici. singura perioada cand prinzi slab cu voblere e atunci cand muscareste. de altfel, acelasi lucru se intampla si la pastrav.

mihai, folosesti si streamere la clean pe arges? daca da, as vrea sa stiu si eu ce fel de streamere.

Scrie răspuns