Cinste tie-Romanie:Aspretele cel mai rar peste din lume!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Cinste tie-Romanie:Aspretele cel mai rar peste din lume!

Mesaj de Masterclen Adi » 03 Noi 2014, 13:33

asprete scrie:Adi nu pune la suflet,si nu,nu am calcat prin zona,dar o sa ne intilnim odata :respekt: si da sunt o clona,dar nu clona lui Adi. :mrgreen:
La vara te invit la o partida pe Neajlov la clean,clona sau nu,tot un om scrie in spatele ei :)) ,dar ala nu sunt eu.
Acum inca este apa tulbure.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cinste tie-Romanie:Aspretele cel mai rar peste din lume!

Mesaj de T.Adrian » 08 Mai 2015, 10:18

APSHD scrie:Pe Riul Mare din Retezat este plin cu specia respectiva .
Pescarii localnici il numesc Guvid de Munte
Probabil il confunzi cu zglavoaca care intr-adevar seamana.
Ar fi extraordinar sa reziste specia dar este foarte putin probabil desi aria este protejata. Numai autoritatile stiu prin ce mijloace se protejeaza o arie de asemenea importanta pentru ca eu nu am vazut nici un panou de avertizare, nici o actiune de ecologizare si nici un control in peste 20 de ani de cand merg pe raul Valsan.

Vestea buna, acum 2 saptamani am reusit sa vad unul, deci inca mai exista. M-am bucurat dar stiind situatia critica in care sunt, am avut si un gust amar.
Nu putem decat sa speram ca va scapa cumva singur, ca se va adapta la noile conditii pentru ca altfel va disparea complet si vor fi putini cei care ii vor simti lipsa, iar multi nici nu vor fi stiut ca a fost acolo. :censored:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: Cinste tie-Romanie:Aspretele cel mai rar peste din lume!

Mesaj de oldheinz » 08 Mai 2015, 14:44

Ai perfecta dreptate. Din pacate unele specii s-au grabit sa dispara: pe raul Barcau, din Bihor, inainte de punerea in functie a rafinariei Suplac, exista o specie numita pastravul negru, poate unii isi mai aduc aminte. Acesta era endemic pe Barcau, asa cum aspretele e pe Valsan, si era tot asa, unic in lume. Nu i-a pasat nimanui...

Scrie răspuns