cine e din Tulcea?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

cine e din Tulcea?

Mesaj de g30rg3 » 12 Feb 2012, 14:37

Deschid acest topic pentru a identifica pescarii din Tulcea eventual punerea in discutie a unor subiecte mai sensibile legate de pescuit din zona noastra.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 12 Feb 2012, 15:17

Ajutati-ne pe noi cei din tara, atunci cand venim in Delta. Deschide-ti voi un punct de eliberare permise de pescuit pentru DElta, eventual si celelalte, permis acces, ambarcatiune etc., astfel incat sa avem acces mai usor si sa nu mai margem pana la ARBDD, cu tot alaiul(remorca,ambarcatiune etc.). Locatia sa fie undeva la intrare(langa cei cu momeala). Comision bineanteles, cred ca ar fi bine 10-12 lei. NU?
Am ajuns de multe ori in Tulcea in zori(5,6 dim) si am stationat pana la 8, cu formalitati ne-a prins ora 10 in Tulcea.
Toate datele pot fi trimise prin mail si se ridica si se plateste, cand ajungi la voi, in 5 minute ai scapat, la ora 11 esti instalat pe apa. Studiati aceasta posibilitate. NU?

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Mesaj de g30rg3 » 12 Feb 2012, 15:35

jhonny scrie:Ajutati-ne pe noi cei din tara, atunci cand venim in Delta. Deschide-ti voi un punct de eliberare permise de pescuit pentru DElta, eventual si celelalte, permis acces, ambarcatiune etc., astfel incat sa avem acces mai usor si sa nu mai margem pana la ARBDD, cu tot alaiul(remorca,ambarcatiune etc.). Locatia sa fie undeva la intrare(langa cei cu momeala). Comision bineanteles, cred ca ar fi bine 10-12 lei. NU?
Am ajuns de multe ori in Tulcea in zori(5,6 dim) si am stationat pana la 8, cu formalitati ne-a prins ora 10 in Tulcea.
Toate datele pot fi trimise prin mail si se ridica si se plateste, cand ajungi la voi, in 5 minute ai scapat, la ora 11 esti instalat pe apa. Studiati aceasta posibilitate. NU?
Din pacate Jhonny problema permiselor e una delicata chiar si pentru noi tulcenii. Nimeni nu scapa de birocratia asta tampita indiferent ce ar fi cu atat mai mult cat suprematia pentru permisele de pescuit se disputa intre AJVPS Tulcea, ANPA, si mai nou ARBDD. Anul trecut aveam in portofel zeci de hartii si para hartii care atestau ca am dreptul sa pescuiesc in DD gen permis de intrare in DD, permis de pescuit ARBDD, permis de pescuit ANPA, PG si naiba sa le ia ca nu mai stiam ce hartii sa mai scot sa fiu ok si sa dea naiba daca am fost controlat macar odata tot anul. Ceea ce ceri tu e un lucru extraordinar, adica sa iti poti face toata documentatia intrun singur loc, indiferent de zi si mai ales ora dar suntem departe tare de lucrul asta deocamdata. Va fi posibil acest lucru in momentul in care se va creea un cadru legislativ clar care va desemna pe cineva cu autoritate suprema asupra DD.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 12 Feb 2012, 16:37

Daca ai toate datele mele, nu poti obtine permis acces pt. ambarcatiune si persoane? Pentru barca este un formular, pentru persoane idem. Permisul de pescuit nu cred ca ridica probleme, daca ai datele si bani de la persoana care vrea sa pescuiasca in Delta, NU?

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Mesaj de g30rg3 » 12 Feb 2012, 16:58

jhonny scrie:Daca ai toate datele mele, nu poti obtine permis acces pt. ambarcatiune si persoane? Pentru barca este un formular, pentru persoane idem. Permisul de pescuit nu cred ca ridica probleme, daca ai datele si bani de la persoana care vrea sa pescuiasca in Delta, NU?
Pentru ambarcatiune este formular, pt permise de pescuit se plateste cu buletinul si elibereaza permisul pe loc, cel putin asa au facut anul trecut. Anu asta Dumnezeu cu mila :lol:

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Mesaj de g30rg3 » 12 Feb 2012, 17:05

anul trecut taxele erau
30 lei/an taxa de intrare in DD
30 lei/an permis pescuit in RBDD
100lei/an si 20lei/ sejur taxa pt barca

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 12 Feb 2012, 17:23

g30rg3 scrie:
jhonny scrie:Daca ai toate datele mele, nu poti obtine permis acces pt. ambarcatiune si persoane? Pentru barca este un formular, pentru persoane idem. Permisul de pescuit nu cred ca ridica probleme, daca ai datele si bani de la persoana care vrea sa pescuiasca in Delta, NU?
Pentru ambarcatiune este formular, pt permise de pescuit se plateste cu buletinul si elibereaza permisul pe loc, cel putin asa au facut anul trecut. Anu asta Dumnezeu cu mila :lol:
Jhonny, nu vreau sa fie interpretata gresit aceasta postare, dar poate aduce unele lamuriri:
- asociatia noastra (APC 21) a incercat sa procure, pentru membrii sai, permisele necesare accesului si pescuitului in Delta in 2012. In urma discutiilor cu ARBDD, s-a stabilit sa distribuim, prin asociatie, permisele de acces in Delta (30 lei) si de pescuit in Delta (30 lei).Pentru permisele de acces auto si cu barca ni s-a spus ca trebuie completate formulare, individual, in care se specifica zona si traseul pe care solicitantul doreste sa patrunda (pentru a evita accesul in zonele strict protejate). Asadar, deocamdata, se pot procura, prin asociatie, doar permisul de pescuit ARBDDsi de acces in Delta.

Avatar utilizator
Razvan V.
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 26 Dec 2010, 20:58
Localitate: Ludus/Mures

Mesaj de Razvan V. » 12 Feb 2012, 17:59

Nu ma pot abtine

ARBDD=Agentia Romana de Braconaj Delta Dunarii?

Scuzati de off :twisted: :oops:

M & M
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 25 Apr 2009, 08:23
Localitate: Galati

permis

Mesaj de M & M » 12 Feb 2012, 18:17

pentru permis ARBDD (30lei)mai trebuie copie dupa actul de identitate (se restituie dupa completare) si copie talon pensie -unde e cazul-pentru permis de pescuit si permis de acces in zona gratuit;daca nu inca 30lei pentru permis de acces.Direct la sediul ARBDD de pe faleza -la capatul blocurilor turn.
fir intins!
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... la122.jpg/]Imagine[/URL]

g30rg3
veteran
veteran
Mesaje: 1274
Membru din: 28 Mar 2011, 11:17

Mesaj de g30rg3 » 12 Feb 2012, 20:54

mersi mult de exemplu Marian. Asa aratau si cele de anu trecut, dar nu ma asteptam sa le scoata asa de repede anu asta :lol:

Scrie răspuns