CE VRAJI A MAI FACUT AGENTIA MEA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

CE VRAJI A MAI FACUT AGENTIA MEA

Mesaj de apsalba » 29 Ian 2007, 20:12

Incepand de astazi o sa tin aceasta rubrica in care am sa postez toate mijmasurile facute de aceasta agentie (ANPA), reprezentanta a statului roman, impotriva legislatiei pe care este obligata sa O RESPECTE.

Primul subiect este o afacere facuta vineri de catre angajatii ANPA cand seful lor gigi era plecat la Bruxelles, prin care s-au eliberat 6 licente de acvacultura firmei Silvaturist srl din Ramnicu Valcea, firma care il are ca asociat pe un anumit domn Antonescu, nimeni altul decat presedintele AJVPS Valcea. Licentele s-au dat pe lacurile de acumulare de pe Olt. Legile, actele normative si contractele incheiate care s-au incalcat sunt urmatoarele:
- legea 192/2001
- legea mediului
- contractele cu asociatiile de pescari sportivi
- directiva habitate
- tratatul de aderare al Romaniei la UE, sectiunea mediu si acvacultura
Documentele care au stat la fundamentarea acordarii licentei sunt :
- Contractul cu hidroelectrica sa care ii da voie sa umble pe dig domnului respectiv;
- oaresice zice-se plan de management
Lipsesc :
- lacul care apartine apelor romane si pe care este interzisa acvacultura (vezi protocolul incheiat de anpa cu apele romane)
- Pestele care apartine statului roman
- oaresice licitatie publica

L-am atentionat pe gigi stefan sa ia masuri. Maine sesizez oficial MAPDR in numele FNPSR.
Daca nici acum nu se iau masuri, urmeaza sesizarea Comisiei Europene.
Ajunge fratilor; destul.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 30 Ian 2007, 13:30

Draga mea Federatie oare nu ar trebui deschis si un topic cu titlul :
- CE VRAJI V-A MAI FACE FEDERATIA MEA?
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 30 Ian 2007, 14:00

salut apsalba .
urmaresc topicul.javrele astea un tupeu ordinar ,dar si aia din valcea stau si se uita .daca in zona mea se intampla ceva similar o sa-ti cer consultanta .
walleye

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 30 Ian 2007, 14:17

Am notificat in scris ANPA si ministerul pentru anularea licentelor. Ma astept si la niste destituiri.
Am notificat deasemenea ministerul sa se constituie ca parte civila in procesul contra AGVPS pentru a-si recupera patrimoniul furat .Astept sa vad reactia ministerului.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 30 Ian 2007, 19:19

tre sa mergem pe varianta :societatea civila super vigilenta ,cu ochii pe ei ca pe butelie ,cum scapa gaz cum le dam scanteie .altfel ne incaleca marlanii.tinem legatura .
walleye

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 30 Ian 2007, 20:34

Ultima fratie infiripata este gigi stefan cu selaru. Se pare ca miza este dijmuirea fondurilor europene. selaru l-a plasat pe Bentu de la CNAFP la agentia de plati, pentru a controla cele 230 milioane de euroi plasati de UE pe piscicultura. Pana la urma s-a prins si Popescu de la CNAFP ca baietii ii poarta sambetele. Ce nu stie popescu, este ca il poate baga pe Selaru la puscarie si maine, avand in propria ograda dovezile privind falsurile pe care le-a facut prin incheierea aditionalelor din 2003 la niste contracte care erau moarte de vreo 13 ani. Poate ii vine mintea la cap si isi pune juristii la treaba. Solutia o poate oferi noul ministru pe care l-am atentionat in scris asupra patrimoniului ciordit de selaru si care l-ar pune pe acesta din urma pentru foarte multa vreme la pastrare, alaturi de prietenul si ocrotitorul lui pe nume adrian nastase.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 31 Ian 2007, 20:28

adrian frunza scrie:salut apsalba .
urmaresc topicul.javrele astea un tupeu ordinar ,dar si aia din valcea stau si se uita .daca in zona mea se intampla ceva similar o sa-ti cer consultanta .
domnule adrian frunza,va invit la valcea sa vedem ce sfaturi ne puteti da.
cat despre ceea ce a facut apsa alba in acest demers chiar nu stiu ce sa spun,insa sunt sceptic de rezultat deoarece acelasi lucru s-a intamplat anul trecut pe Olt si rezultatul a fost o amanare doar.
de ce? fiindca s-a facut o greseala tactica atunci cand s-au contestat autorizatiile de pescuit pe Olt,s-au legat de certificate fitosanitare in loc sa se bata moneda pe adevarata problema cea a pescuitului comercial pe rauri interioare.

apsaalba,
nici macar un topic deschis de tine pe o tema destul de importanta pt unii nu esti in stare sa il mentii pe linia lui,faci ce faci si ajungi la lupta ta si a catorva din preajma ta ,impotriva AGVPS
chiar asta era important aici?
chiar la acest lucru se reduce viata ta?
chiar asta este telul tau de viitor?
nimeni si nimic nu mai conteaza in aceasta lupta surda?
chiar crezi ca intereseaza asa de mult lupta ta cu AGVPS?
..............................
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 31 Ian 2007, 20:56

Este ceva strigator la cer ce se intimpla in Vilcea .Jaf la drumul mare.
Rusine domnilor de la ANPA.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 31 Ian 2007, 20:56

adiwolf,
Vad ca apsalba face ceva pentru tine prin FNPSR. Am depus sesizare la ministru, inregistrata cu nr.179456/30.01.2007 ca sa poti tu pescui. Afla ca licentele de pescuit nr. 569,570, 571,572,573,574, date vineri 26 ianuarie, apartinand firmei Silvaturist, avand ca vataf pe tov Antonescu, presedinte AJVPS VAlcea, s-au cerut anulate pe semnatura mea, nu a ta. Anularea de anul trecut a autorizatiilor tot pe semnatura mea s-a facut. Vezi ca anul asta s-au schimbat tacticile si s-au dat licente de acvacultura, nu autorizati. Cat despre lupta cu AGVPS ma vad obligat sa-ti dau dreptate; nu intereseaza pe nimeni. Sunt curios daca voi avea succes, cati vor sari sa se bata cu pumnii in piept. Esti prea mic pentru ca sa pricepi un razboi asa mare. De ce nu-mi faci si mie o invitatie la Valcea sa-ti arat ce trebuie facut cu excroci ca Antonescu, Panaitescu si altii ca ei?

INCA ODATA "MULTUMESC" ADMINISTRATORULUI FORUMULUI AVENTURILAPESCUIT CARE M-A BLOCAT SI UNDE DOMNUL SECOSAN DESCHISESE UN TOPIC INTITULAT DOMNUL STEFAN POPESCU CONTRA AGVPS. MI-E DOR DE CICO SI CAMERUNEZU (ALIAS M.M.)

ajvps_vl
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 28 Iul 2006, 14:03

Mesaj de ajvps_vl » 31 Ian 2007, 21:22

ajajjajajaja

Scrie răspuns