ce naiba face pastravu' in ditamai prohibitia? :?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 04 Ian 2005, 10:25

pai daca asa-i treaba, adu ceva nou in sectiunea de retete.

Nu de alta, dar am congelatorul plin si mi-a cam ajuns de carnati sarmale si racituri.

Iar ultimele cumetre capturate aveau icre. Le-am jelit, dar acum trebuie sa le cinstesc. :D

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 04 Ian 2005, 10:51

Ai aprins o lumanare pentru fiecare ? :D

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 04 Ian 2005, 10:54

Scordolea Costica tata, scordolea ... Unde mai pui ca inoata bine intr-un Riesling sec rece mmmmmmm ... :wink: :lol:

P.s. reteta, only on request (privat, please) :wink:

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Re: ce naiba face pastravu' in ditamai prohibitia? :?

Mesaj de Calone » 06 Ian 2005, 05:58

au introdus salau si caras (cica sa aibe ca sa manance pastravul) in lacul respectiv.
Caras nu ii place ca ii raman solzi intre dinti , dar pe salau sigur il mananca incepand de la file ' ! Asa s-a hotarat pastravul anu' asta nou .
dar cum salaul a declarat si el razboi se vor manca reciproc . :lol: :lol: :lol: :lol:
Asa ca o sa ramana doar carasul cu mustati in timpul de prohibitie al pastravului , iar asta va calari orice minora de pastrav ramasa . Astfel se vor naste carasostravi cu aripi de shalau . O sa arate ceva in genu randunicii de mare !!!! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Ian 2005, 12:23

Iaca inca un topic cu o intrebare urmata de 12 replici fara legatura cu subiectul. Eu cred ca voi aveti prea mult timp liber. Deja se scrie atat de mult "off topic" ca nu mai apuc sa citesc!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Ian 2005, 13:31

Intrebarea initiala cred ca era pertinenta:
Prohibitia la pastrav e intre 15 sept - 30 aprilie.
Pastravul "face oua" pana prin noiembrie cand le depune. La ora asta pastravii au depus deja, asa ca nu mai "fac oua".
Deci ce fac pastravii acum de e nevoie de prohibitie? Care sunt motivatiile prohibitiei in aceasta perioada?

Singura motivatie pe care o gasesc eu e ca acum nu prea au hrana naturala si sunt usor de prins, fiind infometati. Asa ca apele ar putea fi "curatate" daca s-ar pescui acum. Dar poate ca unul mai priceput, poate cu studii de piscicultura, va mai sti si alte motive.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 06 Ian 2005, 13:32

salut!Dom' mihai,n-ai prins miezu' topicului! toate raspunsurile ,sunt sub acoperire.altfel afla bibicii ce face pastravul,si il extermina.un raspuns in clar ,punea in pericol specia,parerea mea.

Domnu' UFO, singura entitate care face oua e nastase(de altfel i se si vad penele ,cum ii ies de sub sacou,uita-te atent!)pastravul face icre,parol,
poti sa intrebi si pe batrani.
walleye

Scrie răspuns