Cate bete ati rupt pana acum si cum....

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Cate bete ati rupt pana acum si cum....

Mesaj de edi_curiosul » 05 Apr 2007, 06:56

cred ca in 99.99% din cazuri lanseta nu s-a rupt la peshtele cel mare...

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 05 Apr 2007, 07:25

fi serios !!! pana se se rupa lanseta (daca o folosesti cu cap) cedeaza firul.

Am rupt doua lansete: un Shimano (la transport, in masina, nu aveam tub ... cum de fapt nici acum nu am - am doar o husa) si un Silstar (am lasat-o pe iarba si a calcat cineva pe ea. cine? nici azi dupa 15 ani nu stiu. era prima lanseta de spinn pe care am avut-o)
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8225
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 05 Apr 2007, 07:36

Brava bai Edi, cu intrebari d-astea vii??
Bine, hai sa-ti spun: numa un bat, un Eduard Kettner, si la ala numa varfu, batu e inca functional (dar trecut in rezerva)...cred ca adunase ceva lovituri in timp, si .....a cedat ... la prima partida din 2005 :P

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Mesaj de cristi.v » 05 Apr 2007, 07:40

Sigura lanseta(buna, ca d-alea proaste am stricat 3 :D ) a fost un Cormoran de 2,40. Am incercat sa agat lingura de ultimul inel, dar a fost firul prea scurt :oops: si a facut poc! fara drept de apel...
Singura solutie a fost scurtarea lansetei cu cca 20 cm

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 05 Apr 2007, 07:49

Posesor de ex-Shimano Catana 2.10, in bravabila mea incercare de a dezgatza o linie din tufa de stuf, la balta lu' Tase (Luciu), leg o rotativa si lansez, agat stuful si trosc! Si mai vreau sa va zic ca n-am tras ca disperatul, dar a cedat aproape instantaneu.
Si mai inainte de asta, la Cernavoda am rupt o Ozana de 2.40 dintr-o alunecatura cu flic flac si o tzucahara grupata pe un maidan de hume. La asta as adauga si participarea lu' Bachus, trai-i-ar neamu'!
Varful Silstarului de 2.40 mi l-a forfecat un pretin care a inchis hayonul masinii inainte de vreme. Acum are doar 2.25 dar e inca operationala.

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 05 Apr 2007, 07:55

Anul trecut am rupt 2 :un Trabuco in dril cu niste plante in Delta si un bat dupa care inca-mi pare rau, un St Croix Premiere.Pe St. Croix l-a calcat bateria, adica la o frina violenta bateria de la motorul electric s-a urcat pe bat. :D Da' tot raul spre bine, ca cu ocazia asta m-am apucat de rod-building, acum ma lupt cu mandrina. 8) :D

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 05 Apr 2007, 08:22

Prima bota rupta a fost un Goldstar Viking, am agatat jigul de ceva in apa, am intins firul si incercam sa recuperez jigul, am alunecat pe mal si in cadere am fortat lanseta si s-a rupt segmentul superior cam pe la jumatate. A 2-a a fost anul trecut, un Arno Spinnie, rupt in lansare cu o naluca la limita inferioara a puterii de aruncare inscrise pe bat. A3-a a fost un Arno Destroy pe care l-am primit in locul celui dinainte. Dadeam cu jig, la un moment dat simt ceva, am intepat normal, nu mai tare decat altadata, s-a rupt in dreptul primului inel de la segmentul superior. Era o creanga scufundata, am recuperat-o din fir. Ultima a fost o Daiwa Sam Fisher de 2.1m, 10-30grame, s-a rupt cu un Rapala SSR de 5 cm/5grame in lansare, la circxa 15 cm e inelul de varf.
Am mai stricat o lanseta Geologic Trout Exalty, am incercat sa lipesc spigotul pentru ca tot iesea, ignorant fiind am folosit superglue, cand am incercat sa bag spigotul la loc dar lipiciul s-a intarit prea repede si n-am apucat sa-l bag decat unpic, cand am vazut am vrut sa-l scot repede si l-am fortat unpic si s-a rupt chiar la intrarea in segmentul inferior.

Viking-ul a fost rupt acum cativa ani, cele 2 Arno si Geologicul au fost rupte anul trecut, Sam fisherul anul asta. Pe toate aveam fir multifilament in momentul ruperii.

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 05 Apr 2007, 08:38

Nu am rupt niciodata nici o lanseta , si daca ai grija de ae nici nu se va rupe decat daca are vreun defect de fabricatie.... :cry:

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8225
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 05 Apr 2007, 08:48

zander scrie:Nu am rupt niciodata nici o lanseta , si daca ai grija de ae nici nu se va rupe decat daca are vreun defect de fabricatie.... :cry:
Ba se rupe, fara sa vrei o mai lovesti de o creanga, o mai sprijini pe ceva si ....cade, in timp toate astea se aduna si te lasa cand nu te astepti...asa ca - grija mare la lansete :P

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 05 Apr 2007, 08:51

Am rupt cand eram novice in pescuitul cu lanseta......cu un somotei de 2 kg la Dunare, mi-a intrat sub mal si eu am fortat desi facuse parghie. Era un D.A.M
Obiectiv: 8,1 kg !

Scrie răspuns