Cand te roade foamea!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 05 Feb 2007, 13:32

Destepti baieti!
Astia cred ca au facut cursuri de "pescuit sportiv" in Romania!
Huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 05 Feb 2007, 17:22

n-ai ce idei sa mai dai, ca ideea asta le-a venit unora cu mult timp in urma. in urma cu cativa ani, sa zicem 15, pe Crisul Negru(zona Beius) era o moda sa braconezi cu dinamita. si prapadul era urias! se colectau pestii in saci si cosuri de nuiele, deci.... :evil:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 06 Feb 2007, 01:38

Mai anul trecut era acel "SERBANEL" care se "lauda" pe forum ca a dat cu petarde militare de instructie dupa pastravi.

Astia a-r trebui legati si montata o petarda pe p....luta lor cu vreo 50 m de fitil, sa aibe timp sa-si ia adio de la ea :twisted:
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 07 Feb 2007, 13:17

Am mai auzit de curand una tare cu sticla, lanterna si...tzepoaia, dar nu pot sa o spun ca dau idei! Si asa daca il ia cu arsura la stomac, din cateva conbinatzii orice "roman" obtzine rezultatul corect! :lol:

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 08 Feb 2007, 11:45

In anii cand s-au facut disponibilizari masive "la cerere" in Valea Jiului, complexul Rosu din Delta era plin de mineri care stateau cate o luna cu cele X salarii luate la pierderea locului de munca. Printre ei si oameni care avusesera acces la stocurile de explozibili de la mina, artificieri , si care isi "privatizasera" pe sest si ei cate ceva de pe acolo. Ca urmare, in plina rezervatie se mai pescuia la dinamita :roll: Asta pana cand intr-o dimineata au plecat 2 mineri cu barca pe Rosu-Rosulet sa "pescuiasca" ... poate bausera si ceva, sau nu, dar se pare ca un baton a explodat in barca langa restul munitiei pregatite , iar din cei 2 si barca nu s-au mai gasit decat aschii si fasiute imprastiate prin stuf.

Nu stiu cat de adevarata e povestea , nu am fost martor personal la asa ceva, dar povestiri am tot auzit , iar faza cu minerii "bogatasi" buluciti si cazati la Rosu, e pe bune . :idea: Probabil ca unii din voi stiu mai multe ...

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 08 Feb 2007, 13:15

Probabil cineva le-a facuto intentionat. O fi vrut sa momeasca la somn cu carne. Asa le trebuie :evil: .
Poate fi exemplu si pt altii.

Imi cer scuze :oops: Poate sunt cam sadic dar sunt unii care isi merita soarta...
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 25 Feb 2007, 13:32

"AxA" are dreptate ,cred ca uni "mineri romani" au inventat "stilul asta de pescuit" si drept meniu recomandam ...traditzionalele chiftele trimise cu prastia printre gratii :x

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 25 Feb 2007, 15:04

Minerii din Valea Jiului si-au facut un obicei din a folosi dinamita la pescuit in Hunedoara mai ales in zona Hateg pe riul Strei.
Pina acuma au reusit sa scape, dar pentru a proba infractiunea trebuie prinsi asupra faptului cea ce este foarte greu

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 26 Feb 2007, 20:04

Poate se "prind" singuri si se imprastie pe 200 mp si atunci le va trebui medicilor legisti doua zile sa-i puna la loc :twisted: :twisted: :twisted:
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 28 Feb 2007, 21:52

nu-i mai pune la loc ca p'astia nu-i numara nimeni...
Bate apa cat e calda!

Scrie răspuns