Braconaj sau nu?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 04 Mar 2007, 18:34

luci_t scrie:Din punct de vedere legal cred ca pescuitul cu mana se poate incadra si la braconaj :cry: Am un cunoscut care pentru pescuit cu mana, fara alte scule ajutatoare (plasa, cos etc) a facut aproape doi ani inchisoare pentru braconaj.
Asta e iar alta poveste, cind culegi pestii scapati dintr-o balta/crescatorie.
Pina la urma cred ca foarte putini sunt cei care respecta 100% prevederile legii, sunt totusi curios citi din cei ce o scriu (si sunt si pescari) o respecta :twisted:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 04 Mar 2007, 18:35

ar trebui sa fie contraventie, dar incriminata in alt articol (alta amenda...)
near the beer

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 18:51

@tavi
Daca citesti cu atentie am facut referire la o anumita zona in care pastravul este o raritate. In acele ape pt mine este o bucurie daca reusesc sa vad cativa pastravi intr-o zi.
Eu eliberez toti mihaltii care intra din cand in cand la rama sau lipitoare pe raul teuz sau clenii prinsi in paraul in care am inceput pescuitul. Acesti pesti chiar au ajuns o raritate in apele respective asa ca e pacat sa nu-i protejam noi, cei care ne bucuram de ei.
Altfel fara pesti in apele noastre ce ne-am face??? am trai din amintiri??

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Mar 2007, 21:40

Am inteles. Bine faci.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 21:47

Tavi scrie:Am inteles. Bine faci.
Nu stiu cum se pot face populari si nici de unde se poate achizitiona puiet de pastrav, dar te rog sa ma crezi ca e pacat sa vezi o apa, acum curata si in care pestii nu mai au puterea sa revina pe cale naturala. Pescuitul e aproape inexistent, acolo sunt doua sate in care locuitorii regreta lipsa pestilor si a racilor (sunt considerati delicatese)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Mar 2007, 22:04

luci_t cu repopulari n-am cum sa te ajut.
Totusi e ciudat cu apa aia de care zici ca nu se reface chiar fiind e slab pescuita si curata

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 22:30

tavi, apa respectiva a fost poluata in urma cu vre-o 20de ani. De atunci a inceput sa-si revina dar au aparut niste ciudatenii: scobarul a urcat mult si aproape ca a inlocuit cleanul in zona de deal. Cand eram pusti nu gaseai nici macar un scobar pe toata valea. Stiuca si-a facut simtita si ea prezenta. In vara care a trecut am urcat pe parau vre-o 15km si am vazut ca a reaparut o specie de racusori pe sub pietre. Poate pe masura ce revine hrana pastrvului o sa creasca si numarul lor... Sper sa fie asa si atunci o sa incerc si eu muscaritul la pastrav :lol:

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 09 Mar 2007, 14:48

Din pacate pastravul se prinde extrem de usor cu mina.Este ilegal.
Sa spun si eu o paveste care apare intr-un roman al carui nume l-am uitat:
-in primul razboi,undeva pe frontul de vest discutau doi ofiterii englezi,la popota :
Ai auzit ce atrocitate au comis boshii(nemtii)?
Nu.
Au umplut biserica din satul X cu toti locuitorii satuli si apoi au tras cu tunurile in ea!
Eu stiu un si mai si...am vazut francezi prinzind pastrav cu rime....
................................................................................................
Pescuitul fara permis este contraventie!Daca copilul este sub 14 ani contraventia o suporta parintii(jumatate din valoare dar rusinea ramine)
Oare nu se bucura un copil cind ii faceti cadou un permis de pescuit?
Am vazut de multe ori la pescuit cit de mindrii erau copiii cind prezentau permisul controlorului cind acesta controla actele tatalui,chiar daca nimeni nu le cerea acest lucru.
Ce bine ar fii daca am respecta cu totii legile(scrise si nescrise)!!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 09 Mar 2007, 16:49

Parerea mea este ca pestele se poate prinde cu mana si nu e nimic ilegal in asta...


Dar ATENTIE!!!, se prinde cu mana doar atunci cand trebuie sa il scoti din ac sa il eliberezi, daca acest lucru nu este posibil fara sa il atingi... :D
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 10 Mar 2007, 18:17

totul incepe de la parinti (care is pescari) daca asa ii educa pe copii asa vor face toata viata lor...daca le spune" nu fa asa k nu e bine; incerca sa i prinzi cu undita este mult mai bine si mai distractiv" dar deeh traim in romania...am face bine sa schimbam lucrul asta

Scrie răspuns