Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Mesaj de p5ih0 » 17 Ian 2008, 16:08

azi am fost martor la ceva ce nu credeam ca se intampla si pe locurile pe care pescuiesc de atatia ani...
am plecat la Avrig, ajunsi acolo observam ca se aduna lume, pe un perimetru de 20m , da lume la greu ! toti dadeau numa si numa la japca , tooottii !!
scoeteau toate neamurile de peste, il luau din apa cu cafa si il puneau in plasa sa il duca la vanzare, dupa cum am auzit...
:explode:
nervos nevoie mare, plecam la Oltet in speranta ca ne linistim, pe drum spre oltet , sun la ajvps sibiu si raportez actu de braconaj mizer la care am asistat. baiatu care a raspuns a fost f amabil si a zis ca trimit de urgenta un echipaj ...
ajungem la oltet, pescuim 15 minute, dupa care , prietenul sprosalmorapala agata o ditamai plasa de pe mijlocul oltului. si ne apucam sa tragem toti 3 de ea (eu , sprosalmorapala si catalin) si trage si trage , peste nu foarte mult, vreo 3 marlite, 7 carasi maircei, biban destul de mult, platica, ghibortz si cam atat... nu cred ca era pusa de prea mult timp. pana la urma am scos-o pe toata si am aproximat ca are vreo 200m , monofilament de 0.12 , 0.14 mm :cry:
nervosi la culme, plecam la Fagaras sa predam plasa la ajvps fagaras, si cu ocazia asta sa ne vizam si permisele... am predat plasa, si doamna de acolo ne-a pus in legatura cu un domn de la politie sectia arme si munitii, pe care l-am vizitat la sediu imediat dupa ce am plecat de la ajvps. i-am aratat filmarile , i-am zis despre ce e vb , si ce se poate face... dansul nea zis ca la noapte probabil ca braconierii se vor intoarce dupa prada si el ar vrea sa merga la pana... si de asemenea neo dat un nr de telefon si a zis ca la orice ora din zi sau noapte sa il sunam daca mai asistam la asemenea acte mizerabile...
acum prviti si va minunati....
pacat ca nu am avut destula memorie la stick sa filmam mai mult... da oricum esentialu se vede

http://www.youtube.com/watch?v=a20Gs5h4VMs

http://www.youtube.com/watch?v=UEj6MorYz-0

Avatar utilizator
Rambo
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 28 Iul 2006, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Rambo » 17 Ian 2008, 16:18

Ai de capu meu!Ce mizerii de oameni...ca altfel nu le poti spune!Braconaj in miezul zilei domle' :explode: :explode: :explode: :explode: :censored: :censored: :censored: :censored: :fluch :fluch :fluch :fluch :fluch

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 17 Ian 2008, 16:24

Mda...din pacate asa se intampla la noi...am scos si eu la Ucea pripoane intinse pe sfoara dintr-un mal in altul...Treaba e ca daca te vad proprietarii "sculelor" tot ei devin suparati...asta ma face sa ma gandesc serios daca sa mai las sau nu arma acasa cand merg la pescuit...

greere4
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 10 Ian 2008, 16:40

Mesaj de greere4 » 17 Ian 2008, 16:30

filmarile astea nu pot fi difuzate pe vreun post NATIONAL de televiziune???


daca ajung la pro tv sau tvr sau antena!!!! poate aveti noroc sa le bage si atunci poate se sesizeaza cineva :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: sa le dau un calduros la m... cosasilor :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 17 Ian 2008, 16:39

mi-e greata !!!

Avatar utilizator
ravenheart
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 15 Iul 2005, 09:51
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ravenheart » 17 Ian 2008, 17:40

groaznic
chiar ar trebui data la tv, poate asa se mai intampla ceva
Dark, morbid, a poet and singer, your death and my resurrection. I am a warrior, a shadow lord. I am the one who troubles your mind. I am the one that you always try to subdue, I am the moon frost, the superior race, the one you'll never achieve.

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 17 Ian 2008, 17:44

tot respectu pentru curaj si atitudine :respekt:
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 17 Ian 2008, 19:31

Bravos!
Nu trebuia sa sunati la Ajps Fagaras, pt ca stiu care e punctul lor de vedere referitor la braconaj, li se rupe! Trebe sunat direct la 112, fara complicatii de pomana. Politie, jandarmi, inspectori piscicoli, astia trebe sa faca legea... Oricum imaginile cu japca sunt......ce sa mai.... :roll:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 17 Ian 2008, 19:39

@p5ih0...jos palaria ! pentru felul cum ati procedat

CARL0S
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Aug 2007, 20:05

Mesaj de CARL0S » 17 Ian 2008, 20:45

astfel de imagini are toata lumea. ideal ar fi daca am si putea sa le folosim cumva impotriva respectivilor. dupa noua legislatie daca se fac publice imagini cu infractiuni, acestea nu mai pot constitui probe impotriva acestora.
eu va intreb unde am putea timite filmuletele pe care le mai avem pe a putea cineva sa ia masuri impotriva lor.
daca ne solidarizam si incercam sa prindem cat mai multe astfel de situatii trebuie sa se intample ceva. incercati sa prindeti figura indivizilor. poate asta o sa-i ajute pe politisti sa-i identifice.

Scrie răspuns