Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 20 Ian 2008, 22:30

am pus mana pe telefon 112�cerut politia, doamna de la dispecerat a facut legatura. Am explicat la un domn ce si cum, apoi am fost sunat de dl Popescu de la Politia Avrig care a spus ca trimite o masina
Pentru a vedea intradevar cum au actionat politistii si daca au intocmit proces verbal de contraventie, cum erau obligati, cel care a anuntat politia trebuie sa solicite in scris sa i se raspunda cum s-a finalizat sesizarea sa. Iar daca politia din Avrig nu si-a facut datoria, trebuie sesizati superiorii de la Sibiu. Poate sa o sa isi faca datoria a doua oara cand ii sesizeaza cineva .

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Mesaj de eu » 08 Feb 2008, 15:44

Ma bucur ca mai exista astfel de oameni ca tine. :wink:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 08 Feb 2008, 16:05

La Avrig linga canalul de fuga este o gura de canal,care deverseaza aproape zilnic reziduri de la nu stiu ce ferma in olt.O adevarata mizerie,care murdareste oltul cu tot felul de dejectii.De asta nu se ocupa oare chiar nimeni?[/url]

Avatar utilizator
BaTMaN
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 20 Dec 2007, 21:37
Localitate: Bucuresti

STOP braconierilor

Mesaj de BaTMaN » 08 Feb 2008, 19:50

Aceste acte de braconaj se petrec in toata tara,fara ca nimeni sa "observe",si aici ma refer strict la oficialitati si cei in masura sa starpeasca asemenea nulitati.Ieri am fost la pescuit(spininng) impreuna cu 2 prieteni,pe un canal de la Cernavoda,drum de 250 km,batuti pentru cateva ore de relaxare si............stupoare.Am constatat ca e aproape imposibil de pescuit tocmai din cauza acestor jepcari retardati si frustrati.Atat cat am avut culuar de dat la peste am scos din apa cel putin 5 astfel de "monturi"artizanale si criminale.Unu din prieteni mei chiar a fost agatat de un astfel de "pesCA(CA)r" iar reactia lui stiti care a fost?!!! :"Ca el are permis,noi avem!!!! :idea: :shock: :shock: :shock: Era revoltat kkatu' draku,si dupa ce a vazut ca am sarit toti 3 la el,intreband-ul daca are permis de jepcar si apostrofand-ul a cedat,atat el cat si ceilalti peskkari.Am sa iau atitudine de fiecare data cand am sa gasesc astfel de nimicuri umane.Mergem sute de km. distanta sa nu putem sa pescuim SPORTIV.

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 09 Feb 2008, 18:47

Si azi, la Avrig sub baraj erau 3 jepcari, alti cativa stateau de paza, si altii stateau pe baraj intr-o masina cu fata spre Arig, probabil sa se anunte in caz ca vine politia. Cred ca daca deschideam gura sa zicem ceva , ne snopeau.

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 17 Feb 2008, 11:30

Spre bucuria mea vad ca sunt numerosi pescari scandalizati de activitatea braconierilor, fie ca acestia pescuiesc cu plase (monofilament sau relon) fie ca folosesc alte metode (japca, harpon, curent, etc).
Probabil multi forumisti din Bucuresti vin la pescuit in zona Oltenita-Manastirea si vad, sau aud despre activitati de braconaj.
Daca sunt astfel de cazuri, pentru "limpezirea apelor Dunarii", va rog sa ma anuntati, pe forum sau pe adresa de mail.
FIR INTINS!

Avatar utilizator
Galusca Adrian
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Dec 2007, 20:58
Localitate: Bacau
Contact:

Mesaj de Galusca Adrian » 19 Feb 2008, 16:31

felicitari tuturor celor care iau atitudine :!: :!: p5ih0 nu-ti pune mari sperante in ce a spus cel de la areme si munitii, umbla numai dupa luat peste de la braconieri in rest nu fac nimic. la bacau avem semnat un parteneriat cu ei si nici asa nu-si fac treaba, cind ii sunam mereu au treaba, sint plecati etc. niste nemernici. daca tot mai multi pescari vor face la fel ca voi o sa culegem singuri roadele . :D :D
FISHING IS LIFE.
The rest just details !

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Re: Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Mesaj de csaa » 23 Aug 2018, 19:56

Va cer ajutorul intr-o problema a carei rezolvare va avantajeaza pe dumneavoastra.
De ceva vreme pe Dunare, in zona km. flv. 400-407 (Minastirea-Chiselet), au fost semnalati braconieri ce pescuiesc folosind curent electric. Am reusit sa documentam faptul ca sunt doi bulgari, folosesc o barca de culoare neagra (ni s-a spus ca ar fi din lemn, dar nu cred, posibil fibra), motor puternic. Pescuiesc ziua in apropierea malului romanesc fara nici o jena.
Datorita configuratiei terenului, dotarii politiei de frontiera si a politiei transporturi, precum si ambarcatiei si motorului folosite de braconieri nu ii putem retine in apele romanesti.
Daca ii filmam noi filmarea nu poate fi folosita intr-un dosar penal.
Ii rog pe cei care frecventeaza zona sa ne informeze daca cunosc ceva in legatura cu acest subiect (si nu numai), sa filmeze actiunea nemernicilor (daca e posibil) sau sa ne dea cat mai multe detalii cu putinta. Toate astea fara a se pune in pericol.
Eu banuiesc cine ar putea fi. L-am mai prins de trei ori si l-am lasat fara trei barci si motoare.

Puteti suna la 0242515683 - nr de telefon al dispeceratului Sectorului PF Oltenita (24/24, 7/7) sau ma puteti contacta pe mine personal la nr. 0746089437 (idem).
Puteti sa ma contactati aici sau telefonic si pentru altfel de fapte (de la abuzuri pana la o solicitare de ajutor). Va promit ca va voi raspunde tuturor.

Nu sunt pescar, nu prea imi place pestele, asa ca daca veti da curs solicitarii mele va veti ajuta in primul rand pe dumneavoastra.

Va doresc fir intins!
Lupta STEAUA!!! (cu sau fara ciobani)

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Re: Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Mesaj de csaa » 24 Aug 2018, 13:52

Astazi bulgarii m-au informat ca mai sunt doua barci care braconeaza la fel in zona km flv 421-423 (in dreptul com Ulmeni).
Lupta STEAUA!!! (cu sau fara ciobani)

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Mesaj de leowb » 26 Aug 2018, 14:36

Baieti nu va dati batuti si nu va pierdeti Speranta ,se intampla ceva de fiecare data cand sunam la 112 ...Nu renuntati sa sunati ,ca rezultatul apare ceva mai tarziu asta e .Dar e bine si atunci :wink: decat deloc

Scrie răspuns