Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 19 Ian 2008, 09:57

p5ih0 scrie:io mai am o presimtire, si nu e chiar prost fondata, am auzit eu mai demul si nu am bagat de seama, acu mi-am adus aminte cand sunt prins in mijlocul actiunii... deci io am auzit/vazut o discutie pe forum mai demult, cum ca ar fi niste braconieri deastia care au chiar si usere pe forumurile de pescuit inclusiv rapitori.ro...
nu posteaza mai niciodata nici poze nici nimic, stau si se informeaza unde e peste si unde se prinde si daca e aproape de ei hop si ei ... mai mult de atat, se informeaza si de momentele in care se fac actiuni de ecologizare sau flagrante si de locatile acestora :x chestia asta ma enerveaza mai tare, si propun ca daca chiar are vreunu initiativa sa facem o treaba de genu asta, sa imparta MP-uri la toti care ar crede el ca ar fi interesati :idea:
eu unul m-as baga , numa ca nu sunt un prea bun organizator de osti :D asa ca astept mp cu interes :wink:
nu e presimtire,este adevarat.
eu am avut o confruntare cu unii din astia de prin valcea.
sunt muuult mai organizati si uniti decat pescarii de rand.
apropo,la noi so dus vestea ca la Avrig se prinde peste mult si mare si se organizeaza deja detasamente care iau cu asalt zona,pe unii ii stiu de pescari,dar sunt f multi care merg doar sa "prinda",cat de mult se poate,nu are importanta cum :evil:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 19 Ian 2008, 14:52

eu poze am pe alt site,care a acceptat si poze mai mari decit se poate aici,probabil ca se pot face si mai mici,dar asta ma cam depaseste.Oricum data viitoare,anul asta o sa incerc sa fac poze direct la dimens.coresp.Fir intins.

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 19 Ian 2008, 18:49

tincu ilie scrie:eu poze am pe alt site,care a acceptat si poze mai mari decit se poate aici,probabil ca se pot face si mai mici,dar asta ma cam depaseste.Oricum data viitoare,anul asta o sa incerc sa fac poze direct la dimens.coresp.Fir intins.
huh ? :shock: :?: :?: :?:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 19 Ian 2008, 19:04

@ iliutza...incearca cu o foarfeca :lol: :P :lol:
...ai face bine sa pui poze...ca se poate interpreta
...marimea pozelor se poate modifica usor,dar daca zici ca te depaseste...
...iti pot zice pe mp
Fir intins ! tuturor. :wink:

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8211
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 19 Ian 2008, 19:20

Dupa cum am zis: "to be continued" si asa a fost... :roll:

dan_popescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 13 Apr 2007, 00:22

Mesaj de dan_popescu » 19 Ian 2008, 22:51

:!:
Buna ziua, la rugamintea unui prieten sibian care nu are user, postez urmatoarele :
Astazi 19.01.2008 , locatia – barajul Avrig acelasi din relatarile anterioare. Ajung sub baraj instruit fiind din topic de cele intamplate cu 2 zile in urma. Primele doua ore de pescuit ma gasesc cu ceva capturi inedite… doua momitoare, 2 crengi si….2 ancore de japca home-made , nu-i nimic zic , poate prind ceva pana la urma, ei bine fratilor, dupa o tura pe bratul mort, cand ma intorc nu mica sa-mi fie mirarea ….. 10 baieti lucrau de zor la japca pe ambele maluri de sub baraj…nervos nevoie mare , am pus mana pe telefon 112…cerut politia, doamna de la dispecerat a facut legatura. Am explicat la un domn ce si cum, apoi am fost sunat de dl Popescu de la Politia Avrig care a spus ca trimite o masina, nu am ramas sa vad ce si cum, cert este ca masina politiei intra pe drumul catre baraj cam la 15 min dupa ce am vorbit cu dl politist. M-am intors mai tarziu din curiozitate , nu mai era nimeni si baiatul de la hidrocentrala urla de zor la cineva (venit tot la japca ) sa plece ca este Politia pe baraj. Am vorbit cu el si mi-a spus ca le-a confiscat betele la jepcari si i-a pus sa vina cu permisu vizat pentru recuperarea lor, plus ca nu au complectat niciun proces verbal , si masina Politiei a plecat pe bratul mort in timp ce braconierii au plecat probabil la casele lor din spusele paznicului de la centrala. ………..UN ANONIM
-----------?*)))))><

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 20 Ian 2008, 13:22

Aaaaaaa....deci daca aveau permisele vizate nu era nici o problema ca dadeau la japca... :roll:

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de MatrixVR5 » 20 Ian 2008, 15:29

Unde este televiziunea (" Pescar Hoinar " ) ,sa arate si adevaruri !
:?:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 20 Ian 2008, 15:56

ba mor cand vad ce masuri "drastice" se iau impotriva japcarilor MMOOORR!
normal ca ala vine cu un bat si mai are inca 5 acasa la fel si nu il costa decat cateva ore sa isi faca niste ancore dealea cat china... baietii vin , ii iau batu si el pleaca linistit acasa, si a doua zi se intoarece cu alt bat pe care o sa il ia politia iar probabil peste destul timp...e super de cacao ! tre sa se faca niste legi mai aspre taticule ca in halu asta nu merge, a-ti vazut cum e de exemplu in germania cand arunci un chistoc pe jos si te prinde politia?? direct te-a inhatzat si sub 100 euro amenda nu scapi , nu exista avertismente la ei. si asta la un chistoc, nici nu vreau sa ma gandesc cat e amenda la ei daca te prine pescuind la japaca... nu cred ca sunt prea multi nemti care fac treaba asta , dar mi-ar placea sa vad numa unu in toata germania aia sa vad oare cat i-ar da amenda!?!? sau mai rau cati ani ar servii in folosu comunitatii sau dc nu dupa gratii la racoare vreo cateva luni.
daca pedepsele sunt mici, sau chiar inexistente, romanu ce se gandeste imi ia batu, da cu banii de pe peste imi iau inca vreo 2 :|
sec dar adevarat...

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 20 Ian 2008, 18:21

@p5ih0 nu are rost sa te mai enervezi atat, cum am mai spus si in alte randuri din totdeauna se da acolo la hatza e o mecha ptr ei si din cate am auzit cica sa luat salau si scobar de aia sunt asa de multi acolo

PS: din cauza aia nu mai pescuiesc sub baraj la avrig de multi ani, ca am luat intr-un an un salau (facut franjuri de hatzari pe timpul iernii) si mi sa facut mila de am spus ca nu mai calc pe acolo

Scrie răspuns