Braconaj de nesimtire crasa !!! RED ALERT !

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 18 Ian 2008, 09:33

Cred ca explicatia ca nu ati gasit pe nimeni acolo la control e simpla, sunt anuntati de cineva, acolo era o gasca organizata. Ce domnu militist nu ar manca si gura lui ceva ???

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 18 Ian 2008, 11:09

fishi scrie: Si maceta,cat e maceta? :lol:
Maceta....vre-o juma de metru... :lol: .tre sa-i zicem lu Palici sa ne aduca si noua cate una din State... :roll:

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 18 Ian 2008, 11:20

deocamdata asta-i o bataie cu morile de vant. acu vreo 2 ani am ajuns si pe la Vintul de Jos, pe Mures, in aval de pod, unde erau niste plase, am inteles ca ale unor ciobani (!?). localnicii care pescuiiau si ei in zona ne-au zis sa nu apropiem de plase, ca o luam amarnic in freza, si n-am fi primii. mentionez ca distanta in linie dreapta de la plase la postul de politie e cu indulgenta 1 km. deci : q.e.d.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 18 Ian 2008, 13:56

[/quote]
Am trecut prin treburi din astea si probabil atat timp cat o sa pescuiesc o sa mai trec...reactia mea cand gasesc astfel de unelte pe apa, o sa fie una singura : sa le scot afara si sa le tai astfel incat sa nu se mai poata folosi nimeni de ele... stiu ce inseamna sa dai ochii cu satenii revoltati ca " le-ai luat painea de la gura" dar alta solutie nu vad...eventual, o "trupa de soc" constituita din randul nostru, al pescarilor cinstiti, sa actioneze in grup, tocmai pentru a evita astfel de confruntari neplacute, eliminand riscul confruntarilor violente....dar...pana la urma cati pot sa fie??? Eu, daca as fi intre sprosalmorapala si fishi, cu p5ih0, cata si pikeman in spate, bobei si marius_m_xxx pe flancuri, m-ar durea fix in pix de toti proprietarii de plase ...[/quote]
nu esti sanatos :lol: :lol:

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 18 Ian 2008, 14:10

pescuitorul scrie:pentru p5ih0:
am vazut filmarile si trebuie sa iti marturisesc ca raman uimit.
tocmai eu ti-am raspuns la tel. si in 10 min am plecat la politia sb de unde am luat 2 politisti de la serv . arme si munitii si in 15 min am fost la avrig.deci max 25-30 min.
atentie : am mers pe jos o bucata de drum pe baraj ca sa nu vada masina sa reactioneze.dar cand am ajuns acolo am gasit 4 pescari care pescuiau normal.as vrea sa imi spui daca langa oamenii pe care i-ai filmat era vreo masina ptr ca eu cand am ajuns acolo cei 4 erau cu o dacie argintie.
toti au fost legitimati de noi dar nu am gasit nici o hata la ei.nici macar sa ii vad sau sa aiba montura ptr ca le-am studiat betele stiind ce inseamna un bat de hata.
deci in afara de voi care a-ti sunat stiam doar eu si 2 politisti din sb. unde au putut disparea in 30 min. nu aveau de cine sa fie anuntati.
oricum ca dovada ca noi am reactiopnat chiar am facut poza la un pescar de la asoc. eco-pescar ca sa le arat ca eu daca ii gasesc cu permis inca nevizat nu ii amendez(aici poate vor sarii unii, era vizat pe 2007).oricum daca vreti o sa va arat raportul facut de cei de la politia sb.
daca imi spune cineva cum sa postez cele 2 poze facute la permis le voi descarca din telefon si le voi posta.
oricum daca sunteti din va astept la sediu sau sa imi da-ti pe mesaj privat nr vostru si va voi contacta ptr o colaborare.
salut, incantat de cunostinta :D
mah om, dupa cum ti-am zis si la telefon era o masina de sibiu , mai exact o mazda gri mai veche, nr de inmatriculare nu stiu sigur daca il stiu exact, dar parca era SB-04-HVB... mai era inca un tip care se tot plimba ba in jos ,ba in sus pe mal cu o TOYOTA destul de noua tot gri si tot cu nr de sibiu.
nu tre sa faci ne arati pozele de la permis, nu e nevoie de asa ceva. acu iti zic si sincer si public chiar, chiar am fi stat sa vedem daca apare cineva de la AJVPS sibiu, dar nu aveam permisele vizate :oops: si nu puteam noi aia fara permise sa va dam telefon sa semnalez acte de braconaj... era urat. am zis ca merem la peste, si cand ne itoarcem, orpim la fagaras si ne vizam si permisele, asa am si facut , dracu stia ca toata ziua o sa stam sa filmam nesimtiti deastia si sa scoatem plase din apa...daca stiam dinaite crede-ma ca facem un drum cu o zi inainte pana la Fagarash sa vizam permisele si urmatoarea zi ne si intalneam, scuze ca nu v-am asteptat , da ne simteam si noi cu musca pe caiciula. nici ca nu ii amendati inca pe cei care nu au permisu vizat nu stiam, dar oricum nu cred ca v-am fi asteptat nici daca stiam... nu da bine.
nu stiu cum dracu s-au carat toti de acolo, ca nu au vazut nici macar cand am sunat ca eram in masina... mai jos , tot pe partea aia chiar unde se termina dalele v-ati uitat? ca de sus de pe baraj cand am plecat, am vazut ca erau si acolo. se tot mutau cum ziceam si de nea ala cu TOYOTA, erau si cu bicicletele, mergeau ba acolo, ba langa noi acolo unde am facut filmarea. in fine, acu oricum e deprisos, da pe viitor va asteptam si va dam toate detaliile la fata locului :wink:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 18 Ian 2008, 14:58

p5ih0 scrie:
Am trecut prin treburi din astea si probabil atat timp cat o sa pescuiesc o sa mai trec...reactia mea cand gasesc astfel de unelte pe apa, o sa fie una singura : sa le scot afara si sa le tai astfel incat sa nu se mai poata folosi nimeni de ele... stiu ce inseamna sa dai ochii cu satenii revoltati ca " le-ai luat painea de la gura" dar alta solutie nu vad...eventual, o "trupa de soc" constituita din randul nostru, al pescarilor cinstiti, sa actioneze in grup, tocmai pentru a evita astfel de confruntari neplacute, eliminand riscul confruntarilor violente....dar...pana la urma cati pot sa fie??? Eu, daca as fi intre sprosalmorapala si fishi, cu p5ih0, cata si pikeman in spate, bobei si marius_m_xxx pe flancuri, m-ar durea fix in pix de toti proprietarii de plase ...[/quote]
nu esti sanatos :lol: :lol:[/quote]

Ai sa razi...da chiar mi-ar place :twisted: :twisted:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 18 Ian 2008, 16:24

fisherman scrie:deocamdata asta-i o bataie cu morile de vant. acu vreo 2 ani am ajuns si pe la Vintul de Jos, pe Mures, in aval de pod, unde erau niste plase, am inteles ca ale unor ciobani (!?). localnicii care pescuiiau si ei in zona ne-au zis sa nu apropiem de plase, ca o luam amarnic in freza, si n-am fi primii. mentionez ca distanta in linie dreapta de la plase la postul de politie e cu indulgenta 1 km. deci : q.e.d.
prin anul 1986 cand eram soldat si faceam armata in Alba,la Vintul de jos era tabara militara de pontonieri,iar langa tabara respectiva exista si tabara ciobanilor.
inca de pe vremea aia existau plase in zona aia,le mai scoteam noi din cand in cand,cand ne certam cu ciobanii si nu cotizau cu cate ceva la sarmanul soldat roman.
:lol: :lol: :lol:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 18 Ian 2008, 21:08

din cauza asta eu nu mai merg la avrig la rapitor :evil: ,de fiecare data cand eram prin zona in perioada ierni se gasea cate un hatar :evil: ,dar asa de multi nu am mai vazut decat prin2003-2004 :evil: ,cand nu aveai loc de ei :evil: ,si tot atunci cand eram pe punctul de a scoate o plasa :twisted: au aparut vreo patru 'ciori' ca sa isi adune rodul muncii bine ca nu ne-am bagat sa scoatem plasa si sa-i dam foc ca iesea rau eram numai doi si o cam luam :evil: ,dar asta se intampla demult, acum sun la 112 si astept :twisted: :twisted: :twisted:

PS:la avrig tot timpul sa dat la hatza si o sa se mai dea :cry: oricat ar prinde pescuitorul se gasesc altii care sa le ia locul

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 18 Ian 2008, 21:24

la avrig tot timpul sa dat la hatza si o sa se mai dea Crying or Very sad oricat ar prinde pescuitorul se gasesc altii care sa le ia locul
Aici te contrazic. Daca bagi frica in ei sa vezi cum dispare fenomenu incet-incet. Atata timp cat stiu ca n-au ce sa pateasca magaria va continua. To be continued...

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 18 Ian 2008, 21:28

Deci cum spuneam...mi-ar place sa le fac vant in apa de pe parapetii aia de beton...ca de pe dale nu are nici un farmec...am cazut io si stiu cum e... :twisted: :twisted:

Scrie răspuns