BOMBA PERMISE 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de razvan m. » 09 Mai 2016, 07:35

Partea cu "au prea mult de lucru" e o ironie. Sper ca se intelege ! :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de Le Mertois » 09 Mai 2016, 07:39

Cred ca s-a bucurat degeaba,asociatiile de unde or sa ia permisele,direct de la tipografie? Nu tot de la el? Cum zicea cineva pe aici,or sa aiba mai mult timp sa nu faca nimic...desi aveau o singura zi dedicata permiselor...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de Tavi » 09 Mai 2016, 08:09

Daca motivatia presedintelui ANPA e reala (nu au destui oameni), si e posibil sa fie asa, ce l-a impiedicat sa ia modelul ARBDD si sa elibereze permise online?
Solutia prin asociatii oricum consuma timp angajatilor ANPA din tara si bani: tiparit, tabele, hartii, procese verbale, etc. Daca muti in online distribuirea ai nevoie de un soft bun si un contract de mentenata cu producatorul softului. E sigur mai ieftin, mai rapid, mai nebirocratic, mai in secolul 21...
Dar, no de ce sa fie simplu si eficient cand poate sa fie complicat si scump? :evil: :wallbash:
Dai eventual si prin asociatii pentru cei care nu se descurca cu calculatorul.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de Le Mertois » 09 Mai 2016, 08:15

Tavi scrie:Daca motivatia presedintelui ANPA e reala (nu au destui oameni), si e posibil sa fie asa, ce l-a impiedicat sa ia modelul ARBDD si sa elibereze permise online?
Solutia prin asociatii oricum consuma timp angajatilor ANPA din tara si bani: tiparit, tabele, hartii, procese verbale, etc. Daca muti in online distribuirea ai nevoie de un soft bun si un contract de mentenata cu producatorul softului. E sigur mai ieftin, mai rapid, mai nebirocratic, mai in secolul 21...
Dar, no de ce sa fie simplu si eficient cand poate sa fie complicat si scump? :evil: :wallbash:
Dai eventual si prin asociatii pentru cei care nu se descurca cu calculatorul.
Si la ARBDD,se ocupa un singur om de platforma de eliberare!!!!!

Sa fim seriosi,e dedicatie pentru AGVPS....

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de cezar.ch » 09 Mai 2016, 08:39

semlecangheorghe scrie:
rcorbu scrie:@semlecangheorghe , da cel mai bine ia fa o incercare la o asociatie de pescari, ia ordinul si vezi daca o sa-ti elibereze permis de pescuit, si pe urama tragem concluziile ! :D :D
Eu am permis ,si nu am timp de experimente.Spuneam doar ca unele asociatii pot alege sa elibereze permise fara sa conditioneze cu inscrierea,si am dat exemplu APC 21..nu inseamna ca toate vor face acest lucru,insa un pescar ar putea invoca precedentul ..asta am vrut sa spun..
Este adevărat că am procurat/eliberat și procurăm/eliberăm permise ANPA fără plata unei cotizații, dar NUMAI MEMBRILOR ACTIVI, care participă la acțiuni de combatere a braconajului, ecologizări, ajutor la activitățile de birou, etc.
Cei care ne treceau/trec pragul doar pentru a primi permis, PG-uri sau a beneficia de modesta noastră bază materială, plătesc cotizație. Așa credem noi că este corect.

Până acum, exista și opțiunea obținerii permisului direct de la ANPA...acum, dacă apare obligativitatea asocierii (ceea ce cred că este o prostie, chiar un abuz)...nu știu cum vom proceda...dar în niciun caz nu vom percepe cotizații pentru a vinde permise ca la chioșc.
Așa cum am scris de nenumărate ori, nu suntem agenție de distribuit permise, cu sau fără cotizație...direcția pe care mergem este alta.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Mai 2016, 08:48

Este adevărat că am procurat/eliberat și procurăm/eliberăm permise ANPA fără plata unei cotizații, dar NUMAI MEMBRILOR ACTIVI, care participă la acțiuni de combatere a braconajului, ecologizări, ajutor la activitățile de birou, etc.
E foarte ok si asa..si mi se pare corect.Eu am inteles ca ati eliberat fara plata cotizatiei de membru deci a celor care nu sunt membrii..scuze ca am inteles gresit.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de rcorbu » 09 Mai 2016, 09:03

Le Mertois scrie: Sa fim seriosi,e dedicatie pentru AGVPS....
Nu as baga mana in foc pentru asta ! Cotizatia anuala de membru la AJVPS este intre 50 si 100 RON, depinde de judet.
Asociatiile de pescari independente au cam 30 RON, si par favorizate de acest ordin, mai ales in contextul actual cand apele nu au mai fost date in administrare si este totul la gramada.
Si ghici unde vor merge pescarii, sa vizeze permisele de pescuit ???? :twisted:

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de Le Mertois » 09 Mai 2016, 09:15

rcorbu scrie:
Le Mertois scrie: Sa fim seriosi,e dedicatie pentru AGVPS....
Nu as baga mana in foc pentru asta ! Cotizatia anuala de membru la AJVPS este intre 50 si 100 RON, depinde de judet.
Asociatiile de pescari independente au cam 30 RON, si par favorizate de acest ordin, mai ales in contextul actual cand apele nu au mai fost date in administrare si este totul la gramada.
Si ghici unde vor merge pescarii, sa vizeze permisele de pescuit ???? :twisted:
Diferenta e ca au filiale peste tot in tara,asa ca grosul tot la ei se duce....

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de APSHD » 09 Mai 2016, 09:24

Aceasta decizie nu ingradeste libera asociere si nici obligativitatea asocierii.
Nu va opreste nimeni sa faceti Asociatii si sa eliberati gratis permise de pescuit. :respekt:

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de Le Mertois » 09 Mai 2016, 09:29

APSHD scrie:Aceasta decizie nu ingradeste libera asociere si nici obligativitatea asocierii.
Nu va opreste nimeni sa faceti Asociatii si sa eliberati gratis permise de pescuit. :respekt:
Gandire tip FRPS..... :wallbash:

Scrie răspuns