Bocanci vs Cizme

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Bocanci vs Cizme

Mesaj de flaviusfish » 15 Oct 2016, 15:16

Ce folositi unii dintre voi la pescuit ca si incalzminte? Cizme sau bocanci?...sau in functie de vreme si locul stabilit alegeti ce sa purtati,asta presubunand ca aveti si una si alta

Nu stiu ce sa iau...bocanci sau cizme! Pana acuma mergeam ca papagalul in adidasi mai de drumetie sau cizme ieftine...sub 50 lei perechea! Acum sunt determinat si hotarat de o investitie pana in 300 lei+/- de cizme sau bocanci

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de pikeman » 15 Oct 2016, 20:09

bocanc, ce e aia cizma? :lol:
ia bocanc inalt si aia e, ca sa bagi pneumatica la apa lasi piciorul gol dar cizma? blaeh , incomoda, cauciuc, acu 15 ani poate era buna, dar dupa atatea membrane inventate, chiar merita bocancul , daca esti pe mal cizma e alunecoasa si nu tine glezna cum trebuie, parerea mea

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de kleniacul » 16 Oct 2016, 10:16

Bocanci buni şi înalţi în care nu intră apa.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de danr » 16 Oct 2016, 14:04

eu in barca folosesc cizme
eva, rapala
sunt comode, sta piciorul lejer, super caldurose, 100% impermeabile..
asta cand e foarte frig si ploua
cu membranele.... e si nu e
pana la urma trece apa prin toate...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de SF » 16 Oct 2016, 14:37

Descult , slapi , "adidasi" , ghete de munte , ar putea trece drept bocanci , dar ca bocanc se intelege mai mult aia negri de infanterie sau similari , in general , incaltamintea pt probele de ultra trail ii cea mai sanatoasa pt. pescuit , insa , probele se desfasoara pe carari , la pescuit te bagi prin scaieti , tufe si spini si exteriorul se agata , se zgarie, pana ajunge franjuri .

Singuru loc unde ii nevoie de cizme is baltile de campie maloase cand scade apa si ii prea frig ca sa te bagi descult , ca sa ajungi la apa !

Am alunecat odata in apa adanca cu cizme , nu recomand , era prin octombrie si inca nu era apa rece de tot , daca o pateam prin decembrie cred ca nu mai postam !

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de flaviusfish » 16 Oct 2016, 16:27

Intr-un final voi inclina si eu spre bocanci pt ca azi pt a n oara am fost la stiuca..in cizme...pe langa grija de a nu rupe lanseta printre copaci si sa ma uit si pe unde cald,m-am chinuit cu cizmele de numa..atata alunecam bata-le soarele,ce-i drept nu pe loc drept si pe niste maluri abrupte!...si numa doua marlite in toata ploaie de octombrie care apropo au fost luate la o naluca nu achizitionata de la Westin (Ricky the roach). asta asa..off topic :D

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de flaviusfish » 16 Oct 2016, 16:33

Pardon..."naluca NOU achizitionata"

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de adrian99 » 16 Oct 2016, 18:27

alunecai deoarece nu foloseai cizme adecvate,adica la 50lei cat spuneai ca au costat...
sunt destule firme care produc echipament,gasesti in orice magzin fizic sau virtual.
revenind la subiect din punctul meu de vedere fiecare isi are rostul ei-adica in zone cu apa multa,namaluri chiar cizma sold sau costum,pe alte zone uscate gheata de sezon(vara-toamna)

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de rcorbu » 16 Oct 2016, 18:48

Am cumparat acum 2 ani niste bocanci "insulated" de la Decathlon, dar apa a intrata pe la sireturi, adica 10 cm de la talpa, asa ca....cizma are un avantaj: este mai inalta si nu prezinta zone prin care apa poate intra !
Depinde cat de mult intri in apa !

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14594
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de sorinB » 16 Oct 2016, 18:53

Bocanci ;)
Eu ii am pe astia, sunt inalti, talpa Vibram, impermeabili, foarte usori, buni pentru vreme rece...
Gasesti si mai ieftini decat cei din link ;)
http://www.afilaur.com/cumpara/bocanci- ... am-7162675

Scrie răspuns