Bocanci vs Cizme

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de tdum » 25 Oct 2016, 14:31

Salut. Pentru pescuitul de pe mal, (atunci cand nu am de traversat cursuri de apa) de departe, pentru mine cei mai potriviti sunt bocancii. Pe langa faptul ca pot sa-i fixez bine pe picior prin strangerea ferma a sireturilor, acestia ofera si o stabilitate buna gleznelor si sunt rezistenti la contactul cu pietrele si spinii (terenul in general) si au aderenta spotita. Pentru pescuitul din barca insa, unde intru si in apa atunci cand urc in barca, sunt mai bune cizmele. Dupa mai multe incercari cu diverse modele, am ajuns sa port pe vreme rece cizmele ET Oudoor Eva Thermo Plus -20, iar pe timp de iarna ET Outdoor Eva Polar -40 fiindca cu alte modele de cizme (sau cu diferite tipuri de bocanci) imi inghetau picioarele dupa o zi de stat in barca la temperaturi in jur de 0 grade. Asta insa cu circulatia sangelui in picioare depinde si de varsta. Numai bine. Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Bocanci vs Cizme

Mesaj de Spartacus » 28 Oct 2016, 13:38

E mai lejer in bocanci, clar, dar depinde de situatie.
Toamna tarziu, daca esti la inceputul partidei si a intrat putina apa in bocanci, e cam gata. Daca ai nevoie sa stai macar cateva zeci de secunde in apa de 10-20 cm, pt lansari, recuperari, deplasari pe teren mlastinos, cam intra apa in orice bocanc. Sunt cizme ok acum, vezi cele de la Cabelas, cu izolatie, chingi superioare pt fixat, talpa aderenta, forma mai fixa. Un alt avantaj e usurinta cu care se curata apoi.

Scrie răspuns