baterie motor electric

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ovio998
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 13 Dec 2015, 19:53

baterie motor electric

Mesaj de ovio998 » 05 Iul 2017, 21:25

Pentru cei care folosesc motoare electrice--- Viteza motorului creste daca se foloseste o baterie cu amperaj mai mare sau doar autonomia? Ce viteze ati obtinut, ce distanta ati parcurs, cu ce baterii si cu ce fel de motor.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: baterie motor electric

Mesaj de vali stratonov » 06 Iul 2017, 10:40

ovio998 scrie:Pentru cei care folosesc motoare electrice--- Viteza motorului creste daca se foloseste o baterie cu amperaj mai mare sau doar autonomia? Ce viteze ati obtinut, ce distanta ati parcurs, cu ce baterii si cu ce fel de motor.
Domnule coleg ai pus o gramada de intrebari in 2 propozitii, am sa incerc sa iti spun parerea mea , parere facuta dupa ani de exploatare a mai multor marci de motoare electrice si bateri...

1.Viteza nu creste daca folosesti bat. mari , creste doar autonomia si aceea creste sau scade in functie de durata de explatare intr/o treapta de viteza.

2.Nu prea cred ca cineva a masurat in mod contant viteza si distanta parcursa cu motor electric , dar eu zic ca in functie de incarcatura ,modelul barcii si bineinteles de treapta de viteza folosita poti atinge viteze de 5-6 km /h... dar nici asta la "infinit"..

3.Baterii ar fi de preferat sa folosesti unele cu gel sau macar AGM , mai scumpe intradevar dar cu o durata de viata mult mai lunga decit una obisnuita....de preferat ca sa ai o autonomie suficienta pt o zi de pescuit ar cam trebui o bat de 75/110 A .

4. Motoare electrice au multe firme si de diferite puteri de la 28 lbs pina la 55 lbs la motoare alimentate cu 12 V....sunt si de puteri mai mari dar alimentate la 24 V...

Cele mai fiabile si rezistente motoare electrice sau dovedit cele de la Minnkota apoi cele de Motorguide,Yamaha , etc....sunt si alte firme dar nu la fel de consacrate ..

Au aparut de ceva vreme la noi in mag. si motoarele de la Haswig cu o tehnologie noua , excelente la consum si felul de constructie , merita sa arunci o privire si sa iti alegi un model care sa te satisfaca.

Daca ar fi sa imi iau acum un motor electric normal acum asi opta intre motorul Haswig Comax 55 lbs si Minnkota 55 lbs cu variator si o baterie Optima Blue 75 A ....din pacate au un pret de cost destul de ridicat,dar eu am un principiu ... decit sa cumpar ieftin si de multe ori mai bine o data si mai scump.. :wink:

Sper sa te ajute postarea mea ...spor la achizitii :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

ovio998
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 13 Dec 2015, 19:53

Re: baterie motor electric

Mesaj de ovio998 » 06 Iul 2017, 16:08

Multumesc ffff mult domnule Stratonov pentru informatiile pretioase si la obiect.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: baterie motor electric

Mesaj de kleniacul » 06 Iul 2017, 21:43

Eu am o baterie Optima Blue de 75Ah.O folosesc pe un Svedssen de 55 lbs, Am pus-o pe un Zodiac de 3,3 m Duminică pe baraj la Comana , am mers cam 2 ore, aproximativ, mai mult in treptele 4-5, cam 200 kg in barcă.De retinut că bateria are 27 kg, mai trebuie un încărcător măcar semiprofesional, dar e o baterie fb.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: baterie motor electric

Mesaj de vali stratonov » 07 Iul 2017, 10:40

am mers cam 2 ore, aproximativ, mai mult in treptele 4-5, cam 200 kg in barcă
Sa stii ca ai avut un consum corect ....in treptele superioare si in functie de motor mergi intre 2-3 ore maximun...
Eu cu Optima 55 Yellow si cu motorul Haswig Cayman 55 am pescuit la clean in mers 2 zile pe treptele 1-3 si mai puteam, citeva ore ...cind am pus la incarcat bateriea avea 12.1 V fata de 13.8 V cu cit era incarcata initial ...
In concluzie ....marfa buna griji putine ....dar si buzunarul mai gol. :respekt: :respekt: :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: baterie motor electric

Mesaj de lazarini » 26 Iul 2017, 15:07

Bateriile Caranda va inspira incredere? Ceva recomandari?
Multumesc.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: baterie motor electric

Mesaj de kleniacul » 27 Iul 2017, 08:09

Taci și împinge,sau vîslește,după situație.Care baterie din bateriile Caranda?Pt ce motor?Ce consum are?Mai bine vă gîndiți singur după ce studiați caracteristicile bateriilor pe site-urile producătorilor.Ca idee o baterie cu gel poate fi golită 70% de cîteva sute de ori,iar una clasică doar 15-20 %.Dacă o golești mai mult o strici.De aceea o baterie cu gel la 50 Ah vă dă mai mult curent decît una la 75-90 Ah clasică.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: baterie motor electric

Mesaj de danone » 02 Aug 2017, 06:50

lazarini scrie:Bateriile Caranda va inspira incredere? Ceva recomandari?
Multumesc.
lazarini scrie:Bateriile Caranda va inspira incredere? Ceva recomandari?
Multumesc.
Da . Din 2013 am bateria asta https://www.e-acumulatori.ro/12-v-solar ... 12-90.html
Este o baterie AGM (absorbant glass mat) care se situeaza intre bateriile cu gel si cele clasice putand fi descarcata sub 50% si avand peste 300 cicluri de viata. E o prostie sa spui ca o baterie cu gel la 50 Ah dă mai mult curent decît una la 75-90 Ah clasică. O baterie da atata curent cata capacitate are. Unul din cele mai importante lucruri pe care putini il stiu este ca bateria trebuie sa poata furniza un curent nominal mai mare decat curentul maxim absorbit de motorul electric. Unii producatori dau in fisa tehnica curentul nominal in A pana la care bateria functioneaza corect. Peste acest curent bateria este suprasolicitata chiar daca este folosita pe durata scurta.

Scrie răspuns