barca pneumatica iarna

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ovio998
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 13 Dec 2015, 19:53

barca pneumatica iarna

Mesaj de ovio998 » 11 Noi 2018, 16:06

In vara acestui an mi-am cumparat o barca pneumatica din pvc si de acum terminandu-se sezonul ma gandesc sa o depozitez intr-un balcon in geanta ei, dar ma tem ca pe timpul iernii, putand fi temperaturi mult sub zero grade si fiind foarte stransa in geanta, materialul ar putea crapa la colturile care se formeaza la pliere. Imi poate spune cineva daca ar trebui pastrata altfel pe timp geros? A patit cineva un asemenea necaz? Multumesc.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de stefanflorin » 11 Noi 2018, 20:58

nu-s expert, dar nu as tine-o intr-un loc unde temperatura variaza foarte mult. A mea sta pe sifonier 😛
Urasc atarnatorii!

ovio998
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 13 Dec 2015, 19:53

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de ovio998 » 12 Noi 2018, 10:13

Multumesc pentru parere. Ar fi interesant si de folos pentru incepatori sa aflam dela cat mai multi posesori vechi de pneumatice cum le pastreaza in afara sezonului

vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de vioril » 12 Noi 2018, 10:38

Neata , eu folosesc pneumatica de multi ani . La inceput o tineam pe timp de iarna, stransa si in husa ei cu care a venit , in atelier (o cabana de lemn ce o am in curte, temperatura de afara este la fel si interiorul atelierului) , si nu a patit absolut nimic. Anul acesta am sa o tin umflata si cu o husa de stationare , pe peridoc . Vedem in primavara daca sunt probleme ,dar nu cred.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de Sorin » 12 Noi 2018, 12:41

ideal este sa o tii pe timpul iernii preumflata ....adica bagat aer in ea dar nu la presiune normala ci doar atat cat sa stea fara sa se plieze
Unde sa fac pliuri se slabeste si se rupe mai repede
si nu tinuta la minus nspe grade .....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de misulica70 » 12 Noi 2018, 17:12

Eu din 2013 nu am mai dezumflat barca,si iarna si vara sta in garaj.
Vara nu creste temperatura in interior[garaj] ca sa fie probleme,in microbus lasat la soare cu barca in interior sa simtit presiune mai mare in baloane.
Iarna la cit de minus a fost doar mai scade presiunea in rest nici-o problema.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de goodmans » 12 Noi 2018, 21:11

Eu cred ca la barcile astea de generatie mai noua,construite prin prisma profitului optimizat si nu al construirii unui renume pe piata,problema nu va fi la durata de viata a materialului ci la durata de viata a lipiturilor.
Din ce am observat la barci relativ noi,lipiturile cedeaza mai repede decat apuca materialul sa imbatraneasca.

pricopo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 16 Aug 2013, 15:10

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de pricopo » 13 Noi 2018, 13:59

PVC-ul este sensibil la razele UV si nu la temperatura. RIscul de a se deteriora ar putea aparea atunci cand este impachetata/despachetata la temperaturi mici, intrucat materialul devine mai rigid.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de danone » 14 Noi 2018, 09:28

Eu o tin umflata 80-90% intr-o magazie. Vara temperatura e +25C , iarna -25C si nu a avut nimic. Este periculos sa o lasi iarna impachetata la temperaturi f joase. Materialul din PVC devine casant mai ales in zonele de indoiri cu risc de fisurare.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: barca pneumatica iarna

Mesaj de Zamfi » 14 Noi 2018, 18:56

De 5 ani o tin impachetata in garaj.Temperatura...cam ca afara.Nu are nimic.Nu zic ca asa trebuie va zic doar ca nu e stressul asa mare ...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns