atacul avatului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Aug 2004, 20:18

eu nu sunt deloc sigur ca daca ai tehnica si mustele potrivite pleznesti avatul
depinde mult de loc si de conditii
eu nu dau o oscilanta sau rotativa " care trebuie " pe muste


wave, eu as comenta ca de fapt comportamentul tipic al avatului este sa izbeasca puternic cu coada in cardul de obleti, si sa-l culeaga pe cel pe care l-a izbit si este ametit
de aici pleoscaiturile puternice care ne inebunesc pe noi
cand procedeaza in felul asta, adio naluci
cand ataca o prada singulara, procedeaza fie cum ai spus tu, fie izbeste cu coada in naluca, de aici si senzatia de atacuri multe ratate la pescuitul avatului
Ultima oară modificat 02 Aug 2004, 20:23 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 20:36

danr scrie: wave, eu as comenta ca de fapt comportamentul tipic al avatului este sa izbeasca puternic cu coada in cardul de obleti, si sa-l culeaga pe cel pe care l-a izbit si este ametit
de aici pleoscaiturile puternice care ne inebunesc pe noi
cand procedeaza in felul asta, adio naluci
cand ataca o prada singulara, procedeaza fie cum ai spus tu, fie izbeste cu coada in naluca, de aici si senzatia de atacuri multe ratate la pescuitul avatului
danr
ai dreptate,partial.De multe ori izbeste cu coada la gramada,dar si la bucata rapeste de jos in sus(ca si tarponul),astfel ajunge de multe ori sa faca cate un salt,uneori chiar sa ne stropeasca(mi s-a intamplat).De aici "pleoscaiturile puternice care ne inebunesc pe noi".
Toate cele bune!
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 02 Aug 2004, 20:40

banuiesc ca atacurile false sau ratate au avut loc numai la oscilante, voblere etc. de cand pescuiesc avat nu mi s'a intamplat niciodata sa ratez la rotativa. aveti idee de ce? sau vi s'a intamplat acelasi lucru?

numai bine

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 20:44

Atacuri false pot fi si din cauza turbiditatii apei.Sau poate simuleaza,se antreneaza :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:15

Pt. Dan:

Sint unul dintre fericitii care au prins sute de avati. Si am avut sute de atacuri "false". Dar NICIODATA nu am simtit o izbitura cu coada! Ceea ce spui tu este 100% adevarat la vinatoarea "organizata" asupra bancurilor de obleti. Dar niciodata cind este vorba de avati atacind o prada "solitara" (cum este si naluca). Lovitura cu coada este gresit inteleasa. Nu e folosita ca sa ameteasca pestele-tinta ci pentru al izola de grup. "Metoda" este folosita si de delfini cind vineaza bancurile de sardine.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Aug 2004, 09:21

de unde stii ce ai simtit ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:28

Pai daca n-as stii ce simt, ce naiba caut la pescuit?!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Aug 2004, 09:30

lasa ca stii la ce ma refer
cateodata la avat simti un soc care nu seamana cu atac ratat, adica naluca luata in bot si scapata

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:34

Normal ca stiu la ce te refereai. :D Exceptind pescuitul de toamna, cind folosesc exclusiv voblere, la care sau ataca decisiv sau nu ataca de loc, 99% din restul de atacuri (false sau nu) au fost la "vedere". Deci e chestie de "vazut" nu de "simtit".
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:37

Apropo de lovitul cu coada, citi avati agatati de coada ai prins pina acum?
(Intrebarea mea se bazaeza pe urmatoarea logica: daca din 100 de atacuri false, 30% a fost lovituri cu coada, care este probabilitatea ca avatul sa-si agate coada de ancora rotativei sau oscilantei? 10%? Deci macar 3 ar fi trebuit sa-i scoti agatati de coada)
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns