atacul avatului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Aug 2004, 09:39

da nici de bot nu i-am agatat pe dinafara

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:44

Corect! Avatul e un peste "hotarit". Cind vrea sa atace, ataca! Si de obicei se inteapa singur, mai mult sau mai putin decisiv. Nu-mi aduc a minte sa fi scapat vreunul, pentru ca s-a decrosat.

Chestia care se simte, diferita de "a pupat si a plecat", este atacul ala oprit la o palma de naluca. Intoarcerea brusca, la 10 cm de naluca, provoaca o vibratie nenaturala a nalucii, care da impresia unui contact cu pestele. Cel putin asta este explicatia pe care o vad eu.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 03 Aug 2004, 15:01

Am prins si eu cateva sute de avati. Toti de gura. Asa ca nu cred faza cu lovitul cu coada.
Cat priveste competitia naluca vs musca, am dat cu musca in fata lingurii si am luat mai bine la musca decat la lingura.

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Avat-avat...

Mesaj de legio1083 » 12 Oct 2004, 15:15

Am inceput sa dau la avat (crezand ca sunt salai), cu o lingura Dollinger de 16g. "Noroc " c-am agatat-o , ca sa pun o rotativa si sa incep sa prind... Apoi a venit episodul MUSCA ce a schimbat total orizontul... Capturi de 2-3 ori mai numeroase si buc. mai mari etc.
La faza cu loviturile de coada cred ca Dan are dreptate... Pe Sulina (mila 19 ) am luat cativa avati de coada, dupa dorsala sau de ceafa... dar numai la rotativa si oscilanta , fara muste in montura... Daca era un caz- doua credeam ca e accident, dar deja cred ca e un model comportamental al avatilor dintr-o anumita portiune, intr-o anumita perioada(parerea mea!).

Inca o data, mustele fac legea!

Costi :twisted:
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 12 Oct 2004, 15:51

ma infior cind va aud ca ati prins sute de avati.
pina la discutia de pe forumul asta as fi zis ca sunt foarte greu de prins. in delta fiind, la localitatea 23 august (nu stiu cum ii zice azi) am ochit unul mare de tot chiar in dunarea mare cum incercuia bancuri de sabioare. am incercat TOATE linguritele si TOATE voblerele (hehehe - trei voblere rusesti aveam pa vremea aia...), i le treceam prin fata ochilor, mai aproape mai departe, in sens invers in acelasi sens... rapid, incet, degeaba...
uneori lasa bancu in pace, urmarea lingurita si de aicea innebuneam... ca o recuperam constant, ca ma jucam cu ea, ca o bitiiam, oricum as fi recuperat-o nu il interesa. cind in ultimul moment ma vedea se carabanea. in 10 secunde aparea iar la sabioare... uneori, intradevar, ca din joaca intorcea brusc de spumega apa, probabil la asta va referiti cind ziceti ca loveste obletii... avati erau mai multi, la un moment dat am vazut trei, la fel s-au comportat. pe asta mare l-am momit in diferite perioade ale zilei, am zis ca o fi de la soare, deh, nu ii place stralucirea... fara nici un rezultat... scirbit, am zis ca oricum e plin de oase si m-am carat pe canale incolo sa-mi dau foc la linguritze... pin' la urma, mi l-atz luat voi, 'ai?

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 12 Oct 2004, 22:55

Sustin 100% punctul de vedere al lui Wave. Desi am vazut in literatura de multe ori mentionat acest fapt, cred ca este o iluzie optica. Pe linga faptul ca nu am prins niciodata avat agatat de coada, am avut de mai multe ori ocazia sa ii urmaresc rapind linga un perete, la apa adinca, cu ochelari polarizanti. Ii observam de la 2 m si ii vedeam foarte clar. INTOTDEAUNA atacau de dedesubt si la "punct ochit". Chiar si cind atacau in grup.
Initial chiar pare ca "da cu coada". De fapt, el "pune frina", deoarece viteza cu care ataca e fenomenala, ar ajunge pe mal daca nu ar vira brusc.
Sigur ca la apa mica nu pot ataca de dedesubt, dar si acolo plesnitura e data de intoarcerea brusca.

____________________
Fir intins si izolat!

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 13 Oct 2004, 08:55

Intr-adevar, nici eu nu am prins avati de coada. Dar oare somnul loveste cu coada? Ca de somni luati de coada (la jig) am auzit!

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

somnu' nu da cu coada

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 09:56

somnul nu da cu coada, dar stind pe fund cred ca e usor de agatat de jig, care si el tot p-acolo se tiraste :wink:

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 13 Oct 2004, 18:36

Sa stiti ca eu personal am prins avat de coada si nu a fost singurul ci mai multi(nu exagerat). Oricum procentul este destul de mic, dar se intampla.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 13 Oct 2004, 20:43

danielT scrie:Sa stiti ca eu personal am prins avat de coada si nu a fost singurul ci mai multi(nu exagerat). Oricum procentul este destul de mic, dar se intampla.

La japca? :D :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns