ASOCIATIILE NU MAI POT ELIBERA PERMISE PRIN MAGAZINE &ON

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

micutzu*camataru
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 08 Apr 2010, 20:00

ASOCIATIILE NU MAI POT ELIBERA PERMISE PRIN MAGAZINE &ON

Mesaj de micutzu*camataru » 20 Apr 2010, 19:51

Conform Deciziei nr 86 /06.04.2010 privind aprobarea procedurii privind emiterea si eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportive (pe care o puteti descarca de aici: http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=22 )
,, Eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv de catre Asociatiile de pescari sportivi
1.Asociatiile de pescari sportiv vor elibera nominal fiecare permis de pescuit recreativ/sportive completand datele de identificare ale solicitantului,conform tabelului.
2.Eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv de catre Asociatiile de pescari sportive se face la sediul social al acestora ,personal solicitantului. ’’
Deci pentru cei care ati eliberat permise prin magazine si online de acum sunteti in afara legii .

Shoboo
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 11 Mar 2010, 18:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Shoboo » 20 Apr 2010, 19:53

What?! :(
Eu am permis eliberat de catre o asociatie prin intermediul unui magazin de pescuit local. Asta ma plaseaza pe mine, detinatorul de drept al permisului, in ilegalitate in momentul de fata?
Sau prevederea se refera strict la faptul ca din momentul aprobarii ordonantei magazinele nu mai pot elibera permise?
Ca tot ce imi lipseste in momentul de fata, e sa nu mai imi fie valabil permisul....
"Pescuitul e cel mai frumos sport, pestele e doar bonus."

lukul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 166
Membru din: 04 Apr 2010, 12:25

Mesaj de lukul » 20 Apr 2010, 20:07

speram ca sa se respecte acest ordin,si ajvps sa nu mai poata elibera permise, acele filiale ce nu sunt iregistrate la anpa,chiar si magazinele care eliberau si bagau banii direct in buzunar in loc sa faca controale........

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Mesaj de srb » 20 Apr 2010, 20:29

iar tu, bre sperantzo. :shock:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 20 Apr 2010, 20:49

nu ca le tin partea asociatiilor, departe de mine acest gand, ba din contra, se cunoaste pozitia mea vizavis de anumite astfel de organizatii, dar...
cine, ce impune si cui??
ANPA prin decizia conducatorului ei incearca sa impuna o stare de fapt unei organizatii ??? :shock: :shock:
pai organizatiile de acest tip se gospodaresc cum vor ele si sunt conduse si organizate intr-un anumit fel pt a atinge scopul lor, cum poate ANPA sa impuna asa ceva??cu ce drept??
aaaa, au sarit de kur in sus ajvpsei cu Selaru in frunte si cei de teapa lor din noile asociatii ca le dispar ceva bani de prin bozonare??au descoperit ca in scurt timp fara ape concesionate si fara monopol asupra permisului de pescuit le dispare obiectul muncii si implicit si scaunele lor caldute??
duca-se......
oricum, mai devreme sau mai tarziu, tot asta ii asteapta :twisted:
ANPA ar face bine sa isi vada de ograda ei si daca tot doreste sa detina un control strict aupra eliberarii acestor permise de pescuit, ar face bine sa puna la treaba inspectorii din teritorii iar in caz contrar sa o lase balta.

chitanta emisa de trezorerie poate tine loc de permis de pescuit sau in ultim caz, un soft de calculator poate emite un permis tip de pescuit sportiv dupa ce se face dovada platii intr-un anumit cont
modalitati exista, numai sa se vrea.

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 20 Apr 2010, 21:26

"3. Asociatiile de pescari sportivi au obligatia de a elibera permise de pescuit recreativ/sportiv si persoanelor fizice care nu sunt membri al unor asociatii de pescari sportivi."

@micutzu*camataru, si asta era in continuaresau asta nu inttra in planurile de dezinformare?

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 20 Apr 2010, 22:32

dan70 scrie:"3. Asociatiile de pescari sportivi au obligatia de a elibera permise de pescuit recreativ/sportiv si persoanelor fizice care nu sunt membri al unor asociatii de pescari sportivi."

@micutzu*camataru, si asta era in continuaresau asta nu inttra in planurile de dezinformare?
Asta mi-a sarit si mie in ochi.
micutzu*camataru scrie: "Deci pentru cei care ati eliberat permise prin magazine si online de acum sunteti in afara legii ."
Eu sunt "pe persoana fizica" cum zice Marean deci poti sa-mi scot de unde vreau permisul de pescuit recreativ/sportiv si nu sunt in afara legii.
www.pentrupescuit.ro

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: ASOCIATIILE NU MAI POT ELIBERA PERMISE PRIN MAGAZINE &am

Mesaj de pensionaru » 21 Apr 2010, 04:52

micutzu*camataru scrie:Conform Deciziei nr 86 /06.04.2010 privind aprobarea procedurii privind emiterea si eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportive (pe care o puteti descarca de aici: http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=22 )
,, Eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv de catre Asociatiile de pescari sportivi
1.Asociatiile de pescari sportiv vor elibera nominal fiecare permis de pescuit recreativ/sportive completand datele de identificare ale solicitantului,conform tabelului.
2.Eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv de catre Asociatiile de pescari sportive se face la sediul social al acestora ,personal solicitantului. ’’
Deci pentru cei care ati eliberat permise prin magazine si online de acum sunteti in afara legii .

Asta sa o crezi doar tu. :lol:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 21 Apr 2010, 06:39

Da da da da ........de ziua ta.
Pai fratele meu alb in ordin nu interzice expres eliberarea permiselor sa zicem in puncte volante (poate stii ce sunt alea) organizate in sedile unor magazine.
Daca nu se interzice inseamna ca e permis.

Eu mi-am facut permisul intr-un magazin si a fost ok. Nu a batut in casa chitanta ci vanzatorul a primit un chitantier + un registru + carnetele de membru de o asociatie. Dupa ce au primit cardurile ANPA completate m-au sunat sa ma duc dupa ele.

In toata Europa (ii chestia aia mare in care suntem si noi membri) licentele de pescuit pot fi cumparate din magazinele de profil (care sunt organizate) si in unele tari chiar de la posta.

Va inflamati prosteste pentru niste chestii ridicole. L-ati autocarul si mai vizitati cateva tari spre vest si poate va lamuriti. Sistemul vechi cu AJVPS a toate cunoscator si a toate accaparator e mort si ingropat.
the angler is catching xxx, not by the lure

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 21 Apr 2010, 06:55

Conform OM 71/2010, prin decizia presedintelui se stabileste numarul de permise care se elibereaza catre asociatii in vederea eliberarii, nu modul cum acestea sunte eliberate de asociatii. Faptul ca AJVPS-urile pierd teren este evident, ca si disperarea care i-a cuprins. Lasand la o parte ca asociatiile serioase nu se bazeaza pe veniturile din cotizatii. Este un prim efect al neobligativitatii asocierii.

Scrie răspuns