Articole pescuit

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

Articole pescuit

Mesaj de ionutz_gr » 14 Iun 2004, 10:37

Sal,

Pe mine unu ma cam nemultumeste faptul ca sunt prea multe articole despre pescuitul la musca.Exista un site special pt muscari.De exemplu ce ma intereseaza pe mine firele de musca....de ce nu s-a scris un articol despre firele de spining?...Nu vreau sa deranjez pe nimeni dar totusi site-ul se chiama rapitoti.ro... :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :idea: :idea: :idea: :idea:
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

salut

Mesaj de eugen » 14 Iun 2004, 11:30

Dan e plecat, asa ca iti raspund eu in locul lui.

Si eu sunt de acord cu tine, mi-ar fi placut sa fie doar spinning, dar intentia celor care au facut site-ul este sa fie ceva generalist. Adica vei citi aici si articole despre livebait, fly si orice alte tehnici de pescuit care vizeaza speciile de rapitori.

Daca tu vrei doar spinning, atunci n-ai decat sa nu le citesti pe cele referitoare la alte tehnici. Sau apuca-te si scrie si tu articole, pe subiectele care te intereseaza, ti le vor publica fara probleme. Cine are chef si timp sa contribuie este binevenit.

Respect!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 16 Iun 2004, 19:24

si pescuitul la musca tot pescuit la rapitori se cheama
parerea mea :)
in afara de asta, articolele sunt scrise sau traduse de voluntari, care scriu dupa ispiratia si competentele pe care le au.....
deci nu sunt comandate de cineva.....
daca tot veni vorba, daca aveti chef sa scrieti puteti scrie articole, povestiri, etc, care pot fi postate pe site

gabryell
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2004, 01:19

Mesaj de gabryell » 14 Iul 2004, 02:13

... in plus, acest stil de pescuit este total diferit de toate celelalte, din toate punctele de vedere.

In ceea ce priveste numarul de articole postate aici, ar putea sa-ti sugereze ceva despre numarul si calitatea celor impatimiti de acest stil.

Iar in ceea ce ma priveste i-i admir. Pescuiesc de 15 ani, am incercat toate stilurile, si nu pot spune ca nu am avut rezultate fiindca as minti, insa culmea satisfactiile cele mai mari ( A-tie, nu in kg !!! - e ceva gen calitate versus cantitate ! ) mi le-a adus acest stil... la care, culmea, sunt incepator (!)

... i-am urmarit pe net mai bine de doi ani, am invatat din experienta lor - le multumesc pe aceasta cale - si pot sa spun ca e singurul stil de pescuit la care ai nevoie de ceva ( mult! ) mai mult decat noroc ...

... NOROC MULT !!!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 14 Iul 2004, 09:01

gabriel,

ai dreptate sa fii fascinat de pescuitul la MA, e intr-adevar altceva. dar nici spinning-ul nu e de lepadat. eu cred ca majoritatea celor care au practicat spinningul au trecut prea repede prin el, a fost mai mult o etapa inainte de a trece la fly, nimeni nu prea si-a batut capul sa aprofundeze. eu cred ca e loc de mai bine in spinning.

ambele variante elimina complet momentele de asteptare si iti ofera satisfactii chiar si atunci cand nu prinzi absolut nimic. dar spinning-ul iti permite sa abordezi si specii pe care nu le poti cauta cu lanseta de fly si snur. parerea mea!

numa' bine!

gabryell
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2004, 01:19

Mesaj de gabryell » 16 Iul 2004, 00:58

No comment ! Ai perfecta dreptate, eu insa-mi avand experiente placute prin practicarea acestui stil... pe care de fapt il mai practic !

Sezonul la salmo. e mult mai scurt decat la celelalte specii, care chiar daca se prind si la stilul 'fly', capturi deosebite si frecvente de stiuca, salau, clean etc. tot la spinning o sa avem, chiar daca unii incearca sa dovedeasca contrariul.

In ceea ce priveste pledoaria mea pro fly-fishinng, tine de cu totul altceva... in ceea ce ma priveste, pescuitul nu inseamna doar datul cu batul... ci si ambianta, decorul in care se infaptuieste acest act... si nu in ultimul rand, calitatea, nobletea si fragilitatea pastravului ( de ce sa nu recunoastem, pentru el s-a inventat fly-fishinng-ul ! ) oricare ar fi el, indigen, curcubeu etc.

... e drept ca celui caruia i-i curge Oltul sau Dunarea in fundul ograzii nu poti sa-i ceri sa arda gazul o suta-doua de km, pentru a se... initia macar in stilul fly, care chiar daca da rezultate si la ses, nu-i este caracteristic...

... si lui Ionutz personal, cand intrii intr-o biblioteca care inmagazineaza si gestioneaza mii de volume, nu esti obligat sa le citesti pe toate, triezi, alegi si citesti doar ce i-ti comvine; apropo...

... cred ca nu numarul prea mare de postari al adeptilor fly. te deranjeaza pe tine ci numarul prea mic al postarilor adeptilor spinning-ului comparativ cu ei !

... in realitate, numarul adeptilor stilului care te-a prins e mult mai mare, decat al impatimitilor fly...

... atat de mare incat nu e nevoie sa se caute pe net ( iar unii, nici nu pot), chiar daca ca pescari la stilul spinning sunt asi (! personal cunosc pe unul care a decimat buna parte din rezerva de stiuca a deltei, pe care le numara in butoaie, unul al carui sezon incepe in 15 sept. (!) si se incheie prin martie, dar care nici nu stie exact ce reprezinta, cu ce se ocupa si ce rost are .net-ul !), ei se gasesc unii cu altii pe balti, pe rauri, garle si baraje, si i-si impartasesc direct unii altora experientele...

... adeptii fly. se gasesc unii cu altii mult mai greu, astfel au gasit de cuviinta sa se caute si sa-si impartaseasca unii altora cunostintele pe net...

... si noi profitam, i-i urmarim, si ne imbogatim propriile cunostinte despre acest stil din discutiile-povestile lor...

Apropo de ... Kiss-FM... " Sadoveanu de traia / Com...q el isi cumpara" / Sa se poata conecta ... sa ne poata impartasii din propriile experinte de pe Valea Frumoasei, care fie vorba intre noi, e mult mai frumoasa decat condeiul o poate descrie, fie el si al lui Sadoveanu !

Weekend bogat in experiente, fie ele fly. sau spinning tuturor celor care au dat sau nu cu ochii de aceste randuri !

In special lui Eugen care a catadicsit sa i-mi raspunda,chiar daca nu este intr-u totul de acord cu mine, fapt pentru care i-i multumesc si i-i urez traditionala noastra urare...

... shtim noi care !!!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Iul 2004, 10:05

tocmai ai dat un exemplu despre ce efecte poate avea asupra psihicului unui om pescuitul la pastrav cu MA. nu am mai auzit de Sadoveanu din liceu, trebuie sa fii un om foarte relaxat daca l-ai redescoperit. aproape ca te invidiez.

cat despre faptul ca nu ti-am raspuns decat eu, n-ar trebui sa te surprinda. voi astia cu bete fine si snur intimidati oamenii. :) am cunoscut vreo cativa pescari cu MA, i-am vazut pescuind, uneori la spin, toti au acel simt al apei care lipseste multora. nu stiu daca toti sunt asa, vreau sa cred ca poti ajunge si prin alta filiera la gradul ala de rafinament. de fapt, sunt chiar convins, d-aia ziceam ca spinning-ul mi se pare prea putin aprofundat.

numai bine si tie! :)

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 20 Iul 2004, 10:23

Acest stil de pescuit e frumos,e dinamic si ii admir pe practicantii lui.Am incercat si eu acum citiva ani, pe Cibin, insa mi s-a parut cam dificil.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

mda

Mesaj de todi » 20 Iul 2004, 14:46

pentru gabryell:

Nu te supara pe mine, poti s-o iei ca pe o simpla obervatie: inainte de a-l fi citit pe Sadoveanu, mai bine rasfoiai un Indreptar ortografic si ortoepic. Nu de alta, dar banuiesc ca esti roman si se cade sa-ti cunosti bine limba.

In alta ordine de idei, pescuitul la musca nu a fost dezvoltat pentru sportivitatea sa - fly-ul a precedat cu mult spinning-ul - ci pur si simplu din pentru a prinde pestii care se hranesc cu insecte in straturile superficiale ale apei. Citeste "Pescuit din Delta in Carpati" de Victor Tarus.

Si inca ceva... cum un om a decimat rezerva de stiuca a Deltei - asa zis "as", aceleasi efecte le poate avea si un fly-fisherman "as" intr-un rau de munte.

gg

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Iul 2004, 14:51

haideti va rog sa nu intram in discutii contradictorii la nivel de persoana ci la nivel de idei

multumesc

Scrie răspuns