Articol pe rapitori.ro

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 03 Aug 2004, 16:23

Wave:

In principiu nu ma deranja de loc ca se umfla cu apa. Curcubeii se intepau singuri cand atacau mustele. :-)

Dar hai sa te lamuresc. Astea ce le vezi prin poze sunt ramasite de acum 15-16 ani cand inca mai pescuiam si cu altceva in afara sculelor de musca. Dar tot de pe atunci m-am lasat de toate aceste metode de "duzina" ... 8) ... si in prezent pescuiesc 99% cu musca artificiala. :wink:
Glumesc ... asa usor si sper sa nu te superi.

1% o zi doua la stiuca prin oct. noem , la pestisor ... este o traditie in familie. La noi in port sunt stiuci peste stiuci. Se strang la apa mai calda ce vine de pe rau si unde se trag toate albiturile din fiord.
Mai ies la UL cu jiguri de care vorbeam cu Eugen, la biban. Tot asa o zi doua pe an.

In rest doar musca sub toate formele. :D
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 16:35

Si rosioare la rotativa, in Suedia :D Am citit articolul tau din "Aventuri la pescuit". Anul asta nu pot, dar la anul sigur ma duc la Lainio. Mai ales ca am un amic pescar care locuieste la Kiruna.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 03 Aug 2004, 18:28

Wave:

Nu o sa vrei sa te mai intorci acasa. Asta tio garantez de pe acum. :)
Paradisul pescarilor sportivi la artificiale. Salau nu prea este ... dar ce pesti si ce culori. O imensitate de ... lacuri, balti, "baltute", rauri maiestoase, paraie ... :-), padure si mlastini pline de tantari. De asta au si atat de mult peste. Stiucile nu le prind decat turistii. :lol:

In Europa nu cred ca mai exista un loc mai bun pentru niste fanatici la artificiale.

Sa-l intrebi pe prietenul din Kiruna de montura asta de care vorbeam eu. sa vezi ce spune. ;-) Aia la latitudinele alea nu pescuiesc decat cu monturi de genul descris de mine si cu voblere, la somonul de pe Torneo si de pe Lainio. (cel putin cei pe acre eu i-am vazut pescuind la spin)
Bine intels ca majoritatea pescuiesc si la musca. Poate te molipsesti si tu si cand ii vei da de gust te asigur ca nu o mai alsi pana mori. O sa-ti scri in testament ca sa te ingroape cu batul de muscarit si cutia de muste. Bine inteles ca imbracat in tzoale de muscarit. :lol:

Vise placute ... pana vii aici. Cuvintele nu pot descrie realitatea. Se merita ori ce sacrificiu.
I-ti va fi greu sa mai iesi pe locurile pe care iesi acum. Eu nu pot sa ma plang ca am unde sa merg pe langa casa. Dar cand vin din nord si din Norvegia, zac bolnav cu ochii pironiti in tavan. Ce am pe langa casa este 10% din ce este acolo. Poate nici atat.
De mi-asi gasii de lucru ... maine m-asi muta dincolo de cercul polar de nord.

Tinem legatura.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 18:34

Tot ce vreau eu de acolo e o stiuca de categorie "super-grea", 15 kilograme plus. :lol: Dupa aia, vorba ta, pot sa mor fericit! :lol:

De muscarit, naiba stie, nu prea am unde, locuind in Constanta. Si la munte ma duc de obicei in viteza, n-am timp de pescuit. Dar, viata rezerva multe surprize. Asa ca mai vedem.

Cit despre Lainio, stiu cam tot, am vorbit deja cu Gudrun Karlsson, o doamna foarte draguta, care se ocupa de rezervarile online. Trebuie sa mai gasesc unul, la fel de nebun ca mine, care sa bata 2500 de kilometri dupa o stiuca! Vreun amator pe forum?
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns