ANPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

ANPA

Mesaj de adrian99 » 11 Sep 2023, 14:55

conform ordonantei austeritatii ANPA va disparea,personalul(nu este specificat cat din ele) si atributiile preluate de Ministerul Agriculturii

voodoogsm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2024, 18:22

Re: ANPA

Mesaj de voodoogsm » 09 Ian 2024, 18:31

Asta înseamnă că , contractele cu ajvps-urile devin nule , nu ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA

Mesaj de adrian99 » 09 Ian 2024, 20:05

ar fi devenit nule daca s-ar fi aplicat dispozitia.cum insa ANPA este in continuare institutie de sine statatoare si emite permis,licente de pescuit,contractele incheiate cu asociatiile de pescari din tara(inclusiv cele private)raman valabile pana la data stipulata.se pot rezilia daca nu sunt respectate anumite clauze(ca la orice contract).cei care vor permise pe 2024 modalitatea este aceeasi,singura diferenta este ca pe zonele atribuite(nu concesionate dupa cum sustin anumite persoane)asociatiile au tarife diferite,unele chiar mari,neoferind mai nimic.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: ANPA

Mesaj de OldSVF » 21 Ian 2024, 19:53

La Sibiu aud că ițele sunt tot mai încurcate...sau poate că de fapt devin mai simple.. Nici una dintre cele două asociații nu mai poate elibera Anpa-ul.In cazul asta cred că vom pescui cu permisul de Dunăre.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: ANPA

Mesaj de albert.C » 22 Ian 2024, 10:02

Oare nu ar fi cazul ca tot e momentul sa facem si noi un protest organizat ?
Meritam sa ne cerem drepturile si poate o sa reusim sa schimbam ceva,zic !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA

Mesaj de adrian99 » 22 Ian 2024, 10:06

albert,aici discutam despre ANPA si rolul ei.
daca avem ceva de reprosat(si sigur avem)este la adresa asociatiilor de pescuit(private ori avps-uri).
dar inafara unor petitii,sesizari nu prea vad altceva.doar boicot(nu mai plateste nimeni cotizatia pe anul in curs) :D

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: ANPA

Mesaj de OldSVF » 22 Ian 2024, 13:10

albert.C scrie:
22 Ian 2024, 10:02
Oare nu ar fi cazul ca tot e momentul sa facem si noi un protest organizat ?
Meritam sa ne cerem drepturile si poate o sa reusim sa schimbam ceva,zic !
Nu vei reusi nimic,de vina e natura umană...Pescuitul asta ar trebui sa fie despre relaxare și deconectare.Pe langa masa mare de pescari care nu vor altceva decat ce am zis înainte,apar periodic indivizi revoluționari care vor sa schimbe,sa transforme sau sa de-a alt înțeles acestei activități.Mare parte din ei sunt mânați doar de ambiții personale sau de dorința de afirmare și prea putini sau spre deloc înțeleg să facă ceea ce trebuie atunci când reușesc să apuce un scaun de conducere.Timpul mi-a demonstrat că uneori nu trebuie sa schimbi nimic,poți avea surpriza ca noul sa fie mai dăunător decât ce era înainte.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA

Mesaj de adrian99 » 22 Ian 2024, 14:14

din pacate OldSVF are dreptate.comunitate de pescari sportivi din Romania nu este unita.
inclusiv pe acest site se observa dorinta de afirmare gratuita a unora,certurile si raca dintre altii,lauda si figurile unora cu scule de top si ochelarii de mii de euro....repet;nu-i intereseaza comunitatea,doar propriile persoane,pozele pe retelele de socializare,sponsorizarile(in cazul unora).cum putem schimba ceva daca nu mai avem nici macar o publicatie de pescuit,emisiunile care apar pe youtube sunt doar reclama,investitii ori sponsorizari pentru generatiile viitoare 0!

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: ANPA

Mesaj de albert.C » 22 Ian 2024, 19:56

Din pacate asa este,ne tenteaza avutia mai mult,sau cat cred altii ca avem/detinem.Dar cred cu tarie ca ne putem impune in fata lor,acolo sus unde stau ei,cei alesi,cred ca e nevoie de o "mica"reforma in pescuit,si mai cred ca daca ne strangem o mana de oameni ne putem cere drepturile..

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ANPA

Mesaj de johnnybravo » 22 Ian 2024, 20:51

Ce am constatat zilele astea e faptul ca la e-mail-uri ANPA raspunde robotic total pe langa ceea ce intrebi, sa fie oare o lipsa de personal sau de competente?

Aveti careva idee de apele alocate/concesionate pe anul asta de catre asociatii?

Scrie răspuns