ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 06 Ian 2019, 14:52

razvan cristescu,acel "carton"albastru se numeste permis de pescuit(Dunare,Marea Neagra si habitatele piscicole necontractate de catre asociatiile de pescuit).ce ai vizat este un simplu carnet de membru,alaturi de care ar fi trebuit sa primesti permisul de pescuit de culoare alba pentru anul in curs.insa nefiind emis nimic pentru 2019 daca este sa vina cineva in control este bine sa prezinta hot ANPA de prelungire a valabilitatii permiselor de pescuit pana la aparitia celor noi(cineva spunea de luna mai)insa nu se stie nimic sigur.
vad ca in continuare sunt foarte multi care nu fac diferenta intre permis de pescuit si carnet de membru intr-o asociatie iar cand este sa vina un control se "bat cu pumnul in piept" ca sunt in legalitate,discriminati sau mai stiu eu ce...uneori ajungand in instanta

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de razvan cristescu » 06 Ian 2019, 18:57

Eu cred ca ce am platit eu reprezinta si taxa de membru de asociatie dar si permisul efectiv de pescuit pe anul in curs...adica atunci cand va fi sa primesc cartonul alb si cel albastru pe anul in curs nu va trebui sa mai platesc din nou.Aspectul acesta al intarzierii tiparirii cartonaselor si in consecinta al imposibilitatii detinerii lor la momentul actual de catre pescarii sportivi ar trebui sa fie cunoscut si asumat in primul rand de organele de stat ce sunt abilitate in controlul acestei activitati recreative

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 06 Ian 2019, 19:15

razvan cristescu scrie:
06 Ian 2019, 18:57
Eu cred ca ce am platit eu reprezinta si taxa de membru de asociatie dar si permisul efectiv de pescuit pe anul in curs...adica atunci cand va fi sa primesc cartonul alb si cel albastru pe anul in curs nu va trebui sa mai platesc din nou.Aspectul acesta al intarzierii tiparirii cartonaselor si in consecinta al imposibilitatii detinerii lor la momentul actual de catre pescarii sportivi ar trebui sa fie cunoscut si asumat in primul rand de organele de stat ce sunt abilitate in controlul acestei activitati recreative
Permisul Alb o sa ti-l dea asociatia, dupa cel Albastru o sa alergi tu personal pe la inspectorul ANPA.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 07 Ian 2019, 14:40

razvan cristescu....normal ca nu platesti de 2 ori pentru acelasi lucru.insa iti recomand sa mergi la asociatie si sa intrebi de permisul alb,ei nu te vor suna.
revenind la permisul albastru acesta fiind gratuit il vei putea ridica de la insp piscicol zonal(daca aveti asa ceva)sau te interesezi la ANPA cine ar distribui pe zona ta

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 11 Ian 2019, 13:44

Dupa o recitire a ordinului 60 eu inteleg urmatoarele:
- posesorii permisului Albastru pot exercita pescuitul doar in apele necontractate
- posesorii permisului Alb pot pescui doar in apele asociatiei care a contractat apa respective sau acolo unde exista reciprocitate
- posesorii permisului Albastru care pescuiesc in apele contractate de o asociatie, fara a achita taxa de acces , intra sub incidenta legii ca pescuit fara permis.

Daca interpretez gresit va rog sa ma corectati !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de APSHD » 11 Ian 2019, 14:45

rcorbu scrie:
11 Ian 2019, 13:44
Dupa o recitire a ordinului 60 eu inteleg urmatoarele:
- posesorii permisului Albastru pot exercita pescuitul doar in apele necontractate
- posesorii permisului Alb pot pescui doar in apele asociatiei care a contractat apa respective sau acolo unde exista reciprocitate
- posesorii permisului Albastru care pescuiesc in apele contractate de o asociatie, fara a achita taxa de acces , intra sub incidenta legii ca pescuit fara permis.

Daca interpretez gresit va rog sa ma corectati !

Cei care nu respecta care este cadrul legal pentru a fi amendati? :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 11 Ian 2019, 14:58

Cred ca pot intra la categoria braconaj. Pescuit fara permis.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 11 Ian 2019, 20:47

corbule,majoritatea asociatiilor de pescuit si(sau)vanatoare nu au incheiate acorduri de reciprocitate.da,ele pot percepe o taxa zilnica pentru a putea pescui apele pe care la au in administrare(taxa o pot fixa conform statutului)insa legea nu-i obliga sa faca asa ceva.adica daca nu ai vizat carnet de membru la o asociatie aceasta iti poate impune acest lucru daca vrei sa pescuiesti la ei,in caz contrar poti fi amendat(de paznicul(paznicii)lor daca demonstreaza ca sunt angajati pentru asa ceva sau de politie,jandarmerie,etc alaturi de un reprezentant al lor.
cu cel albastru pescuiesti Dunarea,bratele existente(creata de fluviu),Marea Neagra,alte ape neconcesionate.problema(cea mai mare)este ca se fac foarte putine controale,nu mai zic de populari sau paza.pentru asa ceva iti trebuie personal,platit decent,logistica,etc.ele(asoaciatiile)fiind ONG-uri de unde sa-si permita?din taxa de pescuit si(sau)vanatoare....
astea ajung in salarii,cand sunt luati la intrebari ridica din umeri...
pana nu se va da o lege a sponsorizarii in domeniul sportiv nu se va schimba nimic.nu mai dati clasicul exemplu"ca afara".acolo exista asa ceva,sunt cluburi,asociatii puternice cu bani multi din sponsorizari si care(culmea) :roll: isi vad de treaba.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 15 Ian 2019, 16:11

se pare ca TAC-ul(total captura admisibila)in anul 2019 este identic cu cel din 2018,prin urmare si numarul permiselor albastre emise va fi cam la fel....

chipurile de anul aceste se vor putea obtine si on-line...


deci...cursa de urmarire :D

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de lucky_51 » 15 Ian 2019, 20:57

lucky_51 scrie:
30 Dec 2018, 11:46
lazarini scrie:
25 Dec 2018, 12:44
APSHD scrie:
25 Dec 2018, 10:01

Si nu uita ca in afara de Dunare permisul albastru mai are valabilitate si pe apele (inca) necontractate (atatea cate mai sunt), iar pe apele de munte permisul albastru ANPA este obligatoriu alaturi de dovada achitarii taxei (conform Regulamentului Romsilva). Pentru astea ce sfaturi ai?
Chiar asa, sa auzim :idea: :D
Revin, poate, poate, raspunde, cineva ?

Scrie răspuns