ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
toby
veteran
veteran
Mesaje: 2111
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: Prohibitia 2019- proiect

Mesaj de toby » 02 Ian 2019, 14:14

de ce? ca nu mai am pofta sa citesc

toby
veteran
veteran
Mesaje: 2111
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de toby » 02 Ian 2019, 14:37

vali stratonov scrie:
22 Dec 2018, 20:12
Am citit multumesc....intrebarea mea era oarecum "ascunsa" ...cei care nu au avut norocul in 2018 sa aibe albastru ce fac.....fac tusa???
Da! Fac tusa ca asa vor handicapati care ne guverneaza.

toby
veteran
veteran
Mesaje: 2111
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de toby » 02 Ian 2019, 16:57

De azi nu mai am dreptul sa merg la pescuit, nu am permis si nici nu stiu cand voi avea. Pe 2018 am avut cu chitanta de la finante si viza de la Politia de Frontiera, acum sunt in pom.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de ady_fly » 02 Ian 2019, 20:35

Cu stoicism am citit toate postările apărute de la ultima mea postare.
Câteva remarci:
- pentru toți acei care mai au unele dubii privind permisele și modul lor de folosire citiți cu atenție http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 0_2017.pdf
- probabil vă gândiți cum a ajuns ANPA la concluzia că nr. pescarilor este prea mare și cota alocată a fost depășită? din pct. meu de vedere nu în urma vreunui studiu laborios ci foarte simplu: 70.000 permise x 5 kg/zi admise = 350.000 kg (350 t)! :headbash:
- poate o să vă pară curios dar consider că de starea de lucru nu se face vinovată 100 % ANPA, aceasta punând în aplicare legile, hotărârile de guvern și ordinele de ministru; ori Nea Petrică mai mult cu oaia!
- nimeni din ANPA nu va mișca un deget în ceea ce privește pescuitul recreativ: loc călduț și bine plătit! Dovadă stau listele salariale http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 3_2018.pdf
- că se încearcă "legarea de glie" a pescarilor nu mai este nici un secret: concesionarea asiduă a apelor către diverse asociații și limitarea accesului la Dunăre; în condițiile în care asociațiile respective nu vor dori accesul altor pescari în afara membrilor cotizanți vom privi cum curge apa la vale și ...doar atât!
- personal am ridicat în scris, on-line, mai multe probleme către conducerea ANPA; rezultatul a fost un răspuns sec, într-un limbaj de lemn specific fostului regim, apă de ploaie...că ordinul zice, că ordinul spune...bla, bla, bla
- sper să nu le vină din nou în cap ideile din anii 2005-2006 când vroiau să concesioneze km de Dunăre!
De final cum văd rezolvarea permiselor de pescuit în RO: accesul la ape fie concesionate, fie neconcesionate să se facă pe bază de taxă! Gen RO-vigneta și modalitate de achitare multiplă (online, benzinării, supermarket, etc.) pentru perioade diferite: 1 zi, 7 zile, 30 zile, 1 an! Posesorul unui astfel de permis are automat si viza PG! Astfel s-ar elimina birocrația inutilă! În plus nimeni nu ar mai putea spune că nu știa și nu avea de unde să-și ridice permisul de pescuit...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de rcorbu » 03 Ian 2019, 12:02

ady_fly scrie:
02 Ian 2019, 20:35
- poate o să vă pară curios dar consider că de starea de lucru nu se face vinovată 100 % ANPA, aceasta punând în aplicare legile, hotărârile de guvern și ordinele de ministru; ori Nea Petrică mai mult cu oaia!
- Pai ANPA este cam singura agentie care se ocupa de pescuit, asa ca legile si ordonantele tot de ei sunt gandite.
ady_fly scrie:
02 Ian 2019, 20:35
- nimeni din ANPA nu va mișca un deget în ceea ce privește pescuitul recreativ: loc călduț și bine plătit! Dovadă stau listele salariale http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 3_2018.pdf
- Ai dreptate!
ady_fly scrie:
02 Ian 2019, 20:35
- personal am ridicat în scris, on-line, mai multe probleme către conducerea ANPA; rezultatul a fost un răspuns sec, într-un limbaj de lemn specific fostului regim, apă de ploaie...că ordinul zice, că ordinul spune...bla, bla, bla
- Si eu am primit tot aceleasi raspunsuri " de lemn"

ady_fly scrie:
02 Ian 2019, 20:35
De final cum văd rezolvarea permiselor de pescuit în RO: accesul la ape fie concesionate, fie neconcesionate să se facă pe bază de taxă! Gen RO-vigneta și modalitate de achitare multiplă (online, benzinării, supermarket, etc.) pentru perioade diferite: 1 zi, 7 zile, 30 zile, 1 an! Posesorul unui astfel de permis are automat si viza PG! Astfel s-ar elimina birocrația inutilă! În plus nimeni nu ar mai putea spune că nu știa și nu avea de unde să-și ridice permisul de pescuit...
- Pai vezi ca ti-ai dat singur raspunsul prin comentariile de mai sus!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 03 Ian 2019, 13:51

a existat permisul(albastru)plastifiat care avea pe verso loc pentru vignete.insa acestea nu s-au mai emis,AGVPS-ul vazand ca pierde teren,mult si repede au luat masuri(via Selaru)si-au blocat treaba.
deci s-a vrut,intentia buna a celor de la ANPA insa cine s-a opus?...Cooperativa...care astazi apare pe tricourile celor care reprezinta Romania in competitiile de pescuit.....deci:despre ce discutam? :wallbash:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de johnnybravo » 04 Ian 2019, 16:16

La multi ani si nervi de fier tuturor!
Azi am fost sa platesc cotizatia de membru la asociatie, am primit iar viza PG "conform tabel" pe 3 judete TM/CS/MH si tot azi am aplicat online pt PG pe CS/MH/DJ/OT atasand copii dupa permisul alb ANPA si cel albastru din 2012 :)
Am primit raspuns rapid din MH, negativ, aceleasi motive ca si anul trecut, nu am permisul albastru pe 2018.
Am sunat la ANPA TM, abia in mai se vor elibera noile permise pe 2019...pana atunci pescarii noi sau cei fara de noroc ca nu au prins permise albastre, nu au posibilitatea legala de a pescui pe Dunare.
Trist...
Sper sa dau in continuare de oameni si nu de roboti atunci cand o sa fiu controlat de permis.
Sa speram ca bataia asta de joc va lua sfarsit cat mai repede anul asta...

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de ady_fly » 04 Ian 2019, 16:29

johnnybravo scrie:
04 Ian 2019, 16:16
Sper sa dau in continuare de oameni si nu de roboti atunci cand o sa fiu controlat de permis.
Sa speram ca bataia asta de joc va lua sfarsit cat mai repede anul asta...
În ambele cazuri, slabe speranțe!
:(

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de razvan cristescu » 05 Ian 2019, 20:41

Am vizat permisul la asoc. BANATUL din Timisoara impreuna cu PG pt Jud TM,CS si MH.Am fost la pescuit pe dunare la Portile de Fier 1 azi si n am avut nici un control.In vara m am intalnit tot pe aici cu pol de frontiera caruia le am explicat ca n am de unde carton albastru si dupa cateva discutii amicale m au lasat in pace...sper sa nu se fi inrait odata cu trecerea anilor..

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de johnnybravo » 06 Ian 2019, 13:13

Cam asa am patit si eu anul trecut, am rezolvat cu discutii amicale.
Dintre membrii de la Banatul, se pare ca sunt 3 cu amenzi primite anul trecut(nu cunosc circumstantele) ce sunt in proces de clarificare/judecata cu ANPA.

Scrie răspuns