ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
magaru39
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de magaru39 » 02 Aug 2018, 21:01

permisu albastru care>l-am primit in 2012 si are pe spate loc pentru vize anuale, este valabil ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 03 Aug 2018, 08:21

permisul albastru pe care l-ai ridicat in anul 2012 nu mai este valabil inca de anul trecut.sunt valabile permise anuale,carton plastifiat(albastru gratuit,alb prin asociatiile de pescuit(contra cost))

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de johnnybravo » 03 Aug 2018, 22:55

danone scrie:Problema permiselor albastre se rezolva la anul doar introducand o taxa de 50-100 ron. Alta solutie de a scapa de eliberarea "familiala" nu vad. Ca sa va dau un exemplu concludent, in primavara cand mi-am luat permisul albastru de la ANPA , niste colegi de munca care au auzit ca e moka s-au dus si si-au scos si ei. Si sunt niste "pescari" care confunda cleanul cu bibanul , nu au nicio scula de pescuit (pt ca mi-au cerut sa-i imprumut eu cu ceva "undite") , ca sa nu mai zic ca pana acum nu au iesit nici macar la un gratar pe malul apei.
mai mult de atat, in ziua cand m-am nimerit si eu la ANPA MH, cica se imparteau in parcare, iesise un nene cu ele in alb si completau de zor.

am auzit si variante ca erau vandute cu 20ron....e revoltatator ce s-a intamplat anul asta si tare sunt curios daca sunt date amenzi si daca da, care-i desfasurarea contestatiilor sau proceselor...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de tdum » 26 Aug 2018, 16:32

johnnybravo scrie:e revoltatator ce s-a intamplat anul asta
Da domnule draga... E revoltator cam tot ce s-a intamplat in patria nostra in acest al ,,100"- lea an. Cand ma gandesc ca noi si multi altii in partea asta de tara numita Banat, puteam sa nu fim atinsi de inechitatile, abuzurile si discriminarile de care au parte romanii... Ei bine, parca ajung sa regret cursul istoriei si sa-i compatimesc pe cei care credeau ca fac (de multe ori cu pretul vietii) un bine tarii si urmasilor... Iata ce a iesit cand omul ,,sfinteste" locul!!! Oare cat de sincere vor fi bucuria, mandria si felicitarile pe care ni le vom adresa reciproc in data de 1 decembrie 2018???

In decembrie 89' am participat la evenimente de la bun inceput, m-am lasat filmat de securitate stiind ce risc, mi-au murit colegi si prieteni impuscati, am avut arma, dar nu am tras cu ea fiindca nu am identificat atunci nici o tinta inamica si in final, am plans si am cantat ,,Desteapta-te Romane!" Am refuzat sa cer certificatul de revolutionar si i-am dispretuit permanent pe cei care au facut-o!

Multi dintre dv. colegii de forum mai tineri nici nu erati nascuti pe atunci si poate percepeti diferit ceea ce traim acum... In fine, aceasta pasiune comuna pe care o avem - pescuitul, e cea care printre altele, are si menirea sa ne destinda, ca sa mai uitam de rautatile vietii. Incet-incet insa, ni se limiteaza si acesta placere. Colegul de forum Mircea_00, resitean de-al meu, care a initiat acest topic si multi altii au ramas fara permisul ANPA albastru si anul acesta, dupa lege, au avut interzis la Dunare. Pescari adevarati care prin ,,grija autoritatilor" nu au avut ocazia nici macar la catch&release, iar altii, care nici macar nu cunosc speciile de pesti, au carat acasa kilograme de peste, in functie de cate permise au avut in familie. Sa fie oare discriminare? Sau doar prostie pura?

Un alt exemplu de limitare si ingradire a libertatilor:

La doar 6km de iesirea din Resita, se afla un frumos lac de acumulare, pe nume Lacul Secu. Pescuiesc pe acest lac de mic copil. Anul trecut, autoritatile locale au inceput si anul acesta au terminat montarea de parapeti metalici, chiar pe marginea drumului de acces (si asa destul de ingust) ce duce la lac, da ocol acestuia si duce la exploatarile forestiere din amonte, de pe raul Barzava, care alimenteaza cu apa Lacul Secu. Ei bine, acesti parapeti au inchis zeci de locuri de parcare, unde lasam masinile cand mergeam la pescuit, sau ca sa luam apa potabila de la izvoare, sau eram la plimbare cu cainii ori la sesiuni foto in natura, unii la baie etc. Acum circulatia e dirijata ca pe un canal, pana sus, unde s-au amenajat cateva pensiuni o scena cu mii de Wati unde se pot zbengui pe muzica tehno doritorii de ,,spalaturi pe creier" Rezultatul? Pentru pescari, acces limitat la lac prin lipsa locurilor de parcare, pentru biciclisti un risc major de a fi striviti de masini de parapetii metalici, drum ingustat, o gramada de acccidente, tamponari si multa multa frustrare pe banii nostri cel mai probabil.

Asa ca... Daca la Secu NU, la Dunare NU, ajungem prin grija autoritatilor sa pescuim... NU!!! Mai putem oare spera la normalitate?

Daca putem, sa auzim de bine!

Rew.

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de sorin tot » 29 Aug 2018, 12:21

Un super lac - Secu. Pacat ca s a ingradit accesul...
De Dunare nu mai vorbesc!...
https://www.totpescuit.ro

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de lucky_51 » 15 Dec 2018, 09:54

Pentru ca in nicio luna vom umbla din nou dupa aceste permise, probabil culoarea se va schimba... sau nu. Stie cineva cum se vor putea obtine in 2019 ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de APSHD » 15 Dec 2018, 17:55

In urma unei convorbiri telefonice cu cei de la ANPA mi s-a relatat ca la inceputul anului 2019 nu vor fi tiparite nici un fel de permise din lipsa fondurilor. Dar numarul lor va fi limitat drastic , atit cele albe cit si cele albastre. :respekt: :headbash: :wallbash:

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de Maniacs » 15 Dec 2018, 20:18

APSHD scrie:
15 Dec 2018, 17:55
In urma unei convorbiri telefonice cu cei de la ANPA mi s-a relatat ca la inceputul anului 2019 nu vor fi tiparite nici un fel de permise din lipsa fondurilor. Dar numarul lor va fi limitat drastic , atit cele albe cit si cele albastre. :respekt: :headbash: :wallbash:
In conditiile astea de ce te-ai mai agita sa-ti faci permis?
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de albert.C » 16 Dec 2018, 06:39

la noi la dolj nu mai elibereaza de mult,sunt liste facute din primavara,acum mi-am gasit permisul de pescuit sportiv din anul 2007,acel livret tip carton verde du file,oare ma ajuta cu ceva,il pot viza la politia de frontiera ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: ANPA nu mai elibereaza permisul albastru pt Dunare

Mesaj de adrian99 » 16 Dec 2018, 14:07

albert,cel verde este carnetul de membru)intr-o asociatie de pescuit sau AVPS-ul local.
da are rubrica pentru viza de frontiera,insa cei de acolo iti vor cere permisul albastru(Dunare).eu nu cred ca anul viitor nu se vor tipari permise....ci ca se vor tipari intr-un nr mai mic(posibul mult mai mic)decat cele anul asta.intrucat cele pe 2018 sunt distribuite din primavara iar de tiparit nu s-a mai tiparit nimic(motivatia celor de la centru de cerecetare;"s-a depasit cota de peste pentru pescarul sportiv prin practicarea acestuia cu sculele permise(undite,lansete)).de aceea la mijlocul verii lumea "plangea"dupa ANPA(albastru).indiferent cine va conduce aceste(aceasta)institutie nu se va schimba(radical)ceva in lumea pescuitului sportiv

Scrie răspuns