Ajutor identificare mulineta vintage

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Ajutor identificare mulineta vintage

Mesaj de tdum » 17 Noi 2016, 20:52

Va salut. Daca printre colegii de pe forum este cineva care stie ceva despre acest tip de mulineta, (producator, varsta, valoare, etc...)
Imagine

Imagine]

Imagine

Imagine


image hosting without registration
va rog sa postati aici eventualele informatii. Undeva pe corpul ei este imprimat in relief mic de tot si aproape sters:,,Swiss Made" Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Ajutor identificare mulineta vintage

Mesaj de DEM » 18 Noi 2016, 09:50

Wow,interesanta piesa,din ce rau ai scos-o? nu cred ca e cineva asa de batran sa o fi pescuit-o, valoare pt. colectionari,in rest nu se mai omoara nimeni dupa vintage,rari sunt pescari care mai pescuiesc cu mulinte vintage.( ca mine). :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Ajutor identificare mulineta vintage

Mesaj de tdum » 18 Noi 2016, 10:35

Da DEM. Eu o folosesc pe post de press-papier pe birou. Nu stiu cand a fost construita si nici ce marca este. Stiu insa, fiindca am fost martor, ca bunicul meu a prins cu ea ,,tone" de peste. Ultimul care a pescuit cu ea... am fost chiar eu. Cu vreo 15 ani in urma. A fost vorba doar de un pariu, pe care m-a ajutat sa-l castig. Mentorul meu in materie de pescuit cu rotativele (si constructia acestora) a pierdut in acea zi. Vechitura din poze a batut un Dam Finesse. (la clean cu rotativa)
Am vazut o STELLA scoasa dintr-un la care arata mai rau... pe bune. Vechitura merge insa ca in ziua cand a fost construita si are doar 294 de grame!!! Obiect decorativ in prezent, de care ma leaga multe amintiri si despre care mi-ar placea sa stiu mai multe...Nu sunt sigur ca am postat unde trebuie... poate trebuia la echipamente si accesorii, dar acolo discutiile sunt prea ,, aprinse"... Multumesc DEM oricum pt. raspunsul tau. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Ajutor identificare mulineta vintage

Mesaj de DEM » 18 Noi 2016, 14:07

Ehe ce vremuri, ce'' scule'', uite ca si acum sunt functionale. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: Ajutor identificare mulineta vintage

Mesaj de oldheinz » 18 Noi 2016, 15:42

Bail-less KNEUBUHLER BURGDORF, aprox. 1940-1944, probabil manerul si pinionul nu sunt originale.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Ajutor identificare mulineta vintage

Mesaj de tdum » 18 Noi 2016, 16:31

Pt. oldhainz:
Va salut cu respect. Raspunsul dumneavoastra este mult peste asteptarile mele. Am avut sanse mici sa primesc un raspuns atat de exact si totusi... Va multumesc mult. Sanatate va doresc. La revedere.

Scrie răspuns