Ajutor achizitionare barca gonflabila

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de makaveli » 14 Feb 2018, 01:24

Folosesc o Bark de 2'9m.Avea la fel podina din bucati de lemn..destul de incomod.
Am fost la un atelier metalurgic cu barca, am umflato, i-am luat masurile si mi-au facut podina din aluminiu din 4 bucati.Ceva gen jaluzele ca sa iti faci o idee.
Bucatile de aluminiu intr-un capat se termina in U iar in celalalt in I astfel incat se imbuca si permit si o oarecare mobilitate.Asta e important pentru ca varful barcii e mai ridicat.
Apoi am cumparat profil de aluminiu lung in U, si l-am nituit pe capetele bucatilor de aluminiu la marimile dorite ca sa incapa in portbagaj.
Am 4 bucati plus varful.Am iesit cu totul in jur la 250€ dar aveam deja barca, tu o poti cumpara cu podina originala.Iti zic si metoda asta pentru ca poate ai acces la astfel de materiale si ti-o faci dupa bunul plac.
Podina e destul de lata incat sa nu se miste deloc cu barca umflata, de fapt un pic prea lata ca o bag cam greu in barca da asta e alta poveste.Pot pescui fara probleme 2 persoane in picioare.Se curata usor si e mai usoara ca lemnul.



Imagine


Imagine

Cand am drum in beci fac o poza rezultatului final.
Zander_Master

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de ANDREI RIGA » 14 Feb 2018, 10:29

johnnybravo scrie:
ce buget ai?

Pana la urma , asta e problema fundamentala.

Pentru ca in functie de asta, iti cumperi barca din nivelul de calitate pe care il doresti sau ti-l permiti.

Majoritatea barcilor aduse din China si branduite sau facute pe langa noi : Storm, Bark, Kingfisher, Kolibri, Baracuda, Energofish(daca or mai exista), Freesun,Highfield, etc sunt facute din material Valmex si daca te uiti pe specificatii, sunt asemanatoare. La aceeasi lungime au cam aceeasi greutate (cu variatii in functie de nivelul de accesorizare, de materialul podinei si de elementele de imbinare ale podinei). Dupa parerea mea materialul necesar si suficient ptr o astfel de barca este cel de 1100dtex. Bineinteles ca va conta adezivul pe care-l foloseste fiecare producator, dar majoritatea lor au niste ani de experienta in spate si au ajuns la concluziile corecte. Materialul asta face "servicu corect" in materie de impact cu obiecte "zgariecioase" (craci, pietre, cioburi in apa, jiguri, voblere, etc) sau la expunerea la razele solare.
In concluzie orice barca din categoria asta te va sluji cu succes cativa ani buni, alegerea o faci mai mult pe considerente personale(de genul ca pretul e mai mic undeva, iti place o culoare mai mult, e mai confortabil sa o cumperi dintr-un anumit loc, primesti un discount in alta parte, etc)

Atentie ! Daca o barca la o anumita lungime este mai usoara considerabil decat media celorlalte barci din aceeasi categorie, inseamna ca este facuta din alt material, de cele mai multe ori de 700dtex, care pe mine personal nu ma atrage.

Exista si cealalta categorie de barci pneumatice, comercializate de producatori cunoscuti la scara internationala :Zodiac, Honda, Yamaha,Mercury, Quicksilver, etc, unde unele sunt lipite, altele termosudate si care cu siguranta vor tine mai mult in timp decat celelalte. Astea sunt firmele care investesc in cercetare si care bineinteles vor fii mai scumpe. Dar daca iti permiti , ia una din asta.

La producatorii mari, se gasesc si cele din material de 1600dtex si din hypalon, care sunt si mai scumpe. Insa mult mai rezistente in timp si la momente nasoale.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de vali stratonov » 19 Feb 2018, 20:02

Exista si cealalta categorie de barci pneumatice, comercializate de producatori cunoscuti la scara internationala :Zodiac, Honda, Yamaha,Mercury, Quicksilver, etc, unde unele sunt lipite, altele termosudate si care cu siguranta vor tine mai mult in timp decat celelalte. Astea sunt firmele care investesc in cercetare si care bineinteles vor fii mai scumpe. Dar daca iti permiti , ia una din asta.

La producatorii mari, se gasesc si cele din material de 1600dtex si din hypalon, care sunt si mai scumpe. Insa mult mai rezistente in timp si la momente nasoale
Total de acord cu Andrei...mai bine aduni ceva banuti si iti iei o barca "adevarata" ,cu care poti sta linistit in conditii de vreme grele si in plus pe o durata mult mai indelungata de timp.

Stii vorba aia....prea sarac sa imi cumpar ieftin ....te rog sa ma crezi ca si in cazul barcilor gonflabile e adevarat , eu unul am avut la viata mea ,min 8 tipuri de barca gonflabila de la diversi producatori, ultima fiind o barca termosudata de la Quicksilver cu podina de inalta presiune de toata nadejdea...

Am inlocuit-o cu o barca Linder pt simplu fapt ca am obosit sa umflu si sa desumflu barci, nicidecum din alta cauza. :wink:
Spor si alegere reusita. :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de grey-wolf » 20 Feb 2018, 19:07

makaveli scrie:Folosesc o Bark de 2'9m

Podina e destul de lata incat sa nu se miste deloc cu barca umflata, de fapt un pic prea lata ca o bag cam greu in barca da asta e alta poveste.Pot pescui fara probleme 2 persoane in picioare.Se curata usor si e mai usoara ca lemnul.

Cand am drum in beci fac o poza rezultatului final.
Foarte faina podeaua . Poti intreba cum se numeste exact materialul ? Ma intereseaza si pe mine sa renunt la podeaua de tego din cauza greutatii . Daca nu cer prea mult : ce greutate are podeaua de aluminiu ?
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de makaveli » 21 Feb 2018, 23:04

grey-wolf scrie:
makaveli scrie:Folosesc o Bark de 2'9m

Podina e destul de lata incat sa nu se miste deloc cu barca umflata, de fapt un pic prea lata ca o bag cam greu in barca da asta e alta poveste.Pot pescui fara probleme 2 persoane in picioare.Se curata usor si e mai usoara ca lemnul.

Cand am drum in beci fac o poza rezultatului final.
Foarte faina podeaua . Poti intreba cum se numeste exact materialul ? Ma intereseaza si pe mine sa renunt la podeaua de tego din cauza greutatii . Daca nu cer prea mult : ce greutate are podeaua de aluminiu ?
Materialul e aluminiu dar piesa in sine nu stiu cum se numeste, podina am facut-o acum vreo 4-5 ani, nu stiu daca mai e inca deschis atelierul.
De cantarit e cam greu pentru ca e mare si nu am in ce sa o bag sa pot agata de cantar.
Incearca sa intrebi intr-un atelier unde fac caroserii sau remorci de camion sau chiar intr-unul de jaluzele de aluminiu.Daca bine imi amintesc atelierul unde am facut-o fabricau in special jaluzele.
Zander_Master

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de gigi 2007 » 28 Iul 2018, 23:51

Foarte faina podeaua . Poti intreba cum se numeste exact materialul ? Ma intereseaza si pe mine sa renunt la podeaua de tego din cauza greutatii . Daca nu cer prea mult : ce greutate are podeaua de aluminiu ?
Pai s-ar putea ca podeau tego sa fie mai usoara si mai buna - avantaje : nu sperie pestii daca scapi ceva dur pe podina , e mai usoara si mai ieftina , nu arde atunci cand soarele incalzeste puternic ....dezavantaje : dupa un nr de ani schimbi placa tego defecta datorita umezelii dar se confectioneaza usor...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de crapmaniacul » 03 Oct 2018, 07:38

Makaveli, foarte buna ideea ta cu podina de aluminiu bricolata cat si rezultatul cu care te-ai ales, chiar interesant si foarte util. Ceva similar am in plan dat fiind ca podina originala a barcii Storm LU 260 este dintr-un tego marin gros care ajunge sa fie foarte greu, sa ingreuneze mult barca per total si sa o faca greu manipulabila de o singura persoana la intrarea pe apa.
Caut inca materialele necesare, o parte le-am gasit deja si va iesi ceva util si rezistent consider. Revin cu date concrete cand va fi cazul.

Andy80
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2019, 08:34

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de Andy80 » 07 Mai 2019, 08:57

Buna, am si eu o mare problemă desi am citit multe păreri. As vrea sa achiziționeze o barca aqua storm stk 330 sau ceva similar. Mentionez ca nu am mai avut niciodată barca si nu am foarte multe noțiuni in acest sens. De regula pescuim in 2 dar uneori e posibil chiar 3. Dacă cineva a achiziționat această barca recent poate imi da ceva sfaturi, ne persoane, ce motor s ar plia pentru ea. Nu as folosi barca de mai mult de 7-8 ori pe an evident din cauza timpului si de aceea nu as vrea sa investesc nici foarte multi bani pe bărci mai scumpe.Multumesc anticipat.

pricopo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 16 Aug 2013, 15:10

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de pricopo » 07 Mai 2019, 13:34

Andy80 scrie:
07 Mai 2019, 08:57
Buna, am si eu o mare problemă desi am citit multe păreri. As vrea sa achiziționeze o barca aqua storm stk 330 sau ceva similar. Mentionez ca nu am mai avut niciodată barca si nu am foarte multe noțiuni in acest sens. De regula pescuim in 2 dar uneori e posibil chiar 3. Dacă cineva a achiziționat această barca recent poate imi da ceva sfaturi, ne persoane, ce motor s ar plia pentru ea. Nu as folosi barca de mai mult de 7-8 ori pe an evident din cauza timpului si de aceea nu as vrea sa investesc nici foarte multi bani pe bărci mai scumpe.Multumesc anticipat.
3 intr-o barca gonflabila de 3.30 nu prea e fezabil, n-o sa ai loc sa misti un ac, iar ca s-o pui in miscare cu 3 oameni+bagaje de spinnig as zice ca ti-ar trebui minim 10cp. Evident, conteaza si unde pescuiesti si ce distante vrei sa acoperi.

Andy80
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2019, 08:34

Re: Ajutor achizitionare barca gonflabila

Mesaj de Andy80 » 07 Mai 2019, 13:49

3 am fi foarte rar si nu pe distanțe f. Mari atunci putem vasli putin :D :D iar pt delta am fi 2 la spinning

Scrie răspuns