Actiune anti-balastiera

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Actiune anti-balastiera

Mesaj de rcorbu » 14 Sep 2017, 12:57

Are cineva experienta sau macar a incercat sa opreasca actititatea unei balsatiere care polueaza permanent o apa ?
Si cum a facut-o ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de APSHD » 14 Sep 2017, 13:24

Foarte simplu.
Filmat intr-o balastiera cum spalau balastrul scos inainte de sortare din riu iar apa murdara il deversdau inapoi in riu. Cu filamrea respectiva si cu un memoriu inaintat la Garda de Mediu din Hunedoara , raspunsul a fost NAUCITOR : exista 2 bazine de decantare care functioneaza la parametri normali , iar filmarea facuta este facuta in mod tendentios ne prezentind realitatea. Ca urmare m-am dus inapoi in balastiera si am filmat intreaga incinta unde se vedea clar ca nu exista nici un bazin de decantare si le-am transmis in scris toate urarile mele de (BINE) mentioniond ca astept sa fiu dat in judecata.
Balastiera functioneaza si astazi bine mersi sub directa ocrotire a Garzii de Mediu.
Ca rezultat va bateti cu MORILE DE VINT daca au protectia cuiva influent din zona. :datz: :help:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de rcorbu » 14 Sep 2017, 14:09

Exista ceva in legislatia romaneasac care sa le dea dreptul sa polueze o apa ?
Din cate stiu se pot face lucrari in albia unui rau dar cu scopul decolmatarii, protectiei malurilor, dar acestea sunt de scurta durata.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de misulica70 » 14 Sep 2017, 17:10

In lege probabil ca nu.
In realitate exista ;$$$$$$$$$$$$$
€€€€€€€€€€€€€

si mai nou multe lire da nu stiu cum vine pe tastatura.Asa ca si pe la noi in zona muta cursul astia cu balastiere cum li se scoala.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de costi » 15 Sep 2017, 07:46

Nici o balastiera ce sapa in albia minora a raurilor nu au autorizatii ca balastiere... Toate sunt trecute in acte ca lucrari de decolmatare.
Imagine

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de rcorbu » 15 Sep 2017, 08:57

costi scrie:Nici o balastiera ce sapa in albia minora a raurilor nu au autorizatii ca balastiere... Toate sunt trecute in acte ca lucrari de decolmatare.

Sa sti ca la asta ma astept, dar cat poate sa dureze o operatie de decolmatare, max cateva luni, Poate cu ceva noroc scapam de ea, sau asa ar trebui.
Ma mai astept ca respective "balastiera" sa efectueze operatii de stabilizare a malurilor, si tot cam aiurea este, pentru noi.

borcea
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Feb 2013, 10:17
Localitate: cluj

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de borcea » 20 Sep 2017, 20:59

Pe raul Mures si afluentul Aries sunt zeci de balastiere care spala soluri care au fost in circuitul agricol si inplicit contin o mare cantitate de pesticide .in alta ordine de idei spalatura pe care o deverseaza in rau se depune permanent pe substrat
impiedecand dezvoltarea vegetatiei care oricum nu se desvolta in ape tulburi in lipsa. fotosintezei.asta explica didsparitia puietului care era prezent in apa mica vara.
Referitor la garda de mediu nu vrea da supere politicul care protejeazs balastietele.
Am sunat la garda de mediu alba si am spus ca o balastiera din judet polueaza raul mures practic cu o vola impinhe in albie tone de namol din spalatura.de la capatul firului mi s-a spus sa fac scris sesizarea (dupa ce nu se mai vad urmele poluarii )
fe altfel fircare balastiera are o teava ptin care deversraza namol zilnic

Avatar utilizator
ciuby83
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Feb 2013, 05:03
Localitate: baltita
Contact:

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de ciuby83 » 20 Mai 2018, 17:32

Salutare , tocmai ce vroiam sa deschid acest subiect pentru ca am vazut doua excavatoare in teleajen cum sapau in albia raului si scoteau agregate , pana in excavator apa curate dupa el cacao si ma intrebam ..... de ce e prohibitive doar pentru noi pescari ? excavatorul face bine la eclozare?
citind comentariile anterioare m-am lamurit de jumatate si mai ramane cealalta intrebare :daca nu reusim individual , nici uniti nu putem incerca ?
pescuitul e cel mai puternic drog al carui remediu nu vreau sa il cunosc

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de DEM » 21 Mai 2018, 13:21

Vreti sa scapati de balastiere? da-i cu putin molotov la motor. :fluch
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Actiune anti-balastiera

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Mai 2018, 16:41

daca e pe mal abrupt sapati oleaca la senile..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns