ABUZURI ALE POLITISTILOR DE FRONTIERA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Ian 2012, 09:31

trebuie sa-i intelegi si pe ei, risti sa te intalnesti cu traficantii de tigari si pot aparea probleme

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 04 Ian 2012, 19:26

Mda, la prut mai este fasia arata, de altfel un mijloc de semnalizare foarte eficient.
Problema cu permisul de pescuit este a ANPA-ului. Mai corect mi s-ar parea ca permisul de pescuit sa aibe valabilitate de la finalul prohibitiei pana la inceputl celei de anul viitor. Astfel ai putea avea timp sa iti iei si avizul de la politia de frontiera.
Lupta STEAUA!!! (cu sau fara ciobani)

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 04 Ian 2012, 19:51

ar fi eficient daca s-ar intretine saptamanal sau la doua saptamani dar cind ciulinii is de azivara la ce dracu nu pot sa o trec? ca asa i-au zis sefii aluia de face patrula pe jos?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 04 Ian 2012, 20:54

csaa scrie:...........
Problema cu permisul de pescuit este a ANPA-ului. Mai corect mi s-ar parea ca permisul de pescuit sa aibe valabilitate de la finalul prohibitiei pana la inceputl celei de anul viitor. Astfel ai putea avea timp sa iti iei si avizul de la politia de frontiera.
nu vi s-ar parea mai corect ca permisul sa aiba valabilitate un an de zile de la data emiterii??

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Ian 2012, 22:09

adiwolf scrie:nu vi s-ar parea mai corect ca permisul sa aiba valabilitate un an de zile de la data emiterii??
asaar fi ideal... si asa se face si in alte tari... dar la noi e mai cu mot :evil:

Avatar utilizator
marius olteanu
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 14 Dec 2011, 10:34
Localitate: pitesti

Mesaj de marius olteanu » 10 Ian 2012, 14:08

Cea mai tare faza cu POLITIA DE PROSTII:
-in data de 03.01.2012 eream la pescuit pe dunare ,ma controleaza indivizii si stupoare :nu aveti voie sa pescuiti fara PG pe chitanta :roll: :roll: :roll: asa ca la mal ,ca nu aveti voie.ma duc la sediu la frontiera si cer PG pe chitanta :D ,iar pe cei de acolo ii bufneste rasul..
ma intorc la pescuit si binenteles ca indivizii ma asteptau la barca sa nu cumva sa pescuiesc eu fara PG pe chitanta :lol:

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 10 Ian 2012, 18:50

Ma tem ca nu am inteles. Poti sa repeti mai clar ce ti s-a intamplat si unde?
Lupta STEAUA!!! (cu sau fara ciobani)

Avatar utilizator
moneytehnik
veteran
veteran
Mesaje: 644
Membru din: 04 Noi 2009, 21:03
Localitate: Dunărea

Mesaj de moneytehnik » 28 Ian 2012, 00:36

nu vi s-ar parea mai corect ca permisul sa aiba valabilitate un an de zile de la data emiterii??

Ai perfecta dreptate.
Dar sti de unde apare aceasta eroare?
Din faptul ca ANPA nu are o baza de date cu fiecare membru de asociatie si astfel se limiteaza la a emite niste cartoane inscriptionate cu anul respectiv, apoi urmand sa le prelungeasca.Dar in Romania totul e cu fundul in sus inclusiv ANPA. S-ar putea sa nu aiba bani pentru asa ceva! OARE?
Sa nu le mai imputam faptul ca tot o lungesc cu pescuitul comercial pe fluviu, cand in EU nu se mai practica.DE CE?
Din punctul meu de vedere... mizerie...

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 28 Ian 2012, 20:32

Asa este. sunt din 1993 pe Dunare (sau pe langa) si am vazut cum an de an scad dimensiunile capturilor si cantitatea de peste prins de pescari. In plus mai este si nenorocirea asta de pescuit electric care pe Dunarea interioara a luat o mare amploare.
Lupta STEAUA!!! (cu sau fara ciobani)

Avatar utilizator
moneytehnik
veteran
veteran
Mesaje: 644
Membru din: 04 Noi 2009, 21:03
Localitate: Dunărea

Re: ABUZURI ALE POLITISTILOR DE FRONTIERA

Mesaj de moneytehnik » 20 Feb 2012, 23:21

Off topic...
”Un tip care dorea sa isi vanda masina , isi scrie pe o hartie numarul de telefon si il lipeste pe geamul din spate al masinii. In timp ce era in trafic, primeste un telefon:
-Alo ,da! Cine este??
-Aici e politia, suntem in spatele dvs. Opriti pe dreapta pentru ca nu aveti voie sa vorbiti la telefon la volan!”
O zi în care nu rîzi, e o zi pierduta. (Charlie Chaplin)

Scrie răspuns