ABUZURI ALE POLITISTILOR DE FRONTIERA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Feb 2008, 09:11

marianu, in zona turnu magurele/izbiceni/rusanesti este o comuniune "naturala" intre braconieri si politia de frontiera
stiu destul de bine ce se intampla pe acolo, am batut zona multi ani
barajele sunt plinde de setci, iar frontiera isi face de lucru cat poate de sus pe olt ca sa aiba cat mai mult de a face cu pestele
cred ca este singurul loc din tara asta unde vezi masini ale politiei de frontiera avand "treaba" pe malul apei la 20-25 km de frontiera
legal e zona lor dar hai sa fim seriosi, dpdv al pazei frontierei ce sa caute in patrulare ziua/noaptea pe malul oltului la 25 km de frontiera ?
pestele e cuvantul cheie
realitatea este ca au mai avut si "show-uri" cu plasarii, mai precis cu cei "independenti" ca sa spun asa :lol: \
altfel nu au o problema cu plasarii, de multe ori i-am vazut stand de vorba pe mal sau chemandu-i la "raport " de pe apa, dupa care plasarii si-au vazut de treaba
in schimb au o chemare deosebita sa aplice prohibitia pescarilor sportivi

concluzia mea personala, in zona respectiva nu pare nimanui anormal pescuitul la plasa, daca iese peste atunci e bine
si nu este aceeasi situatie ca pe dunare, unde oamenii au concesionat pescuitul industrial

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 29 Feb 2008, 20:47

Interesant! Seful sectorului de la Turnu Magurele imi este prieten! Dati-mi mai multe detalii si il instiintez. Din cate stiu nu accepta "comuniuni" de braconieri si politisti de frontiera.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 01 Mar 2008, 13:20

csaa scrie:Interesant! Seful sectorului de la Turnu Magurele imi este prieten! Dati-mi mai multe detalii si il instiintez. Din cate stiu nu accepta "comuniuni" de braconieri si politisti de frontiera.


cu asta ai zis tot. daca munca ta consta in a gasi abuzuri si alte ilegalitati ale politistilor de frontiera, cred ca e foarte simplu sa faci lucrul asta, trebuie doar sa vrei. felul in care apelezi la cei de pe forum ( care desi nu cu asta se ocupa pot observa cu ochiul liber si de la o posta abuzurile si ilegalitatile politistilor de frontiera) ma face sa cred ca ai alte interese. de cite ori ma duc la pescuit observ fara sa vreau acte care incalca legea din partea celor care ar trebui sa vegheze la respectarea ei, dar nu pot face mare lucru pt ca nu asta e meseria mea. unul care cu asta se ocupa ar trebui sa observe mult mai multe astfel de ilegalitati si sa faca mult mai multe pt combaterea lor si nu cred ca ar avea nevoie ajutorul unuia sau altuia de pe forum. asa ca...
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 01 Mar 2008, 18:53

Te inseli. Abuzurile astea despre care vorbim aici nu pot dezvaluite asa usor. Voi, pescarii le vedeti pe cele facute de politisitii de frontiera, jandarmii, etc. din zonele unde pescuiti. Soferii le vad pe cele facute de cei de la circulatie. Bolnavii pe cele facute de doctori, si tot asa. Daca sefii acestor "spagari" nu pot lua cunostinta despre actele subalternilor lor nu pot lua nici masuri impotriva acestora. Atitudini de genul "daca spun nu se intampla nimic si tot eu o patesc" sunt foarte paguboase pentru toti.
Si in definitiv ce te "costa" sa spui aici ce parere ai sau ce ai vazut!?
Cineva, pe alt topic, vorbea despre un jandarm, ii dadea si numarul de telefon, care venea in min. dupa ce ii spunea la telefon ca sunt jepcari in zona respectiva. Nu crezi ca sanctionandu-i pe acei jepcari se punea si in interesul pescarilor adevarati?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Mar 2008, 10:54

csaa, sincer eu apreciez demersul tau, daca este real
nu stiu cine esti, in ultima instanta tot acest topic poate fi o gluma, dar chiar si asa simplu fapt ca impartasim experiente si pareri este util
cu proxima ocazie cand voi vedea ceva anormal la Turnu am sa scriu aici pe forum, desi nu am sa ajung anul asta prea des prin zona respectiva

anul asta am sa bat mai ales zona Oltenita cu barca, si presimt ca am sa vad lucruri interesante :)

am fost ieri pe Dunare in zona Giurgiu, si sincer apreciez flexibilitatea politiei de frontiera care deocamdata nu cere permisul/PG-ul
probabil stiu si ei ca nu toata lumea a apucat sa rezolve cu actele, si nu din vina pescarilor

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 02 Mar 2008, 16:01

Sincer ma intereseaza mai mult, mult mai mult zona Oltenita (aiaci lucrez). In ceea ce priveste flexibilitatea suntem constienti ca nu pentru toata lumea s-a putut elibera permis de pescuit pe 01.01 ora 01.00. Asa cum spuneam pe celallat topic cand vrei sa vi in zona Oltenita-Chirnogi-Manastirea anunta-ma sa stabilim un mod de a lua legatura.
Fir intins.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 02 Mar 2008, 17:36

csaa scrie:Sincer ma intereseaza mai mult, mult mai mult zona Oltenita (aiaci lucrez). In ceea ce priveste flexibilitatea suntem constienti ca nu pentru toata lumea s-a putut elibera permis de pescuit pe 01.01 ora 01.00. Asa cum spuneam pe celallat topic cand vrei sa vi in zona Oltenita-Chirnogi-Manastirea anunta-ma sa stabilim un mod de a lua legatura.
Fir intins.
la oltenita exista o balta( de fapt este o zona in care se deverseaza apa de la o uzina, santier naval-nu stiu foarte exact) care are legatura directa cu dunarea. exact in zona aia politia de frontiera ii amendeaza pe pescarii sportivi care nu au pg, dar balta e plina de plase(si plasari care stau la vedere), iar politia se face ca nu vede nimic. nu ma astept sa se intimple ceva bun in legatura cu asta, dar macar lasa-ne cu vrajelile.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

csaa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 17 Feb 2008, 11:03
Localitate: OLTENITA

Mesaj de csaa » 03 Mar 2008, 13:35

Cred ca vorbesti despre bazinul santierului naval. Cei care pescuiesc cu plase acolo sunt autorizati. Nu cred ca mai pescuieste altcineva in afara de ei acolo avand in vedere ca lucreaza la statia de pompare din stanga. Ai vazut cumva plase monofilament sau curent acolo?

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 03 Mar 2008, 22:44

da, despre bazinul santierului naval vorbesc. chiar eu am scos doua plase mono, nu de lata dar nu vroiam sa renunt la lingura cu care dadeam. si crede-ma aia care faceau ronduri pe acolo erau braconieri. inca o data: lasa vrajeala ca nu ma poti convinge, stiu bine ce am scos din apa si ce am vazut.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 04 Mar 2008, 08:02

si oricum e p tampenie faptul ca se dau "autorizatii" de plasuit pe tot felul de ape :evil: :evil: :evil:
S'altare și bunăstare !

Scrie răspuns