45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
PPT
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 04 Apr 2012, 23:43
Contact:

45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de PPT » 18 Feb 2015, 18:30

Revista Tackle Trade World a facut un studiu asupra pietei de pescuit din Romania: cele mai cautate branduri, cei mai importanti producatori, importatori si distribuitori, top carlige folosite, cei mai cautati pesti, cele mai populare stiluri de pescuit.

http://www.rapitorimania.ro/articole/no ... lari-10106
Pescuitul Pentru Toti
www.pescuitulpentrutoti.com

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 19:42

pe langa faptul ca aici intrra toate felurile de pescuit , dar nici daca aduni valoarea baltilor si masinilor pescarilor nu se ajunge la suma asta :D
Poate era vorba de lei ..... :D ....TVA inclus :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Gogol » 18 Feb 2015, 19:53

Inseamna ca nu stii ce sume imense se invart la pescuitul de crap, competitional sau de placere.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 19:57

la negru?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Gogol » 18 Feb 2015, 20:05

Nu conteaza. Insa socoteste cate zeci de concursuri sunt anual, daca nu sute, a cate 30 de echipe (2-3 pescari pe echipa), fiecare cu cateva zeci de kile de nada, consumabile, etc. Taxele nu le socotesti? Care sunt imense fata de UE..bani buni se baga si in imbracaminte, incaltaminte. Asta asa la ce imi vine in cap pe loc, dara daca stau sa disec problema cred ca 45 milioane sunt albi, si inca dublu negri.
Socoteste ca numai o firma de nada a vandut 50 de tone de boilesuri numai in Romania in 2013. Si costa cam 40 lei kg.

Noi astia de spinning suntem categoria servetel.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 20:09

ok , uite nu stiu ce bani se invart in treaba asta cu solzi de crap si sunt curios sa aflu
ce pot sa spun e ca piata de pescuit nu tine cont de txe de concurs
ea consemneaza cifre de afaceri ale celro din industrie
Poti sa-mi spui te rog la modu general care sunt primele 3 firme din Romania din domeniu ? si ce cifre de afaceri au ?
ca ne facem rapid o parere ....

eu la modu intuitiv vad ca nu avem vreun magazin de doamne ajuta indiferent de stil de pescuit
iar la targuurile de pescuit semianuale au inceput sa se vanda mai bine carnatii si turtele dulci ......ca de marfa bate vantu .....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Gogol » 18 Feb 2015, 20:41

Acum nu stiu exact daca intra in socoteala si taxa de concurs sau pt pescuit de placere, dar tot de pescuit tine deci ar trebui socotita in aia 45 de bulioane.
Cat despre primele trei firme, nu pot decat sa o pun pe prima, Senzor. Nada si echipamente, fara mulinete.
pe ,locul 2 si 3 nu ma pot exprima ca nu am cifrele lor de afaceri, insa sunt destule candidate. Sunt foarte multe care fac nada, de acolo se scot bani buni.
Ziceai ca nu sunt magazine, pai totalfishing ce naiba sunt? Eu zic ca sunt cei mai mari, apoi vin tare din urma mare peste. Ai fost de curand sa vezi cum s-au extins? Urmeaza xxx, energo. Mai sunt astia de la Targu Mures, BFF-ul le zice. O gramada de magazine online nu le socotesti? De acolo se aprovizioneaza toata tara care nu are acces la magazine fizice.
Apropo, ca o chestie, astia la un concurs cum prind un peste schimba carligul, si sunt concursuri unde se prind tone de peste. si dupa fiecare concurs schimba firul de pe tamburi ca nu mai corespunde, plus inaintasul textil (cam 7-8 m de mulineta). Si cum au cate 2-3 randuri de baterii, adica 4 mulinete ori 2-3, fa o socoteala... :lol1:
Mai posteaza ceva ca imi mai aduc aminte si de alte ghidusii... :lol:

Aaaa si la tragurile de pescuit vine lumea sa socializeze, mai ales in cel de primavara si sa caste gura la noutati si craci goi pana in gat.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de adrian99 » 18 Feb 2015, 20:50

care noutati laure?
craci goi pana-n gat...da
:D

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 21:04

Deci hai sa stabilim o chestie
nici tu nici eu nu stim .....e clar desi tu esti mai vehement :D
eu insa pot sa-ti spun sigur ca asa se calculeaza o piata ....dupa cifrele de afaceri ale vanzatorilor din domeniu
taxe de concurs , tombole si ravase colorate nu fac parte din socoteala ....si nici anunturile de pe forum .....
bun

cautam nitel pe net ca sunt info publice
Energofish a avut in 2013 o cifra de afaceri de 12 mil LEI , iar totalfishing de vreo 5 ...iar best for fishing 1,5 .....in total fac 19 .....deci putin sub 5 mil de dolari ....
si vorbim de 3 dintre cei de top da ? ...si amandoua vand de toate ....si crap si haine si rapitori si seminte ....
pana la 45 mai e mult....

si tot ca idee , daca un carlig e vandut de la producator prin 3 intermediari , pana la consumatorul final se socoteste doar odata ......la pretul final

asa incat , pana la proba contrarie tind sa cred ca estimarea celor de la trade.....e foarte vaga ....si daca te uiti acolo laei variatiile sunt uriase ....

la 45 de milioane ....si o marja de profit de 40 % ( stiu sunt naiv , e mai mult ) ar trebui sa vedem cum se plimba proprietarii de magazine cu ferarri

cand colo fenomenul nu e in stare sa tina maca un magazin mare , o revista dedicata prin publicitate , un targ fatraa turta dullce ca de sponsorizari si competitii vorbim vorbe

sau or fi asa de chitrosi ? :lol1:
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Gogol » 18 Feb 2015, 21:23

N-ai inteles. Banii grei se scot din nada pt pescuit la crap si stationar. Este cea mai consumabila marfa din pescuit. PUNCT. Stiu ca nu crezi dar te inteleg deoarece imi inchipui ca nu te invarti in fenomenul ala.
Si sunt cateva zeci de firme romanesti care produc nada, plus nada importata.
Tu ai intrebat care sunt primele trei magazine de pescuit, nu cifra lor de afaceri. Eu stiam ca iese f putin din suma totala de 45 bulioane de la primele trei magazine fizice. Repet, sunt f multe online care adunate se ridica la sume mari.
In fine...nu stau sa fac contabilitate, insa suma vehiculata mi se pare reala.

Scrie răspuns