45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de stefanflorin » 18 Feb 2015, 21:29

mai sunt firme care produc sau importa, o gramada chiar, zeci...cea mai mare si mai tare Arrow, de departe, apoi altii mai mici, care-s multi de tot, si toti vand. comertul se face online in mare parte, vanzarea in showroom reprezinta un negru sub unghie. majoritatea magazinelor care se afiseaza pe net sunt decat online, si sunt destule.
cifra aia eu zic ca e plauzibila, si cred ca se mai adauga cel putin de 2 ori pe atat la negru (vezi dragonul, unde aia sunt toti milionari).
PS: daca la noi s-ar pescui doar la spinning, nu ar exista nici 10% din acest comert. spinningul nu produce bani.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 21:32

Gogol scrie:N-ai inteles. Banii grei se scot din nada pt pescuit la crap si stationar. Este cea mai consumabila marfa din pescuit. PUNCT. Stiu ca nu crezi dar te inteleg deoarece imi inchipui ca nu te invarti in fenomenul ala.
Si sunt cateva zeci de firme romanesti care produc nada, plus nada importata.
Tu ai intrebat care sunt primele trei magazine de pescuit, nu cifra lor de afaceri. Eu stiam ca iese f putin din suma totala de 45 bulioane de la primele trei magazine fizice. Repet, sunt f multe online care adunate se ridica la sume mari.
In fine...nu stau sa fac contabilitate, insa suma vehiculata mi se pare reala.

cred ca tu nu ai inteles , sau incepi sa intelegi si iti pierzi rabdarea .....da e firesc cand in loc de argumente e doar opinie si emotie

cei 3 alesi de mine vand de toate inclusiv nadele de pescuit crap si stationar ....inclusuv narfa de la unul la altul care teoretic se scade
aici nu e vorba de crezut ca nu vorbim de credinta ci de pescuit si bani .....deci e vorba de argumente si cifre si marimea pietei se ia din contabilitate desi tu nu stai sa o faci sau macar sa o cauti
asa e nu ma inavrt prin domeniul asta al pescuitului ...sunt foarte pifan .....dar la matematica si economie stau bine ....si cel putin de aici de la mine nu prea da .....

inchei aici
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de spiridusul » 18 Feb 2015, 21:34

Sorin,

Pentru exactitate, alea 19 milioane de lei din 2013 sunt undeva pe la 6 milioane USD (la cursul de la data raportarii). Oricum foarte departe de cele 45 de milioane vehiculate.

Posibil ca estimarea sa fi luat in calcul cifrele de afaceri ale tuturor celor din aceasta industrie, adunand la gramada cifra de afaceri a importatorilor cu cele ale retailerilor. Nu m-am uitat, dar posibil ca asa sa iasa suma inaintata de ei, 45 de milioane USD. Din ce spun ei, ca estimarile sunt facute pe baza discutiilor cu producatori, importatori, distribuitori, poate i-au intrebat si pe ei ce cifra de afaceri au avut, si la final le-au adunat pe toate si le-a iesit o suma pe care au luat-o drept buna, fara sa mai stea sa vada ca sunt produse socotite de mai multe ori (exact ce spuneai tu referitor la cum se calculeaza cifra de afaceri intr-o industrie).

Oricum, imbucurator este ca cineva a fost interesat si de piata articolelor de pescuit de la noi.

Si de acord cu tine si in ceea ce priveste magazinele de la noi.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 21:46

spiridusul scrie:Sorin,

Pentru exactitate, alea 19 milioane de lei din 2013 sunt undeva pe la 6 milioane USD (la cursul de la data raportarii). Oricum foarte departe de cele 45 de milioane vehiculate.

Posibil ca estimarea sa fi luat in calcul cifrele de afaceri ale tuturor celor din aceasta industrie, adunand la gramada cifra de afaceri a importatorilor cu cele ale retailerilor. Nu m-am uitat, dar posibil ca asa sa iasa suma inaintata de ei, 45 de milioane USD. Din ce spun ei, ca estimarile sunt facute pe baza discutiilor cu producatori, importatori, distribuitori, poate i-au intrebat si pe ei ce cifra de afaceri au avut, si la final le-au adunat pe toate si le-a iesit o suma pe care au luat-o drept buna, fara sa mai stea sa vada ca sunt produse socotite de mai multe ori (exact ce spuneai tu referitor la cum se calculeaza cifra de afaceri intr-o industrie).

Oricum, imbucurator este ca cineva a fost interesat si de piata articolelor de pescuit de la noi.

Si de acord cu tine si in ceea ce priveste magazinele de la noi.
da, asa e, la 2013 , dolarul era la alta valoare ....

mai e un calcul foarte simplu ....care poate fi facut de orice om cu opinii emotionale si fara chef de cifre de afaceri....

deci unu care nu se invarte prin pescuit asa ca mine stie ca in romanika .....nu se vand mai mult de ....150 de mii permise.... hai sa fim generosi maxim 200 de mii de permise de pescoit.....
adica astia is maxim aia care au chef sa chletuie 10 nenorociti de dolari vechi .....ca sa pescuiasca

45 de milioane de dolari impartit la 200 de mii....inseamna o medie de 225 de dolari pe an ......deci cam atata ar trebui sa cheltuie baboieru mioritic pe an .....ca sa avem o asemenea piata

e deci de pe malu apei ce se vede e ca marea majoritate dau cu niste telescopice de pe vremea bunicii si molinete bune de rajnit cafeaua .....toate laolalt nu fac 100 de dolari de cand is ele , nu pe an....

asa ca 45 milionae dolari ....da cu mult pe langa orice realitate .....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Gogol » 18 Feb 2015, 22:02

Sorin, imi pierd rabdarea cu cineva care nu stie, i se explica insa tot se contrazice. Practic tu nu vezi piata decat primele trei magazine fizice, basinile alea de targuri si cam gata. Asta se rezuma la tine cele 45 de milioane.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de stefanflorin » 18 Feb 2015, 22:11

aia care pescuiesc strict pe balti private cheltuie mult mai mult decat crezi tu si iti garantez ca nu isi fac permise, ca nu le trebuie acolo, si sunt de departe majoritari. gandeste-te ca pe Cernica e vreo 200 si ceva de lei/24h(daca imi aduc aminte bine), si are clienti, si nu-s aia cu telescoapele de 100usd.
un crapar dedicat cheltuie cateva sute de lei pe balta la o partida de 2-3-4 zile, plus alte cateva sute de lei pt. nada, consumabile si alte rahaturi gen curve, bautura, etc, iar echipamentul costa minim 2000 de lei (la cei mai amarati) cu toate acareturile.
nu e chiar asa mare saracie cum se crede.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 22:18

Gogol scrie:Sorin, imi pierd rabdarea cu cineva care nu stie, i se explica insa tot se contrazice. Practic tu nu vezi piata decat primele trei magazine fizice, basinile alea de targuri si cam gata. Asta se rezuma la tine cele 45 de milioane.
asa e Gogol , te rog nu iti mai pierde vremea si rabdarea cu mine. Nu are sens
Am ajuns fix si eu la concluzia asta, viceversa
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de spiridusul » 18 Feb 2015, 23:11

Date pe 2013 (singurele disponibile):

Total Fishing - 5139000 lei
Energofish - 12458731 lei
Arrow International - 33808907 lei (nu stiu care este ponderea segmentului de vanatoare din aceasta suma si nici cat reprezinta vanzarea catre alti retaileri)
Mim Team - 800000 lei (nu stiu cat reprezinta vanzarea catre retaileri).
Givadi - 2920000 lei
B.I.G. F.I.S.H. - 4052203 lei
Best for fishing - 1559253 lei
Claumar: 1261301
Total: 61999395 lei, aproximativ 18000000-19000000 USD (grosier, din lipsa datelor presupun ca toti vand produse proprii, desi nu este asa).

Cea mai mare parte neinclusa, din lipsa de date, ca vanzator, ii revine Decathlonului. Pe urma mai sunt ceilalti mici retaileri, neinclusi aici, plus producatori care fac si distributia prin lant propriu. Si, daca am omis vreo mare firma prezenta in segment, va rog sa imi spuneti.

Nu ma pricep, nu am studiat segmentul, dar mi-e greu sa cred ca restul aduc valoarea pietei pana la 45000000 USD.
Cu nada nu stiu daca tine, marea majoritate este deja inclusa in cifrele de afaceri ale celor prezentati mai sus.

Daca are cineva alta parere, ascult cu mare interes.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de Sorin » 18 Feb 2015, 23:30

La Arrow majoritatea vin din vanatoare ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: 45 milioane dolari in piata de pescuit din Romania!

Mesaj de spiridusul » 18 Feb 2015, 23:44

Oricum, chiar si punand toata cifra de afaceri a celor de la Arrow catre pescuit, mi-e greu sa cred ca se poate ajunge la 45000000 USD. Nu am nici cea mai vaga idee cat reprezinta Decathlon pe partea de pescuit, dar judecand dupa cat de goale sunt rafturile si cat de rar se roteste marfa, nu cred ca e ceva ce poate schimba semnificativ datele. Cred ca undeva intre 20000000-22000000 USD este o valoare mai apropiata de realitate. Partea fiscalizata.

Scrie răspuns