Relax Trophy 2016 (Cupa Ligii LRS)

pentru userii Rapitori.ro

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Relax Trophy 2016 (Cupa Ligii LRS)

Mesaj de Qnyx » 03 Iun 2016, 19:05

Bog79 scrie:Iti pot spune eu cate ceva despre ei. Sunt pescari iscusiti care dau cel putin 2 zile pe saptamana la salau, si nu sunt rare saptamanile chiar cu patru iesiri. Experienta de pe apa, si nu neaparat pe Sarulesti, si-a spus cuvantul.
Exista un singur cuvant aici: NOROC ! atat si nimic mai mult.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Relax Trophy 2016 (Cupa Ligii LRS)

Mesaj de crapmaniacul » 04 Iun 2016, 09:03

Qnyx scrie:
Bog79 scrie:Iti pot spune eu cate ceva despre ei. Sunt pescari iscusiti care dau cel putin 2 zile pe saptamana la salau, si nu sunt rare saptamanile chiar cu patru iesiri. Experienta de pe apa, si nu neaparat pe Sarulesti, si-a spus cuvantul.
Exista un singur cuvant aici: NOROC ! atat si nimic mai mult.
Esti foarte convins, chiar asa sa fie oare, norocul sa guverneze ... ? Cred ca te referi la distanta mica de cm intre primele locuri de pe podium ceea ce se poate invoca la orice concurs. Dar totusi cred ca e mai mult decat noroc acolo ... nu crezi ? Norocul mai tine si cu cei iscusiti se mai spune.

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Relax Trophy 2016 (Cupa Ligii LRS)

Mesaj de Qnyx » 04 Iun 2016, 23:11

la concursul asta au fost oameni deosebit de pregatiti si abili in ceea ce priveste pescuitul salaului, unii dintre ei cunoscand pe de rost fiecare cotlon, coltisor, prag, craca, piatra, etc. din lacul ala, deci nu merge asta cu iscusinta. Mai devreme sau mai tarziu intr-un concurs toti se "trezesc" la realitatea din jur si incep sa "se prinda" cum sta treaba si actioneaza in consecinta.

Iti voi da un exemplu: exista un platou relativ rotund undeva in largul lacului, cu o adancime relativ mai mica decat restul (de jur imprejur). In concurs, in jurul acestui platou au fost la un moment dat 4 echipe care efectiv se priveau in ochi. Au pescuit toti EXACT cu acelasi lucru, in acelasi mod, pe acelasi platou. Cu toate astea doar unul din respectivii a prins un peste de 60+ cm. Cum numesti asta ? Eu aceasta intamplare o numesc noroc.

Inca un exemplu care nu are legatura cu concursul de data asta: iti poti imagina sa pescuiesti cu inca cineva in aceeasi barca, cu aceleasi fire, acelasi jig, aceeasi greutate a jigului, aceeasi guma intr-un ochi de stuf de 3 x 3 m si partenerul tau sa prinda 6 (sase) salai de peste 5 kg bucata si tu niciunul ? si asta in decurs de cateva ore. Si nu vorbesc despre niste retarzi oarecare ci vorbesc despre niste persoane deosebit de bine pregatite in acest sens, de asemenea ei fiind membrii ai acestui forum.

Asta numesc eu noroc !

P.S. Ti-as putea atat de multe exemple incat cred ca as umple tot topicul asta numai eu referitor la acest subiect si culmea, nu numai despre pescuitul la rapitori, cat si legat de pescuitul altor specii.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Relax Trophy 2016 (Cupa Ligii LRS)

Mesaj de adrian99 » 05 Iun 2016, 21:29

cosmine,unde se afla acel ochi de stuf cu salai de peste 5kg bucata...poate ajung si alti pescari si prind mai multi... :D
ce zici?

ar fi noroc sau indemanare,talent,perseverenta?


Scrie răspuns