SPINNING 4EVER Clasament si IMPRESII

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 21 Apr 2005, 18:45

Ca de obicei fiecare are dreptate , noi intelegem ce vrem sau ce ne convine .....HAI ROMANIA !!!

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 21 Apr 2005, 19:09

piticu scrie:nu cred ca a mai ramas ceva nespus.
adica ceva nespus de mai mult de 4-5 domni pina acuma.

daca ne-am mai screme, am mai gasi totusi ceva de spus.
ceva ce de inca vreo alti 4-5 domni au mai spus deja.

toti gresim si toti avem dreptate,
toti suntem rai toti suntem buni.
toti ne oprim si toti mergem mai departe
si invers.
NU VREAU SA CONDAMN PE NIMENI DECI SA NU SE INTERPRETEZE>
Imi aduc foarte bine aminte cind domnul Oana a spus ca nu se poate sa fie premii cumulative comisarul de concurs in speta domnul Mateescu a spus citez textual din memorie:LA NOI ASA ESTE ASA AM HOTARIT NOI SI ASA FACEM am incheiat citatul. Daca comisarul de concurs nu a cunoscut regulamentul pe care singur sau in colaborere cu ceilalti colegi la facut atunci cu ce drept il invinuiti pe Banu ca trebuia sa cunoasca regulamentul. Sa gresit si ca sa se repare gresala PAREREA MEA, ar trebui ca cei care au gresit sa plateasca. deci pescar4ever,organizatorul sa dea din fondurile proprii acelas premiu si celui care era in drept sa-l primeasca iar pe viitor sa cunoasca mai bine cea ce hotaraste in legatura cu organizarea concursurilor. Repet parerea mea.Cu respect.
Vasile Mitrea alias Mrvily cum spunea domnul Prezident.

tedy sandulescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 20 Apr 2005, 21:32

concurs Darvari

Mesaj de tedy sandulescu » 21 Apr 2005, 21:03

Dl.Sandulescu mai scrie:

1.Am citit toate parerile de pe acest site.
2.Calitatea in care am scris si cerut este de pescar.De om, daca vreti si daca nu este interzis ceea ce am cerut.De om care mai scrie din cind in cind ,,la gazeta,, si care stie ca parerea fiecaruia conteaza.
3.Am spus ,, daca se poate" daca nu se poate nu-i nici o problema, gura lumii sloboda!
4.Calitatea mea de prieten al Dlui Banu nu face obiectul acestei discutii.Putea fi vorba si de Gigi de la scularie, tot asa as fi reactionat.
5.Nu ati inteles,nu ma deranjeaza locul pe care la ocupat Dl. Banu ci interdictia de a se inscrie la alte concursuri si apelul asociatiei Dvs catre alti organizatori de concursuri.Dvs in ce calitate puteti cere asta?Greseala este in primul rind a Dvs, asa cum ati si recunoscut, restul e poveste.
4.Am nevoie de ,,o calitate'' ca sa scriu ce parere am, pe acest site?
5.Ati primit de la alti vizitatori comentarii destul de ciudatele (ati citit?) la care vad ca nu a-ti raspuns asa vehement.
6.Suntem locuitorii unei tari libere, avem dreptul de a ne da cu parerea.
7.In spirit de solidaritate cu bunul meu prieten Dan Banu, astept si eu interdictia de a participa la concursurile Dvs!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 22 Apr 2005, 07:09

MihaiV scrie: Oricum, vinovatii nu sunt cei de la P4E. Le-a mai scapat cate o chestie, ziceti ce aveti de zis si data viitoare va fi mai bine!
Ehehe! Vad ca am lipsit o saptamana si s-au mai limpezit apele. Din pacate mi-am schimbat parerea initiala. Acu ca s-au cam spalat rufele care erau de spalat (desi cred ca tot murdare au ramas) cred ca greseala mare e tocmai a celor de la P4E. Ei ar fi trebuit sa-si cunoasca regulamentul si sa-l aplice corect. Au gresit cand l-au aplicat, nu era o problema prea mare. L-au contactat pe dl Banu, acesta avea tot dreptul sa ii refuze (nu scrie in regulament ca premiile acordate din greseala de organizatori se returneaza - poate le si vanduse deja). Nu trebuia sa-l arate cu degetul. Cel mai bine era sa bage mana in buzunar, ca era greseala lor, sa mai faca rost de un premiu si sa-l dea celui vaduvit, apoi sa anunte ca l-au recompensat pe respectivul. Chestia cu suspendarea mi se pare absurda, ca doar nu i-a furat nimeni, ei sunt cei care au facut cadouri! Iar schimbarea clasamentului e din nou absurda. Au fost la Cupe de crap si au vazut acolo ca cel ce a prins pestele cel mai mare nu a fost scos din clasament. Nu i se dau doua premii, dar in clasamente ramane pe locul lui.
Asa ca mi se pare ca in problema asta, cei de la P4E si-au dat cu stangul in dreptul in mod repetat si continua sa o faca. Dezamagitor!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 22 Apr 2005, 07:15

sau poate se va rezolza participarea la concursuri cu ceva ...spagutza, dar nu cred ca niste domni asa respectabili precum victor oana & suita ar accepta asa ceva.
totusi cand participi la un concurs (in romania indiferent de domeniu) si castigi sau ar trebui sa castigi....e bine sa te "imprietenesti" in prealabil cu organizatorii.
in rest e bine.... ma bucur ca nu am participat la concurs.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 22 Apr 2005, 09:39

Tinand cont ca si eu m-am implicat in organizarea acestui concurs am sa va relatez mai multe aspecte ale acestei controverse legate de decernarea premiilor.
1. Greseala a plecat in primul rand de la noi , cei din P4E dar precum este omenesc si fair play ne-am recunoscut-o , am acceptat cu amaraciune refuzul D-lui Banu de a nu returna premiile acordate dintr-o greseala organizatorica incercand sa-i explicam situatia creata , apeland la intelegerea si in acelasi timp justificand greseala comisa.
Stiti foarte bine ca si in competitiile internationale se practica returnarea premilor , datorita mai multor factori.
Bineinteles ca concursul nostru a fost unul dedicat pescarilor sportivi care au dat dovada de sportivitate si s-a vazut in atmosfera creata in timpul , pe parcursul si dupa concurs.
2. Dupa intalnirea organizatorului cu D-nul Banu si dupa discutia creeata ,acesta a venit la mine la birou sa preia voucherele de premiere ptr. ambele premii unde, mi-a spus ca el a inteles ca premiul I a fost de peste 20 mil si ca si locul II avea de asemenea o valoare apropiata. Deasemenea mi-a spus ca el a inteles de la organizator ca trebuie sa ia o suma mai mare cu un milion , pentru voucherul de la locul II , explicandu-i ca nu stiu ce a inteles acesta dar eu am intocmit contractul cu ARROW si i l-am si aratat , unde scria negru pe alb conditiile de premiere impuse de Arrow si explicandu-i ca nu pot suplimenta aceste valori fara acceptul sponsorului. Ulterior l-a sunat pe organizator si la informat de refuzul meu pentru acordarea unui milion ca diferenta de valoare , cu toate ca acesta valoare nu este mentionata nicaieri in referirile noastre de premiere. Organizatorul a platit din buzunar acesta suma cu toate ca este inexistenta in premiere ci numai in mintea D-lui Banu.

Sincer concucursul pentru mine a fost unul destinat in primul rand participarii la un astfel de eveniment fiind si primul de acest gen, unde dealtfel am vazut si pescari care nu stiau ce este un biban si un salau , bucurandu-ma foarte tare ca existau si acesti oameni care nu pun accent pe numai pe BANI.

Referitor la interzicerea participarii la alte concursuri a D-lui Banu , sincer nu sunt de acord pentru ca noi am dat dovada de corectitudine , ne-am asumat greseala , l-am premiat si pe D-nul Sever pentru locul 2 spalandu-ne astfel obrazul in comparatie cu acesta care va aparea de fiecare data cu obazul patat.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 22 Apr 2005, 10:57

domnilor.
cu toate ca nu am participat la acest concurs am urmarit discutiile pe acest subiect. cel mai usor lucru sa comentezi ,si sa cauti tot felul de nereguli . eu sunt convins ca acesti oameni au pus mult suflet, multa munca etc pentru a organiza acest concurs.cine crede ca poate face mai bine ,cred ca loc este pentru toata lumea,trebuie incercat.insa pana atunci eu le multumesc,si ma bucur ca mai sunt astfel de oameni in tabara noastra.

BRAVO.

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 22 Apr 2005, 11:11

Domnilor, imaginati-va va rog:

Sunteti angajatul unei firme impreuna cu mai multi amici. Cu totii munciti cu pasiune, dar unii, printre care va aflati si dumneavoastra, sunteti mai bine apreciati, si meritati in consecinta o premiere. Acest lucru este stipulat si in regulamentul de ordine interioara.
Sunteti anuntat ca veti primi premierea, iar cel de la ghiseu din greseala va ofera doua plicuri in loc de unul, si le luati bucuros pe amandoua. Cel de la ghiseu isi recunoaste greseala, si va roaga sa returnati unul dintre plicuri, cel mai putin consistent. Dar nu o faceti, dand vina pe cel de la ghiseu, (greseala lui, nu?). Cineva astfel a fost privat de plicul ce i se cuvenea, este adevarat, din vina celui de la ghiseu , dar si din atitudinea lipsita de fair play. Instiintat, patronul isi asuma raspunderea pentru greseala celui de la ghiseu, premiaza din fondurile firmei pe cel care nu primise plicul ce i se cuvenea pe drept, si interzice celui care a luat doua plicuri sa mai desfasoare activitate in cadrul firmei. Daca ar fi innapoiat plicul, ar fi primit tot respectul cuvenit, si cu siguranta ar fi beneficiat si de un bonus.

Am explicat cred, pe intelesul tuturor.

Si acum sa va raspund punctual:

Cosmin: ieri la bere m-ai anuntat ca ai scris ceva coroziv la adresa noastra pe acest forum, ca sa ne faci praf. Nu ne-ai facut, stai linistit. Daca ai observat bine cu cine ai stat la masa, cred ca ti-ai dat seama ce fel de oameni suntem. Nici tepari si nici ahtiati dupa bani. Se spune ca fiecare om are pretul sau. Personal nu sunt un bogatan, dar cu siguranta as fi adus premiul innapoi, pentru ca nu ma fac pe mine 3-4 milioane de lei. Si cum ai declarat ca nici tu n-ai fi innapoiat premiul incasat contrar regulamentului, si acordat din greseala, iti spun doar atat: pacat, pentru ca aveam alta impresie despre tine;

Ovidiu: aluzia cu “spaguta� si “imprietenirea cu organizatorii� este fara suport, si nu-ti face cinste. Daca ai gandit astfel, si noi ne-am bucurat ca n-ai participat la concurs;

MihaiV: fir-play-ul este o cutuma. Il ai sau nu. Trebuia cumva stipulat in regulament ca trebuie sa innapoiezi ceea ce ti s-a acordat din greseala pe nedrept? Eu cred ca daca ne place sa credem ca suntem SPORTIVI, spiritul de sportivitate inseamna si fata de ceilalti amici pescari, nu numai ca eliberezi pestele sub dimensiune.
Noi ne-am asumat greseala facuta, am recompensat pe Sever din fondurile asociatiei, (pentru cei pe care-i framanta chestia asta, si vad ca au insomnii, ii anuntam ca e treaba rezolvata de o saptamana) si ne-am cerut scuze public. Cred ca a fost suficient.

Teddy Sandulescu: asociatia P4E a facut eforturi considerabile pentru a organiza acest concurs, fara sa urmareasca nici un fel de castig material. As vrea sa vad si eu cate asociatii private organizeaza concursuri de pescuit pentru rapitori, la asemenea nivel. Taxa a fost modesta in comparatie cu ceea ce s-a oferit, poate nu ca fond de premiere, (desi a insemnat cateva milioane bune de lei), cat prin calitatea pistei de concurs (se stie cam care-i regimul de pescuit pe Darvari), notorietatea concurentilor, (multi pescari valorosi), si atmosferei prietenesti de la masa festiva, cand mititeii si berea au fost zic eu, la discretie, si de cea mai buna calitate.
Sunt curios la cate astfel de concursuri ati mai participat, ca sa faceti o comparatie.
Pe Victor, (Tarus), il cunosc si eu de ceva vreme, adica din 1986, pe cand eram corespondent la revista Vanatorul si Pescarul Sportiv. Apoi am fost colaborator la PM din 1993 pana in 2003, cand o data cu infiintarea asociatiei, activitatea mea s-a focalizat in principal spre treburile asociatiei, considerandu-le prioritare. Asta asa, ca tot vorbim de scriere prin gazete, nu? In afara de mine au mai publicat Adriano Musaro, Cezar Bibu, Dan Cotelici, toti membrii ai asociatiei P4E, si lista mai poate continua.
Vreti sa participati la concursurile organizate de noi? OK. Nu? Tot OK. Interdictia pentru Dan Banu va ramane insa pe termen nelimitat, pentru ca suntem o asociatie privata, cu propriile reguli, in limitele legii, si am luat aceasta decizie in spiritul asociatiei noastre.

Vasile: tie ti-a raspuns deja Cezar pe crapmania.ro: daca nu te baga nimeni in seama, te bagi singur. De fapt toate postarile tale de acolo au fost sterse de Val, pentru ca s-a vazut atitudinea ta…
Cu tine nu am ce discuta.

Concluzie: In calitate de presedinte al asociatiei, si vorbind in numele tuturor membrilor, consideram ca acest concurs si-a atins scopul principal, fiind in general o reusita, si am recunoscut cu fair play greaseala facuta in privinta premierii, indreptand-o ulterior. Pe viitor vom lua toate masurile necesare ca astfel de lucruri sa nu se mai repete.
Din cei 37 de participanti, doar 3-4 au avut reprosuri de facut in privinta organizarii, ceea ce este un procentaj multumitor.
Vom accepta intotdeauna orice fel de critica, daca are un substrat pozitiv-constructiv, pentru ca dorim sa progresam, si multumim celor care ni le-au adresat. Carcotasilor si tuturor celorlalti chibiti, le sugeram sa se abtina.

Acest concurs a fost organizat de catre comisia de rapitor din cadrul asociatiei noastre, adica de cei 7-8 baieti care posteaza de ceva vreme pe acest site, si vreau sa multumesc si pe aceasta cale lui Vali Comaneci, Ovidiu14, Gyorg, Costicafishing, Piticu, Sorin, si tuturor celor care au oferit intr-un fel sau altul, sprijin.

Consideram acest subiect incheiat.

Alexandru Trentea – Presedinte al Asociatiei Pescari 4Ever

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Apr 2005, 16:15

al. trentea scrie:Domnilor, imaginati-va va rog:
Sunteti anuntat ca veti primi premierea, iar cel de la ghiseu din greseala va ofera doua plicuri in loc de unul, si le luati bucuros pe amandoua. Cel de la ghiseu isi recunoaste greseala, si va roaga sa returnati unul dintre plicuri, cel mai putin consistent.
Alexandru Trentea – Presedinte al Asociatiei Pescari 4Ever
La mine in firma,cel de la "ghiseu",ar fi zburat,sau cel putzin ar fi pus de la el acel plic "dat din greseala" inapoi...
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 22 Apr 2005, 17:08

@ alexandru trentea

nu domnule Trentea, n-am vrut sa va fac praf, nici cea mai mica intentzie!!! N-o luatzi in nume de rau, dar omul acela chiar n-a avut nici o vina ca nu v-atzi cunoscut propriul regulament!!! :lol: partea ca nu v-a returnat premiul e optziunea lui si nu trebuie sa-l condamnatzi!!! Daca se intampla asta la Cupa Mondiala de Pescuit la Crap, Federatzia de Pescuit pe dumneavoastra ar fi dat vina, ca prost organizator!!! Asta incercam sa scot in evidentza! Fiti mai atentzi alta data si incercatzi, daca vretzi ceva profi, sa adoptatzi un alt tip de regulament care sa nu va creeze probleme!!! Exista n-shpe mii de tipuri de regulamente de concurs, care mai de care facute mai cu cap! Eu zic ca asta cu premiile non-cumulative e nepotrivit si ca pe viitor sa se renuntze la premiul pentru cea mai mare captura!! Desi e model Sarulesti 1999 se poate renuntza la el din diverse motive: ii avantajeaza pe baftosi si-i dezavantajeaza pe cei care prind peste si au ghinionul sa-i scada din punctajul de podium! La urma urmei conteaza mai mult daca esti pe podium decat daca ai avut sansa sa-l iei pe TATA LEOR!! :lol:

In rest n-am nimic de obiectat, chiar nu credetzi ca anumite remarci negative va avantajeaza pe dumneavoastra pe viitor!! Tot respectul pe care vi-l port nu ma impiedica sa va sugerez sa schimbatzi anumite lucruri care nu mi se par la locul lor!! Mult succes in continuare!!
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Scrie răspuns