SPINNING 4EVER Clasament si IMPRESII

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 13 Apr 2005, 20:20

Nu am participat la concurs dar as incerca si eu o explicatie in ceea ce priveste regula aceea cu cumularea punctelor de la cea mai mare captura.
Initial mi s-a parut si mie o prostie dar dupa ce m-am gandit la o explicatie am gasit una destul de plauzibila:
-dupa parerea mea prinderea unui nr. mai mare de pesti arata mai multa iscusinta decat prinderea unui singur peste dar de marime mai mare care poate insemna mai mult noroc decat iscusinta :idea:
Astfel ma gandesc ca prin ac. regula se poate evita nepremierea unui pescar iscusit care sa dam un ex. a prins 7pesti care cantaresc in total 6kg si premierea de 2 ori a altuia care a luat doar 1 peste dar care poate cu mai mult noroc a cantarit 7 kg adica mai mult decat toti cei 7 pesti ai primului pescar :wink:
Ei ce ziceti ?am rezolvat disputa :?: :)

Avatar utilizator
Mitico
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 118
Membru din: 13 Apr 2005, 20:02
Localitate: Bucuresti

Trebuie punctat si bucatile

Mesaj de Mitico » 13 Apr 2005, 20:29

Salutari la toti si bine v am gasit.Scusati romana mea dar nu este la cel mai bun grad de gramatica.
In legatura de cum se face clasamentul trebie sa va spun ca in afare de greutate trebuie punctat si pestele cu o valoare foarte mare.Nu spun asta din ausita dar din competitile la pastrav la care am partecipat in Italia.Incerc sa va esplic: 1g=1punct 1 salau=1000puncte 1stiuca=1000puncte 1biban=100puncte.Asta de ce?sa premiasa cine intradevar cauta pestele nu cine are noroc la unu mare.
exemplu:1 salau de 4kg aduce la concurent 4000puncte din greutate plus 1000 pestele =5000puncte.....5 salai de 500grame aduc la concurent 5x500=2500puncte si 5pesti x1000=5000 total 7500 puncte.O fi mai bun un pescar care prinde 5 salai (de masura regulamentare!!!!)de cat unu care prinde unu singur dar mare.Nu trebuie premiat norocul in concursurile la rapitori dar trebie premiat cautarea pestelui,alegerea corecta a naluci,intelegerea locului potrivit de pescuit si multe alte.In pescuitu nostru noi cautam pestele nu vine iel la noi SI ASTA TREBUIE PREMIAT. FIR INTINS LA TOTI.

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 13 Apr 2005, 20:56

Nu era problema de premiat cea mai mare captura . Asta s-a facut caci intradevar in tote concursurile se premiaza cel mai mare peste.
Era vorba de faptul ca pe langa premiul pt cea mai mare captura poate lua si un loc pe podium pt cea mai mare cantit de peste prins. :wink:

Avatar utilizator
Mitico
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 118
Membru din: 13 Apr 2005, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mitico » 13 Apr 2005, 21:37

Premiera e ceia mai mare captura este simbolica nu valoreaza nimic in nici un clasament.Regulile de baza ale concursuri de pescuit ar trebui regolarisate de o federatie la care orcie organisator este obligat se se abtina.Astfel la orcie competitie am partecipa am cunoaste regulamentul.Daca fie care il gandeste dupa proprile esperiente o sa fie mereu discuti care pot strica disctractia si placerea de a ne intalni pe malurile baltilor.Orcum complimente tuturor organisatori pentru optima desfasurare a concursului si a protocolului :D .
In legatura cu capturile sub masura regulamentara:in strainatate contestatile a neregulilor intamplate in timpu concursului sa platesc penrtu a evita discuti inutile.Orcie concurs are o istorie care se incheie la plecarea tuturor concurentilor nu are rost sa schimbam istoria a doua zi. :twisted:

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 13 Apr 2005, 21:54

mitico se poate face un concurs de pescuit in care sa conteze si galeria.....gen tip model blondele cu ochi albastri=1000 pt. blondele cu ochii verzi=500 pt.si brunetele=1500 pt.Nu asta e problema....problema e ca orice joc are niste reguli si ele trebuie respectate daca te bagi la joc...ca la poker...

Avatar utilizator
Mitico
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 118
Membru din: 13 Apr 2005, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mitico » 13 Apr 2005, 22:18

sint deacord ca trebuie reguli muskloiu,sint primu care le accepta,dar din pacate chiar tu ai pomenit de poker:mai exista si blufful.Regulile trebuie sa fie mereu la fel, daca nu intarpretarile nu o sa aiba niciodata limita.

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 13 Apr 2005, 22:26

asa e Mitico numai ca blufful nu intra in categoria reguli iar regulile sunt facute ca sa fie respectate si regulile sunt facute in general de catre organizator tu care ai facut concursuri in italia trebuie sa stii asta mai bine ca noi....

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 14 Apr 2005, 20:59

MihaiV scrie: Oricum, vinovatii nu sunt cei de la P4E. Le-a mai scapat cate o chestie, ziceti ce aveti de zis si data viitoare va fi mai bine!
Vin si eu cu o intrebare,apropo de nevinovatia celor de la P4E.
De ce nu s-au dat chitantele pe bani platiti ca taxa pe malul lacului asa cun mi-a promis mie domnul Valentin Comaneci atunci cind am platit taxa de participare??
Nu ca as avea neaparata nevoie de ia,dar lumea vorbeste.....

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 14 Apr 2005, 21:19

Cit despre premii asa spune regulamentul asta este litera de lege.
Eu am pescuit linga Dan si Iliuta in mansa a doua si cred ca Dan care este un pescar de laudat,l-am vazut la treaba, cunostea regulamentul atunci cind s-a inscris in concurs deci normal era sa-l respecte.
Regulamentul concursului a fost pentru toti participanti,nu doar pentru uni.
Ce imi pare mie rau este ca in mansa doua la cintarire ,salai care isi reveneau mai greu erau repede scosi din apa si pusi deoparte,chipurile pentru a fi predati lui domnul Oana,Nu am nimic impotriva era balta omului si el facea regulile dar parca prea repede erau scosi din apa si nu erau lasati sa-si revina. cam atit. In rest totul a fost OK,din punctul meu de vedere ca si concurent chiar daca nu am prins decit un salau de 32 cm. care a plecat inapoi in apa si nu am punctat in acest concurs,am avut multe de invatat.

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 14 Apr 2005, 21:25

al. trentea scrie: - arbitrii concursului sunt cu experienta, avand in picioare concursuri importante, incepand cu 1999: C.M. Sarulesti, Cupa Romaniei la crap, Cupa Profimix, Cupa Peris, concursurile organizate de P4E.
Ar putea sa spuna Domnul Trentea care dintre arbitri de la Dirvari a arbitrat la CUPA ROMANIEI LA CRAP care s-a sesfasurat la Sarulesti in 19-25 August 2003?
Nu este nevoie sa-mi raspundeti daca nu doriti,eu cunosc raspunsul,era doar o intrebare asa de orgoliu! si poate si alti pescari ar vrea sa afle....
V-a multumesc anticipat.
PS Nu as vrea sa se interpreteze ca as avea ceva cu cineva, am pus o intrebare ca oricare pescar de pe acest forum.

Scrie răspuns