Sindicatul pescarilor recreativi

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Sindicatul pescarilor recreativi

Mesaj de cezar.ch » 15 Noi 2011, 10:47

Pe un alt topic, s-a lansat ideea infiintarii unui sindicat al pescarilor recreativi.
Am deschis aici un topic de discutii privind oportunitatea acestui demers.

Daca opiniile dumneavoastra vor conduce la concluzia ca sindicatul este necesar, va fi nevoie de:
- un comitet de initiativa
- membri fondatori
- capital social
- sediu social

Apoi, de cateva persoane care sa dedice ceva timp si energie pentru formalitatile de infiintare (destul de laborioase).

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 15 Noi 2011, 10:59

nu uitati sa negociati cu statul acordarea salariilor compensatorii in caz de " concediere" :lol: :lol: .

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 15 Noi 2011, 11:10

jonah scrie:nu uitati sa negociati cu statul acordarea salariilor compensatorii in caz de " concediere" :lol: :lol: .
Eu doar am deschis discutia, pentru a nu amesteca lucrurile in alte topice.
Parerea mea despre sindicatele din Romania...nu vreti sa o stiti ! :cry:

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Noi 2011, 11:23

D-le Cezar , "sindicat" este cea mai fericita alegere sau exista si alta forma de asociere si reprezentare la nivel national ?

Ideea de "sindicat" este buna pentru apararea intereselor asociatiilor si pescarilor recreativ , dar... noi nu suntem organizatie profesionala si nu stiu daca ne putem constitui in "sindicat"
Eu sustin ideea unei structuri pentru apararea drepturilor si intereselor pescarilor recreativ ,dar am unele dubii in privinta denumirii ... ar fi bine sa se poata constitui un sindicat la nivel national

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 15 Noi 2011, 11:35

Bass Assassin scrie:D-le Cezar , "sindicat" este cea mai fericita alegere sau exista si alta forma de asociere si reprezentare la nivel national ?

Ideea de "sindicat" este buna pentru apararea intereselor asociatiilor si pescarilor recreativ , dar... noi nu suntem organizatie profesionala si nu stiu daca ne putem constitui in "sindicat"
Eu sustin ideea unei structuri pentru apararea drepturilor si intereselor pescarilor recreativ ,dar am unele dubii ... ar fi bine sa se poata constitui un sindicat la nivel national
Prietene, oricum ai boteza o astfel de "forma de organizare", ea se constituie cam la fel. Important este ce scrie in statut si ce ar trebui sa faca in mod concret. Si mai ales, cu cine...
Nu este o problema sa se numeasca sindicat, atata vreme cat exista si sindicat al pensionarilor, sau asociatie, dupa cum exista asociatii ale rulotistilor, ale proprietarilor de caini, etc.

Problema este ca se va crea o alta structura, cu organizari, sedinte, carnete, cotizatii...iar eu cred ca ne indepartam de ceea ce noua ne place cel mai mult : pescuitul.

Plus ca va fi foarte dificil de a propune o platforma de plecare. Lumea pescarilor este mult prea diversa, opiniile amestecate...eu unul sunt sceptic.

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Noi 2011, 11:51

Eu nu prea inteleg ... astia de la protectia animalelor au reusit sa-si faca si "Politie" si noi nu putem reusi sa facem un "sindicat" care sa ne apere drepturile , noi pescarii in ce tara traim ?

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 15 Noi 2011, 12:18

Bass Assassin scrie:Eu nu prea inteleg ... astia de la protectia animalelor au reusit sa-si faca si "Politie" si noi nu putem reusi sa facem un "sindicat" care sa ne apere drepturile , noi pescarii in ce tara traim ?
Da, pentru ca traim in tara in care un copil cu dizabilitati (institutionalizat) are o alocatie de masa de 8,35/zi (cu tot cu TVA), un caine maidanez tinut in adapost 25 de lei/zi, iar un detinut aflat in penitenciar 38 lei/zi.

Da, pentru ca traim in tara in care legea apara cainii fara stapan si nu victimele acestora, iar asociatiile de protectie a animalelor fac lobby la cel mai inalt nivel si primesc fonduri importante "din'afara", iar pescarii cotizeaza la ANPA, la asociatii, la ARBDD, la patronii de balti, la...,la...

Da, pentru ca suntem compatrioti si contemporani cu indivizi ca popescu, da, pentru ca oamenii cumsecade si competenti stau deoparte, iar la suprafata javrele isi fac de cap. Atat javrele cu doua, cat si cele cu patru picioare.

Si mai sunt alte zeci de motive, dar ma opresc aici...

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Noi 2011, 12:24

cezar.ch scrie: Da, pentru ca suntem compatrioti si contemporani cu indivizi ca popescu, da, pentru ca oamenii cumsecade si competenti stau deoparte, iar la suprafata javrele isi fac de cap. Atat javrele cu doua, cat si cele cu patru picioare.

Si mai sunt alte zeci de motive, dar ma opresc aici...
D-le Cezar , si in cazul asta, chiar nu mai este nimic de facut ,stam la "mila destinului " ?
Parca suntem prea pesimisti ...

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 15 Noi 2011, 13:41

Bass Assassin scrie:
cezar.ch scrie: Da, pentru ca suntem compatrioti si contemporani cu indivizi ca popescu, da, pentru ca oamenii cumsecade si competenti stau deoparte, iar la suprafata javrele isi fac de cap. Atat javrele cu doua, cat si cele cu patru picioare.

Si mai sunt alte zeci de motive, dar ma opresc aici...
D-le Cezar , si in cazul asta, chiar nu mai este nimic de facut ,stam la "mila destinului " ?
Parca suntem prea pesimisti ...
Pai chiar nu stiu ce ar fi mai bine de facut, dar poate va rezulta prin participarea mai multor colegi la dezbatere.
Putem astepta, si asa pescuitul s-a mai "subtiat".

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 15 Noi 2011, 22:12

D-le Cezar , eu cred ca toata lumea este speriata de alte taxe , nimeni nu se gandeste ca acesta "munca" trebuie facuta benevol .
Ma gandesc ca ,daca totusi vream sa facem ceva in beneficiul pescarilor , acesta "prestatie" sa nu fie renumerata .


Un sindicat al pescarilor , nu are dreptul sa poata administra suprafete de apa pe care membri sai sa poata pescui la un tarif minim general ?

De exemplu :permis ANPA pentru Dunare(la pretul stabilit) si 2-3 lei pe an pentru apele interioare pe care se pot face populari ...si toate cheltuielile sa fie facute la vedere pe un site ?

Scrie răspuns