Sa vin sau nu la Open?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cristian.onofrei
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 13 Mar 2011, 18:34

Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de cristian.onofrei » 25 Ian 2013, 19:43

Salut,

Am vazut in cateva topicuri si oameni carora le-ar place ideea de competitii, dar ezita sa participe din diverse motive: "aia sunt prea buni acolo, o sa ma fac de ras", " aia nu zic nimic de scule, naluci, etc. Merg inchis", "or sa rada aia ca eu am scule ieftine" si cred ca mai sunt exemple.
O sa incerc sa povestesc pe scurt prin ce-am trecut eu si o sa-i rog si pe altii care merg la concursuri sa faca la fel. Poate asa o sa spulberam zidul fals de care se lovesc unii dintre cei care ar vrea sa vina.

Iunie 2010 a fost prima data cand am vazut si folosit un echipament de spinning. Erau ale unui vecin care vroia sa mearga la pescuit si m-a luat si pe mine ca sa nu mearga singur (cred). Pescuiam de cand eram pusti la stationar, dar din 2002 nu mai fusesem la pescuit deloc. Pe malul apei mi s-a facut un training scurt de 5-10 minute dupa care, in 3 ore am prins 3 salai la vre-o 3 kg toti. Mi-a placut. A 2-a zi eram la magazin (asa l-am cunoscut pe Obi) si mi-am cumparat echipament. Destul de ieftin, dar nu vroiam sa investesc prea mult. Am mai fost in anul ala de vre-o 15 ori la salau si de 2 ori la stiuca.
In iarna a aparut intrebarea: Nu vrei sa mergi la concursuri? Eu: Esti nebun?!? Abia am invatat sa pescuiesc, ce sa caut eu acolo? N-am cum sa ma descurc, sunt convins!!! Ultimul care mi-a pus intrebarea asta a fost Vasile Popescu de la Transilvania Pike Club pe care l-am intalnit la targul din Martie de la Bucuresti. Dupa ce i-am dat acelasi raspuns sec si hotarat a venit replica: Eu am invatat intr-un an de concursuri mai mult decat am invatat in 5 ani pe malul baltii. Asta a fost argumentul suprem pentru mine!

M-am inscris intr-un club si am trecut la treaba. Am ratat prima etapa de la Sarulesti pentru ca n-aveam barca si motor, dar am inceput cu Valea Argovei. Cu o luna inainte de concurs am pescuit prima data din barca si am vazut prima data un sonar. A doua oara cand am vazut un sonar a fost in prima mansa. Cu toate astea am reusit sa ma clasez pe locul 7 in acel concurs.

La Siriu, la etapa de clean, am facut primul lanseu cu echipamentul de clean si tot acolo am aflat cum arata acel peste. Am iesit pe locul 20-21 la egalitate cu Radu Protopopescu.

Inainte de etapa de biban de la Bicaz am pescuit doar de 2 ori biban. Am terminat pe locul 8.

Inainte de etapa de la Periprava pescuisem de maxim 5 ori la stiuca. Am terminat pe locul 15.

In final am terminat Open-ul pe locul 6.
Toata povestea am impartasit-o nu pentru a ma lauda ci pentru ai face pe cei carora le este frica sa participe ca important nu este echipamentul sau experienta. Important e sa participi! . Da, sunt si secretosi printre concurenti, dar, majoritatea sunt oameni prietenosi si saritori. Gasesti intotdeauna oameni care sa-ti arate o naluca noua, un bat interesant si care sa-ti impartaseasca si din experienta. Si pe langa toate astea, "meseria se fura!" Daca stai acasa n-o sa afli niciodata mai mult! Sigur! Eu inca invat. Mai am chiar multe de invatat!

Ca sa intelegi ceva din toate astea, asa cum spunea si Marcel Gheorghita, trebuie sa participi cel putin la 2 etape si sa te gandesti ca toti au inceput la fel.
Rabdarea este amara, dar fructele ei sunt dulci.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de cipic » 25 Ian 2013, 20:17

Foarte frumoasa prezentarea ta Cristi, dar gandeste-te ca sunt care nu au timp sa iasa nici macar o data pe saptamana pe malul baltii din cauza job-ului dar mai ales la un concurs unde implica niste costuri si poate ca printre ei sunt foarte buni pescari care ar da clasa multora!!! Poate ca tu esti unul dintre cei norocosi (patron, director, latifundiar etc etc) si normal ca ai foarte mult timp liber cand vrei... si apropo sunt multi dintre cei care participa la concursuri care indeplinesc cele enumerate mai sus, nu cred ca unul care se duce de luni pana vineri la munca si are un salariu mediu sa zicem mai are chef de un Open sau Master sambata sau duminica :) !!!

Ne spui ca d-abia te-ai apucat de pescuit si te-ai dus la concursuri unde ai reusit si niste clasari foarte interesante, de aici ce sa deducem, ca ceilalti au fost mai incepatori ca tine :) ???

Este foarte frumos sa participi la o competitie si pana acum 2-3 ani m-am gandit mereu la o participare dar deocamdata n-am reusit sa-mi vand terenurile din Piperoasa si asa ca nu pot sa particip!!!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Ian 2013, 20:30

nu cred ca unul care se duce de luni pana vineri la munca si are un salariu mediu sa zicem mai are chef de un Open sau Master sambata sau duminica !!!
La macar o etapa pe an,ar trebui luat in calcul..fiecare spre ce se simte atras,si bine-nteles dupa posbilitati..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de cipic » 25 Ian 2013, 20:58

semlecangheorghe scrie:
nu cred ca unul care se duce de luni pana vineri la munca si are un salariu mediu sa zicem mai are chef de un Open sau Master sambata sau duminica !!!
La macar o etapa pe an,ar trebui luat in calcul..fiecare spre ce se simte atras,si bine-nteles dupa posbilitati..

Corect Gigi :respekt: Eu as participa o data doar sa-i vad pe baietii de la WSB nu de alta dar sunt fan WSB, adica sa fur ceva meserie de la ei in special de la Razvan Mihuta si Adi Spiac :respekt: :respekt: :respekt: i-am vazut in multe emisiuni de pescuit si imi place mult stilul lor, dar v-am spus pana nu vand terenurile de la Piperoasa o sa fur meserie de la ei doar de pe PVTV sau F&H!!!

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de zavera » 25 Ian 2013, 21:06

Poate vin şi eu la o etapă sau două, ca individual, la OPEN, in etapele apropiate de Bucureşti. Mai mult nu îndrăznesc să sper, sunt prea nou la locul de muncă, nici nu ştiu ce drepturi de concediu am.
Cu partea materială mă descurc, dar experienţă...zero.
Dacă vin, nici nu visez la clasament, doar să acumulez ceva experienţă.

Poate în 2014, mă primeşte vreun club. M-ar atrage "Pe apă", par oameni mai tineri si mai dinamici. Oare ce trebuie să fac pentru a fi primit ?

silviu.neagu
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 20 Iul 2011, 20:23

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de silviu.neagu » 25 Ian 2013, 21:42

Zavera,in primul rand ar trebui sa participi la un concurs sa vezi daca iti place si daca feelingul este pozitiv, restul vine de la sine.Personal n-am cunoscut pe nimeni care sa spuna ca nu ia placut,indiferent de pozitia ocupata in acel concurs.

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de jonah » 25 Ian 2013, 22:02

silviu.neagu scrie:Zavera,in primul rand ar trebui sa participi la un concurs sa vezi daca iti place si daca feelingul este pozitiv, restul vine de la sine.Personal n-am cunoscut pe nimeni care sa spuna ca nu ia placut,indiferent de pozitia ocupata in acel concurs.
eu am "promis " solemn " de 100 de ori ca ma las de concursuri defintiv dar pur si simplu nu pot !! Intru in sevraj daca nu merg macar la 1-2 concursuri pe an :lol1:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Ian 2013, 22:26

La mine primele obiecte pe lista pentru 2013,sint manusi fara degetele si batic.. :D
Dupa aia imi iau barca(cred ca bic 245,dar nu sint sigur inca),motorash ,baterie..etc...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de pikeman » 25 Ian 2013, 22:38

jonah scrie: eu am "promis " solemn " de 100 de ori ca ma las de concursuri defintiv dar pur si simplu nu pot !! Intru in sevraj daca nu merg degeaba macar la 1-2 concursuri pe an :lol1:
:twisted: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de jonah » 25 Ian 2013, 22:45

pikeman scrie:
jonah scrie: eu am "promis " solemn " de 100 de ori ca ma las de concursuri defintiv dar pur si simplu nu pot !! Intru in sevraj daca nu merg degeaba macar la 1-2 concursuri pe an :lol1:
:twisted: :lol: :lol: :lol:


Unde statea "campionul" de carton ,membru in lotul fnpsrctafbfmndhrj :headbash:

Scrie răspuns