Sa vin sau nu la Open?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de Danoc » 30 Ian 2013, 14:44

ULK scrie: Pana nu ajung apele in maini private la noi nu se schimba nimic.
Chiar si in astfel de cazuri....lacul "privatizat" romaneste a ajuns....privata!
Aqua Fihing Club
http://www.afc.org.ro/

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de ULK » 30 Ian 2013, 14:47

Vali...din punct de vedere al abundentei de salau la Zau tot aia e ...ca 1907 toamna ,ca 2009 primavara :(.

Anul trecut, treceam cu picoarele uscate pe cociacele de pe care scoteau astia salaii din filmare. Cu barca nu te lasa...pe mal jur imprejur brau de 10-20 m mal. De pe pod poti sa dai dupa soareci poate ca nu e apa pe acolo.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de ULK » 30 Ian 2013, 14:56

Danoc da...si pe planul acesta treaba merge pe stil pur mioritic inca.
Patronul care chair are peste ia niste taxe prohibitive...si vrea(chiar reuseste) sa se imbogateasca peste noapte.

Dar ma intreb,unde ar duce( cum e si in occident) ...sa am ocazia sa aleg pe gustul meu al cui balta(sau segment de rau)vreau sa o frecventez? Concurenta. Oferte tot mai bune....Asta este capitalismul adevarat....La noi se instaureaza mai incet,dar eu vad progrese....putine dar se vad.
Apele publice trebuie rezolvate inca.

Asa e...sigur se gasesc destepti care vor profita la maxim...dar daca ar fii concurenta acerba,ar lasa-o mai moale cu miorotismele...cand ar ramane fara profit.

Zic si eu. Oricum spre asaceva ne indreptam...dam sau nu cu presupusul. E bine,e rau...o sa vedem...sau urmasii nostrii o sa vada .
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

stiucarcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 24 Sep 2011, 22:02
Localitate: Tulcea

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de stiucarcs » 30 Ian 2013, 15:04

Zici tu de mentalitate-si ai dreptate-dar sa nu uitam de indoctrinarea din anii `33 cand nemtilor li s-a pus o "perdea" pe fata !
Au fost transformati in cativa ani in ceea ce nu-si mai doreste nimeni acum.
Oare un curent de opinie-socotit de noi pertinent-nu poate avea nici un efect?

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de ULK » 30 Ian 2013, 15:13

vali stratonov scrie:
ULK scrie:Zau...1907 toamna. Niste structuri de salau de toata frumusetea...... Acum poti sa te impiedici de ele..fara iti uzi picoarele.

Filmarea se poate intitula..."A fost odata". Asa avem si "pista de stiuca"..Sacalala. Zau de Campie "pista de salau"...nici nu e rau :wallbash: :wallbash: :wallbash:


Veneram trecutul. :roll:
Emisiunea a fost filmata cam in 7-8 aprile 2009 ......
Stiu asta deoarece am avut ocazia sa pescuiesc din barca pe ZAU cu Cristi Serb (alias Tristian) fix pe 10 aprilie 2009.....
Rezultatul a fost cam 100-120 de salai de caciula :shock: :shock: bineinteles ca toti au fost eliberati. :wink:
Ce vremuri, ce salai ....ce amintiri. :roll: :wink: :wallbash:
Rectificare...Locurile s-au dus oamenii au ramas cu aceasi stereotipuri si in 2009 si si in 2012....dupa relatarile unui coleg de forum. In filmulet salaii nu prea au laut calea de intoarcere in apa....si nici in 2012 in pofida faptelor ca "unul" din protagonisti este cine este si ca salaii "editia 2012" pe alta locatie nu au trecut de varsta primei veri.

Banuiesc ca si Gigi de asta" a crezut" ca este de actualitate filmuletul..In unele aspecte chiar este.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de Danoc » 30 Ian 2013, 15:19

ULK scrie:Danoc da...si pe planul acesta treaba merge pe stil pur mioritic inca.
Patronul care chair are peste ia niste taxe prohibitive...si vrea(chiar reuseste) sa se imbogateasca peste noapte.
Patronul pe de o parte si fomistul pe partea cealalta. Vinovatii sunt de ambele parti, chiar si printre "moralisti" sunt cazuri in care testarea pt concursuri de spinning a unui lac privat s-a lasat cu gramada de pesti la sacosa. E clar ca acel lac a devenit "Case closed!" (citat dintr-un personaj mioritic celebru) pt orice concurs de spinning.
Ca si "afara" cred ca singura solutie este aplicarea la sange a ligii ...... si aici o dam in alte belele.
Numa' sa nu ne piara optimismul!
Aqua Fihing Club
http://www.afc.org.ro/

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de ULK » 30 Ian 2013, 15:48

Danoc... Nu o sa aplice nici o lege pana nu are vre-un interes omul respectiv.
In momentul de fata interesul este sa nu se aplice...ca primeste mita cuvenita.

Pana nu creste nivelul de trai ..interesul ramane in aria mitei si coruptiei. Unde e saracie este coruptie.

Privatizarea(chiar si al apelor)...misca punctul de interes...aduce mai multi bani...creste nivelul de trai(si daca foarte putin).
Momentan pare ca oricum nu ai cu cine ca oamenii sunt asa si asa,ca fura,ca nu stiu ce....

As zice ca patronul respectiv ce a inchis apa in fata oricarui concurs de spinning din cauza unor lichele a procedat prost. Nu dom'le ...iti alegi clientele asa cum te aleg si ei in caz ca sint multumiti de serviciile tale..punct.
Sacosarii care s-ar gasii in fata unor paznici bine platiti de patron ce optiune mai au?
Merg in alta parte ca au unde?

Dar daca peste tot ar da pazici care apara interesele unui anumit om(si ai lor implicit,ca eu ca patron nu agreez angajatul care ma fura pe mine).....ce ar mai face? S-ar cumintii si ar disparea.
Pana interesele sunt publice si comune......poooola...in tara asta.

Declarativ toti suntem pentru interesele comune...inclusiv eu:)...dar practic mai greu...stam si tastam aici...nimic concret :).
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de Gyorg » 30 Ian 2013, 16:45

ULK scrie: Pana nu creste nivelul de trai ..interesul ramane in aria mitei si coruptiei. Unde e saracie este coruptie.
Naiv am fost si eu sa cred asta, dar iti recomand sa citesti un articol scris in AVP despre un pescuit in Bosnia:


Cum concediul meu in Croatia a fost planificat din timp, am incluzand si cateva zile de pescuit in Bosnia. In mod normal as scrie un articol de pescuit cu detalii despre modul de pescuit si tehnica folosita la pescuitul la pastrav pe un rau in acesta tara. Poate la asta v-ati astepta si voi. Numai ca de data asta m-am suparat, si nu degeaba. In mine, ca si in voi cu siguranta, isi are loc acel sentiment de apreciere fata de obrasia noastra, fata de ceeace avem in sangele nostru, fata de natia sau de bunurile nationale. Avem lacuri, avem rauri, avem mare, avem cam tot ce si-ar dori un popor. Numai ca stam foarte prost la administratie, sau la oameni, a decizii luate si legificate..

Am ales ca loc de pescuit pe raul UNA, in zona superioara a raului destinata pescuitului la spinning, fiind destul de aproape de zona in care am mers in Croatia. Am luat gospodareste detalii despre conditii, drum sau regulament de pescuit chiar de la un prieten care a mai fost in zona, Emil Grecu. Stiam ca ma asteapta o partida de exceptie la pastrav, dar nu m-am asteptat sa fie chiar asa.
Plecat cu o idee preconceputa despre Bosnia, recunosc ca numai gandul ca am sa pescuiesc aici, o tara care a trecut chiar de curand printr-un sangeros razboi, m-a facut sa am ceva retineri, cel putin la partea de administratie sau ca infrastructura. ... apropo' un olandez chiar m-a intrebat la intoarcerea in camping , daca inca mai este razboi in Bosnia.

Ceeace am gasit chiar m-a surprins, in mod placut binenteles.
In comparatie cu Croatia, de unde veneam, se vede de departe diferenta, dar comparativ cu noi, ne sunt superiori la multe capitole:
- La ponderea de peste din rau, si nu numai din raul Una, ci si din mare majoritatea a raurilor. Ca si la ei sunt “pescari” de pastravi pe rau fara autorizatie, sigur ca da, dar intr-o limita omeneasca. I-am intalnit chiar pe apa, imi ziceau ca sunt prieteni cu paznicul si pescuiau la buldo cu cate 4 sau 5 muste ARTIFICIALE pe linie. Au luat cate 5- 6 pastravi de dimensiune legala de fiecare si au plecat. La noi, toata lumea pescuieste, cu rame, cu garabeti, cu carbit sau cu plasa, dar cred ca cea mai mare crima se face la depunere atunci cand pastravul mare urca pe rau la depunere iar localnicii stau cu furca la pasajele de trecere. Toata lumea stie, OMERTA functioneaza perfect!
Si nu vorbesc numai de turisti sau localnici, ci chiar de cei care-s pusi sa aiba grija de acele ape.
- la curatenie: nu cred ca am vazut o hartie aruncata pe malul raului, sau o sticla, un PET, ceva, nimic. Totdeauna am crezut, gradul de civilizatie creste odata cu nivelul de trai, dar acum mi-am schimbat definitiv optica (cel putin din punct de vedere a protejarii mediului). Satele prin care tranziteaza raul Una erau sub nivelul de dezvoltarea a satelor noastre de munte, iar locuri de campare pe malul laculul erau la tot pasul, dar mizeria de la noi nu cred ca poate fi comparata cu nici o parte a Europei.
- la conditii: chiar daca am platit destul de mult in sezonul de pescuit la pastrav, adica 41 EURO/ zi sau 75 Euro pe 3 zile taxa de pescuit, iar cazarea ne-a costat 25 Euro/persoana, fara masa inclusa, au meritat toti banii. Peste aproape la fiecare lansare, capturi impresionante, locuri de pescuit curatate si amenajate, cazarea si masa ireprosabila, sunt numai cateva dintre elementele in care m-au facut sa ma bucur de excursia in Bosnia.

Daca ne gandim numai la timpul scurt in care Bosnia reuseste sa atraga, dar noi dupa mai bine de 20 de ani de la revolutie, si inca pare ca suntem desprinsi din razboi, cel putin cel politic il avem.
Parca mai ieri s-a terminat revolutia, nici macar o autostrada catre occident nu avem pana in acest moment, iar la capitolul turism, hai sa fim seriosi, nici macar camping-uri amenajate cat de cat nu avem, unde cred ca necesita cea mai mica investitie intr-o infrastructura turistica.
Dar poate, cei care sunt pusi sa faca treaba nu inteleg sau nu vor sa priceapa? Suntem noi mai atenti, mai destepti, mai pretentiosi, oare?

Hai sa-mi expun si viziune mea la cum vad eu responsabilizarea si datoria tuturor actoriilor din acest ansamblu, direct si la obiect:
- sa incepem cu RNP-ul: - Domnilor, in administrarea Dvs intra si raurile, mai ales ca incasati taxa de pescuit” . Nu va ascundeti in spatele cuantumului acesteia, nu va opreste nimeni sa ridicati taxele zilnice de pescuit dar, sa va faceti datoria. Care datorie, pai daca aveti apele in administrare: populare, paza, curatenia si amenajarea raurilor si ale lacurilor. Stiu ca va uitati la venituriile consistente din exploatarea forestira dar, pana cand o sa mai taiati la padure, pana cand credeti ca o sa avem material lemnos de exploatat? Stiu ca este avantajos economic, dar de dezastre ecologice si inundatii masive tot voi sunteti responsabili, cel putin o parte. Nu credeti ca ar fi mai benefic sa exploatam padurile din punct de vedere turistic, scapand astfel si de deteriorarea drumurilor forestiere datorate camioanelor de mare tonaj care transporta bustenii? Stiu ca este mai greu decat sa taiem un copac si sa-l vindem repede, si ca organizarea infrastructurii turistice necesita investitii pe termen lung, dar pana cand credeti ca o mai ducem asa, cat o sa mai taiati?

- Ministerul Turismului, fara sustinerea acestui minister, aproape fantomatic, nu cred ca va fi posibil. Este mai mult decat evident ca Romania are resurse de exploatare turistica superioare altor tari. Pescuitul sportiv poate atrage nu numai turisti straini, ci chiar si pe cei autohtoni. Comparativ – chiar si cu Bosnia - pensiunile de pe malul raurilor cu potential piscicol de la noi din tara nu cunosc termenul de pescuit sportiv din punct de vedere al ocupari locurilor de cazare, sau poate numai intamplator. Dar ia sa avem populate si pazite consistent raurile cu potential, gen Bega, Capra, Cerna sau Buzaul (sus) , automat ca locurile de cazare de pe malul acestora vor fi in permanenta pline in vara. Pe ce ma bazez, este destul de simplu, pescarul sportiv este impatimit in tot timpul anului. Pe perioada de vara daca descopera locuri de pescuit care ii confera conditii ideale, temperatura echilibrata si liniste, cu siguranta ca nu va rata cel putin o iesire la munte cu familia, unde poate sa si pescuiasca.
Investitia intr-un program de amenajare a malurilor raurilor pentru pescuit se poate sustine foarte simplu din fondurile europene destinate turismului romanesc. La fel si cu alte activitati direct responsabile minsterului turismului, gen publicitate, sustinere locala (primarii, consilii judetene), indicatoare si marcaje turistice, infrastructura de acces, etc.

- Oamenii, in final. Si aici ma refes strict la oamenii din vecinatatea raurilor. Daca acestia nu constientizeaza importanta dezvoltarii turistice, este de datoria noastra sa le-o subliniem sau sa o mediatizam. Recent am fost in China si mi-a atras atentia, in mod special, un clip publicitar la televiziuniile nationale. Oamenii (chinezii) erau educati sa arunce hartiile si PET-urile la gunoi. Am vazut recent si la noi afise stradale sustinute de Rebu pe aceiasi tema. In afara de localnici mai sunt cei care polueaza in acest fel raurile, chiar pot mentiona linistit ca si o anumita categorie de turisti contribuie la “spectacolul” trist. Din pacate sunt chiar cei care admira un loc curat la venire, in care poate sa-si instaleze masina direct pe iarba, iar la final lasa dezastru in urma lor.
Informatiile asezonate cu o amenda consistenta, care ar trebui initiata imediat, sunt moduri de educare si responsabilizare a populatiei limitrofe raurilor si a turistilor “ecologici”.
Fara aceste masuri punitive sau de ordin mediatic, orice ecologizare facuta este aproape sortita esecului. Chiar si cu raurile pline de pastravi, jongland printre gunoie, raman un peisaj gortesc care suprima orice placere a pescarului sportiv.

Poate sunt prea patetic, poate prea visator , dar exista un moment in care vreau sa sper ca vom intra si noi intr-o normalitate europeana, chiar si atunci cand este greu de vazut perspectiva imediata.

Daca doriti si recomandarea mea pentru cazare si pescuit in Bosnia info@pansionsaraj.com, http://www.pansionsaraj.com , iar traseul pe care am mers a fost: Bihac, autostrada catre Sarajevo, la km 28 este o intersectie catre Kulen Vakuf. Aici se afla si pensiunea Saraj, iar locul de pescuit este la 8 km de pesiune, in zona Martin Brod.

Pesti i-am prins folosind acelasi echipament de la salau, si asta determinat de faptul ca acestia nu aveau nici o retinere. Initial am crezut ca pestii, fiind un rau foarte pescuit din punct de vedere turistic, vor fi retinuti la naluciile prezentate, abordand o strategie ultra light si naluci artificiale. Dar cand am vazut ca la fiecare lansare aveam peste, in special pe linguri rotative si osciante, dar si pe voblere mari, am decis sa vizez direct capturi impresionante, ca pentru acestea am venit pana in Bosnia.
Asa incat am pescuit cu bat de 2,1 metri, 7- 14grame, fir textil de 6 livre (0,08mm) cu inaintas fluorocarbon Aya de 0,295 mm. Ati citit bine, aproape 0,3 mm, si acesta deoarece era singurul disponibil mai mare de 0,15mm mono cu care venisem pregatit. Voblerele folosite nu si-au modificat sub nici o forma evolutia cu toate ca inaintasul era foarte gros, dar avea in schimb textura moale, nu rigida ca fluorocarbonul obisnuit.
Am prins bine pe rotative Phanter Martin, oscinate taifun, voblere hand made Dady si Pilula precum si pe voblere Baby Crank de la River2Sea, in special pe culoare neagra. Cel mai mare pastrav - curcubeu trecut de 5kg- l-am prins pe un vobler hand made de la Mircea Popa (Valcea), primit la schimb de la un prieten.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de ULK » 30 Ian 2013, 17:34

Exact de asta ziceam....la noi, la poporul asta afurisit primeaza orice altceva decat interesul public si e destul de dobitoc sa nu observe cum sa exploateze corect ce are.

Aici doar asa se poate face treaba. Omul ala sa stie ca ingrijeste ce e al lui... Pe interesele si banii lui.
Il doare in pilula de tot ce e public.

Daca nu a avut timp destul sa acumuleze o conduita corecta in ceea ce priveste igiena, curatenia din jur( care nu are de a face cu asuprirea comunista sau alte probleme de genul)...nu o sa o faca nici de acum incolo.

Legi? Cine sa le aplice? Ce interes are? Ce castiga ala de la RNP daca munceste cateva ore in plus fata de ce face acum? Dece sa o faca? Aia de la Ministere dece sa o faca? Merge treaba bine mersi si asa..dece sa lucreze degeaba?

Oricum ...treaba cu saracia duce la coruptie .... Este un " fact" pe care nu eu l-am inventat....Poate doar depinde de poporul respectiv cat de tare este valabila. Trist este ca noi dam cel mai bun exemplu, ca sta in picioare.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Re: Sa vin sau nu la Open?

Mesaj de LucianBc » 30 Ian 2013, 19:18

La Bacau incercam si noi apa cu degetul vis-a-vis de braconajul de Racaciuni si Sascut care nu mai are limite printr-o petitie :

http://www.petitieonline.ro/petitie/pet ... 70149.html


Nu-i controleaza nimeni pe braconieri. Va vine sa credeti ca la ora asta stau in corturi cu sobe si bucatarii instalate pe gheata in mijlocul barajului si isi pazesc plasele sa nu le fure alti braconieri.

Scrie răspuns