Propuneri modificari regulament turneu AvP 2007

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Propuneri modificari regulament turneu AvP 2007

Mesaj de Danoc » 10 Noi 2006, 11:47

In cadrul Aqua Transilvae am avut 2 sedinte in care am incercat sa ne punem de acord ( prin discutii urmate de vot ) asupra propunerilor de modificare a regulamentului Turneului AvP pt 2007.
Ar fi bine sa incepem o dezbatere constructiva si civilizata in vederea perfectionarii regulamentului existent.

1) Concursurile sa fie alcatuite din 3 manse; timpul minim al unei manse - 4 ore. Pauza dintre manse de minim 2 ore.

2) Locatia tuturor concursurilor sa fie cunoscuta la sedinta in care va fi adoptat noul regulament ( ianuarie - daca ramane valabila data ).

3) Sectoarele pe care vor avea loc concursul sa fie facute publice cu minim 30 zile inainte de data concursului. Cu o saptamana inainte de concurs se interzice antrenamentul pe pista de concurs. Concurentii surprinsi pe pista de concurs, indiferent de motiv, in perioada de 7 zile inainte de concurs, vor fi eliminati din etapa respectiva.

4) Premiile vor fi anuntate pt fiecare concurs inainte de inceperea acestuia.

5) La toate concursurile este obligatoriu a se asigura arbitrajul pe apa. Vor fi desemnati arbitrii pentru fiecare sector.

6) Fiecare asociatie inscrisa ca organizator, va trimite la fiecare etapa cate 2 arbitrii ( le asigura deplasarea ). Cheltuielile de cazare, masa vor fi suportate de organizatori. De asemenea, organizatorii vor pune la dispozitia arbitrilor respectiv barci.

7) La stabilirea grupelor de pescari pt fiecare sector se va tine cont sa nu existe grupe mai mici de 12 pescari.

8) In timpul concursului este permisa utilizarea motorului electric pe toata durata concursului.

9) Utilizarea sonarului este permisa doar in antrenamente.

10) Startul in mansa se da la ora anuntata, toti concurentii plecand deodata de la punctul/punctele de intrare pe sector. Nu se acorda timp suplimentar pt ajungerea pe locul de pescuit.

11) Punctarea in clasament sa se faca tot pentru primii 15 clasati, dar punctajul maxim pt locul 1 sa fie 15 puncte. ( loc 1 - 15 pct., loc 2 - 14 pct., loc 3 - 13 pct., ........, loc 15 - 1 pct. )

12) Pe durata mansei ( pana la finalizarea masurarii capturilor ) se interzice cu desavarsire apropierea barcilor concurentilor sub limita admisa de regulament si de asemnea "acostarea" de barca arbitrilor a mai mult de 1 concurent odata.


Argumentele pentru fiecare propunere le vom prezenta pe masura ce vor apare comentarii.
Spor la discutii!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Noi 2006, 12:59

Subscriu propunerilor Aqua si asi lansa si eu ,doua:
-eligibilitatea capturilor pe specii sa fie aceiasi la toate etapele ,iar pistele de anul viitor sa fie alese numai daca indeplinesc acest criteriu.
In aceste conditii s-ar arbitra mai usor si la fel pe toata durata Turneului iar concurentilor mai usor sa-si faca strategiile de concurs.
-masurarea capturilor sa se faca la mal in vazul tuturor lucru care ar elimina suspiciunile.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Propuneri modificari regulament turneu AvP 2007

Mesaj de Teoo » 10 Noi 2006, 13:52

Danoc scrie:In cadrul Aqua Transilvae am avut 2 sedinte in care am incercat sa ne punem de acord ( prin discutii urmate de vot ) asupra propunerilor de modificare a regulamentului Turneului AvP pt 2007.
Salut baietii,
In sfarsit ceva se misca.Daca nu ma insel este prima asociatie care a inceput consultarile pe tema noului regulament.
Din textul tau Dan insa nu am inteles daca pana la urma ati ajuns la un consens in cadrul asociatiei sau nu.Propunerile exprimate de tine sunt susutinute de membrii Aqua . Spui in text " am incercat sa ne punem de acord(...) ". Ati si reusit ?

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 10 Noi 2006, 14:06

valistrati scrie: -eligibilitatea capturilor pe specii sa fie aceiasi la toate etapele ,iar pistele de anul viitor sa fie alese numai daca indeplinesc acest criteriu.
Am discutat si noi acest aspect, dar am hotarat sa ramana la alegerea organizatorilor. Si asta pentru ca difera foarte mult potentialul pistelor de concurs.

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 10 Noi 2006, 14:10

valistrati scrie: -masurarea capturilor sa se faca la mal in vazul tuturor lucru care ar elimina suspiciunile.
Si problema asta a fost dezbatuta...dar nu intotdeauna este posibil. Uneori organizatorul ( sau proprietarul lacului ) doreste sa protejeze anumite specii si atunci decide eliberarea lor imediat dupa masurarea pe apa. Suspiciunile sper sa dispara avand in vedere ca la fiecare concurs vor fi arbitrii de la toate asociatiile. Plus ca nu este nevoie ca toti arbitrii sa faca aceste masuratori. In functie de locatie pot exista pe fiecare sector barci cu 1-2-3 arbitrii ( de la mai multe asociatii )...care sa fie barcile autorizate sa faca masuratorile pe lac.

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Propuneri modificari regulament turneu AvP 2007

Mesaj de Danoc » 10 Noi 2006, 14:13

Teoo scrie: Din textul tau Dan insa nu am inteles daca pana la urma ati ajuns la un consens in cadrul asociatiei sau nu.Propunerile exprimate de tine sunt susutinute de membrii Aqua . Spui in text " am incercat sa ne punem de acord(...) ". Ati si reusit ?
Multumim pt aprecieri...nu cred ca suntem singurii, poate primii care le facem public.
Aceste puncte de vedere sunt sustinute de toti membrii Aqua....am si spus in textul initial, dupa discutii s-a votat fiecare amendament.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Noi 2006, 14:30

Danoc scrie:
valistrati scrie: -eligibilitatea capturilor pe specii sa fie aceiasi la toate etapele ,iar pistele de anul viitor sa fie alese numai daca indeplinesc acest criteriu.
Am discutat si noi acest aspect, dar am hotarat sa ramana la alegerea organizatorilor. Si asta pentru ca difera foarte mult potentialul pistelor de concurs.
Tocmai asta era ideea ca pistele sa fie de buna calitate si cu potential,asta ar reduce probabil nr.de "gherle"si capturi intimplatoare iar rezultatele ar fi in concordanta cu "stiinta" pescarului nu cu "bulanul"lui.
Umila mea parere.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 10 Noi 2006, 15:16

Danoc scrie:
valistrati scrie: -masurarea capturilor sa se faca la mal in vazul tuturor lucru care ar elimina suspiciunile.
Si problema asta a fost dezbatuta...dar nu intotdeauna este posibil. Uneori organizatorul ( sau proprietarul lacului ) doreste sa protejeze anumite specii si atunci decide eliberarea lor imediat dupa masurarea pe apa. Suspiciunile sper sa dispara avand in vedere ca la fiecare concurs vor fi arbitrii de la toate asociatiile. Plus ca nu este nevoie ca toti arbitrii sa faca aceste masuratori. In functie de locatie pot exista pe fiecare sector barci cu 1-2-3 arbitrii ( de la mai multe asociatii )...care sa fie barcile autorizate sa faca masuratorile pe lac.
Dane, exista solutie: daca isi protejeaza asa de mult pestii incat acestia ar trebui masurati imediat ce sunt prinsi, atunci nu cred ca avem nevoie de acei pesti pentru a face concurs. Ori se renunta la specia respectiva pe locatia aceea, ori se renunta cu totul la acea locatie. Subiectul merita discutat.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 10 Noi 2006, 15:21

valistrati scrie:
Danoc scrie:
valistrati scrie: -eligibilitatea capturilor pe specii sa fie aceiasi la toate etapele ,iar pistele de anul viitor sa fie alese numai daca indeplinesc acest criteriu.
Am discutat si noi acest aspect, dar am hotarat sa ramana la alegerea organizatorilor. Si asta pentru ca difera foarte mult potentialul pistelor de concurs.
Tocmai asta era ideea ca pistele sa fie de buna calitate si cu potential,asta ar reduce probabil nr.de "gherle"si capturi intimplatoare iar rezultatele ar fi in concordanta cu "stiinta" pescarului nu cu "bulanul"lui.
Umila mea parere.
Pana la urma problema se reduce mai ales la una dintre specii, adica la biban. Concursurile anterioare m-au lasat cu impresia ca in zona Bucurestiului se poate pune limita la biban chiar si 25, in timp ce in Ardeal o astfel de limita ar elimina aceasta specie din concurs, cu mici exceptii. Daca pe apele de la B pui limita de 20 risti sa ai zeci de concurenti cu multe zeci de bibani fiecare., iar in Ardeal tot nu prea faci mare lucru. Evident concursurile din Ardeal pot sa fie orientate pe alte specii. Sa nu uitam si faptul ca limita legala la biban este, dupa ultimele modificare legislative, 12 cm, daca nu gresesc.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 10 Noi 2006, 15:27

nu am inteles si nu cred ca o sa inteleg vreodata aceasta ,,teama'' de a se transforma anumite concursuri in ,,bibaneala ''
daca se pune de ex limita legala peste tot ...12 cm ....sau chiar mai sus 15 cm

care e problema ?????

prinde unu 100 de bibani ?
ok ca sa fii mai bun , prinde 150 .....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns