PRIMA ETAPA OFICIALA A CAMPIONATULUI NATIONAL DE PESCUIT - S

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 23 Mai 2007, 10:26

danr scrie:Teo, daca parerile altor oameni iti provoaca greata, evita sa mai ai discutii libere, cine stie poate intalnesti iar persoane care sa aiba alta opinie

cine a dorit sa promoveze un concurs a facut-o pana cum foarte simplu

anunt in sectiunea Competitii de pescuit cu detalii: perioada, regulament, conditii
s-a discutat si s-a dezbatut, lumea a citit, s-a creeat interes, au aparut doritori, etc

nu va mai scundeti dupa deget frate ca nu tine

daca tu spui ca un post aruncat aiurea in pagina 12 la topicul "ce vraji a mai facut federatia mea " ( topic de POLEMICA ) inseamna promovare concurs pe acest site, cred ca avem conceptii diferite despre ce inseamna interes pentru cat mai multi participanti la concurs, sau dimpotriva dezinteres

eu mi-am exprimat opinia fix pe aceasta tema, nu am nimic cu federatia voastra, de fapt ma doare fix in pix as putea spune
despre fenomenul organizational si competitional

Dane , gresesti.!

1.Concursul a fost anuntat asa cum am spus in 3 moduri.
2.Unde te doare pe tine , e fix problema ta.Sper sa nu ai dureri prea mari.
3.Faptul ca cativa internauti ataca in mod constant orice inf despre FNPSR , il consideri tu discutie libera?

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 23 Mai 2007, 10:43

Pe de alta parte Dane , nu vreau sa fiu gresit inteles asa ca

1. Sunt de acord cu tine ca ai gazduit pe acest site promovarea oricarui concurs .
2. In sectiunea competitii am aflat date despre OPEN- urile din acest an, dar aceste concursuri nu sunt in sistem Open , ci doar pt membrii asoc membre a FNPSR.!
3.Nu sunt de acord cu tine cand spui " topic de POLEMICA" .Era postat la " Discutii generale ".Dane , daca am inteles bine vrei sa-ti schimbi barca. Ce ai facut pt acest lucru ? Nu ai cautat zeci de inf in stanga si dreapta pentru a gasi cea mai potrivita pt tine.? Cine era membru intr-o asoc membra a FNPSR si dorea competitie , cauta ca si tine oeste tot in stanga si dreapta.

Scuze din nou , daca deranjez .
Mircea Teodorescu-APS ALBA

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Capalna !

Mesaj de Mugurstefan » 23 Mai 2007, 11:43

Bei ce repede se inflameaza spiritele prin lumea pescarilor, vorba unui clasic in viata...in lumea pescarilor e multe probleme .. .......a .

Teoo, la Capalna in afar de cleni mai sunt si alte specii de rapitori ?


" Si ii miersu leganatu'...
la laala la la la ! "
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Capalna !

Mesaj de Teoo » 23 Mai 2007, 12:18

Mugurstefan scrie:
Teoo, la Capalna in afar de cleni mai sunt si alte specii de rapitori ?


" Si ii miersu leganatu'...
la laala la la la ! "
Salut ,

1.In lacul de acumulare de la Capalna , se gaseste sigur si pastrav.Am prins eu anul trecut.Din auzite , si nu din vazute , in zona limitrofa barajului ar fi stiuca , dar daca nu e o poveste pescareasca banuiesc ca e foarte putina.

2. Exista in jud Alba loc Capalna pe Valea sebesului si mai exista si loc. Capalna ( langa Blaj ) . Cea de-a doua e renumita pt " dansul fetelor de la Capalna ". Este aproape de localitatea jidvei de unde provine un vin extraordinar , iar pe vremuri exista o poza " fetele de la Capalna " pe eticheta sticlelor de vin de masa marca Jidvei.

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 23 Mai 2007, 14:07

MihaiV scrie:Cred ca faceti o confuzie. In primul rand ca FNPSR nu are cum sa fie federatie reprezentativa a cluburilor pentru ca nu-i permite statutul: "Art. 5. - F.N.P.S.R reprezintă interesele asociaţiilor de pescari recreativi-sportivi afiliate la aceasta...", deci nimic despre cluburi, in tot statutul. Apoi ANS nu are nici o treaba cu asociatiile, numai cu cluburile sportive! Asa ca ANS nu poate avea nicio legatura cu FNPSR. Poate s-ar rezolva ceva cu o modificare de statut!
Popescu a facut un memoriu la ANS prin care reclama ca exista o federatie ce are intentia de a se oficializa si cerea acestui for sa respinga orice incercare de acest gen. Era vorba despre Federatia Romana de Pescuit Sportiv si actiunea a aparut in urma publicarii stirii in AVP ca intre organizatorii de etape in turneul open de spinning (cluburi de spinning ce se vor afilia la FRPS) si AGVPS exista o intelegere prin care aceasta din urma isi da girul FIPS pentru ca lotul AVP sa participe la CM si CE. ANS nu discuta insa decat cu federatii care aduna cluburi, nu asociatii sau sindicate. Incercarea de a bloca drumul FRPS printr-o delatiune in care se afirma ca FNPSR APSALBA este SINGURUL ORGANISM CARE ARE DREPTUL SA II REPREZENTE PE PESCARII DIN ROMANIA datorita -atentie ! - numarului mare de membri, ar trebui sa dea de gandit celor care nu sunt de acord cu obligativitatea asocierii. Iata unde duce o lege care le da dreptul unora sa vanda permise pentru a strange membri in numele carora sa vorbeasca apoi ca "unic reprezentant".

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 23 Mai 2007, 14:22

apsalba scrie:Pentru a elimina semnele de intrebare si a clarifica termenul de national, va anunt ca pescuitul a fost recunoscut ca sport de catre ANS si FNPSR ca federatie reprezentativa a asociatiilor si cluburilor de pescuit sportiv. Campionatul organizat de FNPSR este singurul campionat oficial, iar FNPSR este singurul for care poate organiza asa ceva. Federatia va face toate demersurile pentru recunoastere internationala pana la sfarsitul acestui an.
In ceea ce priveste informarea tuturor pescarilor, este exclusa aceasta varianta, intrucat la campionat participa doar membri asociatiilor afiliate care, dupa clasamentul final, vor constitui loturile nationale ce vor reprezenta tara la competitiile internationale, la toate diasciplinele de pescuit sportiv (stationar, spinning, fly fishing, crap).
Ehe, asta e cea mai mare minciuna pe care am auzit-o!!!! iar cel ce face acest lucru, evident in mod voit, este lipsit de coloana vertebrala!!!! :!: :!: :lol: :lol:

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 23 Mai 2007, 14:31

Scuze pentru postul multiplu dar cred ca imi umbla nea Fane la Internet.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 23 Mai 2007, 15:10

Din posturile vostre nu pot decat sa sintetizes urmatoarele :
Mediatizarea concursurilor FNPS pe segmentul spinning.
- Intradevar poate ca de afara asa se vede dar cei carcotasi (nu trebuie sa-i mentionez) trebuiau sa consulte urmatorul link:
http://www.aprclub.ro/indexAPR.html

- asa cum organizatori s-au abtinut sa anunte pe rapitori.ro concursul , trebuiau sa se abtina si sa afiseze rezultatele si totul era perfect. Intr-un cuvant modul in care a fost anuntat concursul , trebuia anuntat si rezultatul.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 23 Mai 2007, 15:19

Nu vad o necesitate in a mediatiza o competitie cu sistem inchis,la care participa numai membrii federatiei,este la latitudinea lor daca vor sa o faca.Daca Prieteni Pescari ar organiza un concurs strict pentru membrii ei nu vad ce sens ar avea sa ii faca publicitate la nivel national,atat timp cat membrii nostri sunt in marea lor majoritate din Iasi.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 23 Mai 2007, 15:44

Nick scrie:Nu vad o necesitate in a mediatiza o competitie cu sistem inchis,la care participa numai membrii federatiei,este la latitudinea lor daca vor sa o faca.Daca Prieteni Pescari ar organiza un concurs strict pentru membrii ei nu vad ce sens ar avea sa ii faca publicitate la nivel national,atat timp cat membrii nostri sunt in marea lor majoritate din Iasi.
Da, dar voi la PP nu aveti pretentia ca sunteti singurii care puteti reprezenta interesele pescarilor din Romania.

Scrie răspuns