PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de StefanDinu » 18 Ian 2013, 22:19

Controverse, argumente și contra-argumente, exemple si contra exemple, plusuri și minusuri, discuții ce trec de multe ori de conflictul ideilor, toate avînd cam același subiect: încotro? Competiții de spinning din barca au ajuns la maturitate și urmează perioada cea mai importanta. Asa ca întrebări precum “ECHIPE vs INDIVIDUAL” sau “5 PEȘTI vs TOȚI PEȘTII”devin tot mai stresante iar argumente tehnice și exemple de succes au devenit argumente perimate. Insa ne lipsește argumentul cel mai important: părerea concurenților/ potențialilor concurenți. Pentru ca doar concurentul poate aprecia cel mai bine drumul optim pe care Liga Romana de Spinning și competițiile organizate îl vor urma.

Apreciem așadar cele cîteva minute dedicate completării acestui [urlhttps://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGE1cmQzNFRKQWNheWZya1NrZl8tNXc6MQ#gid=0]Chestionar de evaluare[/url] și va asiguram ca PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de StefanDinu » 18 Ian 2013, 22:24

Controverse, argumente și contra-argumente, exemple si contra exemple, plusuri și minusuri, discuții ce trec de multe ori de conflictul ideilor, toate avînd cam același subiect: încotro? Competiții de spinning din barca au ajuns la maturitate și urmează perioada cea mai importanta. Asa ca întrebări precum “ECHIPE vs INDIVIDUAL” sau “5 PEȘTI vs TOȚI PEȘTII”devin tot mai stresante iar argumente tehnice și exemple de succes au devenit argumente perimate. Insa ne lipsește argumentul cel mai important: părerea concurenților/ potențialilor concurenți. Pentru ca doar concurentul poate aprecia cel mai bine drumul optim pe care Liga Romana de Spinning și competițiile organizate îl vor urma.

Apreciem așadar cele cîteva minute dedicate completării acestui Chestionar de evaluare și va asiguram ca PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ
Ultima oară modificat 18 Ian 2013, 22:25 de către StefanDinu, modificat 1 dată în total.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de Ionut the carp » 18 Ian 2013, 22:24


Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de Gyorg » 19 Ian 2013, 16:14

Ce nu inteleg eu, de ce trebuie sa schimbam ceva ce functioneaza de atata timp, si chiar bine.
Dupa cate se vede din rezultele mondiale din ultimul timp, Romania iese in clasamente cel putin locul 4 la barca.

De ce schimbare ? in fiecare an schimbarea regulamentului va bulversa de fiecare data concurentul - acum isi ia motor de 5 cai, maine de 200, acum cu giuvelnic, maine cu live-bait, poimaine cu aparat foto sau gopro?

De ce cei mai mari 5 pesti ? pai daca se tot da exemplu cum este afara, NICI-o competitie fisp-cips (cu exceptia bass-ului) nu face selectie cu cei mai bulananosi pescari! mai multe decat atat, pana si americani au inteles ca cei 5 pesti sunt o bulaneala si s-au apucat sa faca un alt tip de selectie (ca la noi).
http://www.majorleaguefishing.com/updates_08042011.html
chiar si cele mai mari nume s-au convertit "Kevin VanDam, Skeet Reese, Mike Iaconelli and Gary Klein among select group to compete in a new game, with new rules and no limits"

Personal cred ca anumite persoane (cu influenta), au realizat ca nu pot face fata la individual si vin cu o propunere de modificare a regulamentului care poate sa-i avantajeze (de data asta).
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de Gyorg » 19 Ian 2013, 16:17

Intorcandu-ma de unde am plecat, de ce trebuie sa schimbam? Fenomenul a regresat nu datorita modului de selectie, ci datorita conjucturii economice. Intr-o astfel de perioada cine se mai gandeste sa-si investeasca economiile in concursurile de pescuit?
Piata de profil sufera, cum sa mai finanteze si concursuri in speranta ca le vor aduce profit?
Publicatiile media (mult hulite de neimplicare) de-abia isi tin tirajele si asta datorita evolutiei media. Informatiile s-au mutat pe net!
Istoric, la primul meu concurs in 2005 am concurat 17 insi, acum avem cel putin 30 - 40 de concurenti numai la un OPEN. Si unde este regresul? Comparativ cu 2010? Pai in 2010 toata lumea era pe val, acum multi nu stiu ce sa mai faca maine!
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4614
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de vali stratonov » 19 Ian 2013, 16:38

Istoric, la primul meu concurs in 2005 am concurat 17 insi, acum avem cel putin 30 - 40 de concurenti numai la un OPEN. Si unde este regresul? Comparativ cu 2010? Pai in 2010 toata lumea era pe val, acum multi nu stiu ce sa mai faca maine!
Gyorg foarte adevarat ca in 2007 erau 17 concurenti, dar la fel de adevarat ca in 2004 erau 9- 11 concurenti.....daca comparam anii astia este o evolutie intradevar.

Dar iti mai aduc aminte ca in anii de pionerat al sinningului , pescarii erau toti "particulari" , veneau cu totii pe timpul si pe banii lor, neorganizati...

Din pacate dupa 7 ani se intimpla cam la fel....desi au aparut cluburi sportive , unele dintre ele sponsorizate. :roll:

In 2010 a fost anul de virf al participarilor in cadrul turneului LRS, datorat probabil si de aparitia cluburilor, parteneriatelor media si a sponsorului LRS care a dat bani cash .....normal ar fi fost in viziunea mea ca lucrurile sa creasca de atunci incoace cit de putin ,nicidecum sa scada .....

Criza financiara aparuta a influentat cu siguranta negativ participarea le etape....dar parea mea ca nu criza a fost principalul motiv. :roll:

Fata de 2010 e un regres mare la OPEN (motorul competitiei) .......desi unii nu considera asta ..

Piramida selectiei sa inversat .....baza MARE care trebuia sa fie OPEN-ul , open care trebuia sa "produca" pescari pt. prima divizie Master nu mai are "resurse" nici financiare si nici umane din pacate .

La nici un sport in lume nu cred ca exista o prima divizie (Master) care sa fie mai numeroasa decit esaloanele secunde (inferioare sau open).

Pe linga acest fapt Gyorg draga si bugetul Ligii sufera ....si sufera mult.
Fara bani tu stii mai bine decit mine ca NU exista progres.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de SF » 19 Ian 2013, 20:36

vali stratonov scrie:
Criza financiara aparuta a influentat cu siguranta negativ participarea le etape....dar parea mea ca nu criza a fost principala

La nici un sport in lume nu cred ca exista o prima divizie (Master) care sa fie mai numeroasa decit esaloanele secunde (inferioare sau open)..
Costurile strict in bani nu-s o problema , si criza nu are de-a face , ii destul sa vezi cum lumea inca cumpara Stelle si Morethani , pe bete JDM sau custom , ultimele tipuri de rulmenti si alte scumpeturi .

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de liviu_v » 19 Ian 2013, 20:42

Gyorg sunt perfect de acord cu tine!

Incerc sa iti raspund la intrebarea ta: de ce sa schimbam? pentru ca uni s-au plafonat :); de ce 5 pesti? pentru ca aceiasi catva s-au plictisit sa prinda mai multi si chiar au inceput sa oboseasca! ; de ce motoare mai mari, barci mai mari? pentru ca din nou aceiasi catva au obosit nu numai sa prinda pesti dar au obosit sa mai unfle si barca!

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de Danoc » 19 Ian 2013, 21:57

Salut Gyorg! De acord....ai facut o sinteza buna! Ma mir si eu cum de vreme ce marea majoritate a pescarilor se plange de costurile ridicate.....salvatorii ligii propun cresterea consturilor: barci mai mari, motoare mai mari, cat mai multe concursuri in Delta (competitii cu costurile cele mai mari), taxarea suplimentare a cluburilor si sportivilor...etc. Oare ce se vrea .... cu adevarat???
Aqua Fihing Club
http://www.afc.org.ro/

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: PĂREREA VOASTRĂ CONTEAZĂ

Mesaj de Sorin » 20 Ian 2013, 01:02

E doar un chestionar cu multe variante de raspuns ....poate reiesi orice
de ce deranjeaza ??

nu e firesc sa se cunoasca mai intai ce doresc pescarii de competitie si nu numai ?
faptul ce se lanseaza acest chestionar e cea mai evidenta proba ca nu s-a hotarat nimic dar se dotreste sa se afle incotro e bine sa ne indreptam

doar cei obisnuiti sa dicteze celrolalti ce vor ei poti fi deranjati ca se solicita opinia tuturor celor interesati de competitie ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns