MASTER BELIS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: MASTER BELIS

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Aug 2013, 06:54

Pentru organizatori..nu am fost acolo,iata insa ce spun altii..
- ca "in litera si spiritul legii"sectoarele trebuiau anuntate cu 30 zile de inainte de catre directorul de concurs?
- ce oficial din organizatori a anuntat modificarea pistei?
- cum a fost facuta balizarea?
Deci aici este o incalcare clara,nu sa anuntat cu 30 de zile inainte de concurs..

Iata cum sa vazut de pe apa..
E greu de spus cine poarta vina...nici balizarea nu a fost ca la carte, nici prezentarea sectoarelor pe site-ul ligii nu a fost foarte clara

Asta nu zic eu,ci unul cu zeci de concursuri la activ..

Eu nu pot sa nu-mi amintesc de o etapa la open,unde unui concurent nu i s-au punctat pestii pur si simplu..nu retin amanuntele exact,dar pot sa caut,daca trebuie..

Sa nu o luati decit ca si pe o critica constructiva,si asta pentru ca unii deabia asteapta sa traga cu tunul in l.r.s.,un l.r.s.si asa,macinat de lupte interne :(
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: MASTER BELIS

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Aug 2013, 06:58

p5ih0 scrie:@Gyorg:
si restul tarilor au una: Justitia e oarba.
Doamna aia legata la ochi de tine o balanta in mana, pe numele ei Themis, e legata la ochi tocmai pentru a nu vedea pe cine judeca :wink:

Oarba,da,legata la ochi...numai ca uneori se mai destrama tesatura..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: MASTER BELIS

Mesaj de nucus » 07 Aug 2013, 07:09

Legata la ochi dar cu buzunarele libere....

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: MASTER BELIS

Mesaj de Adelin » 07 Aug 2013, 07:55

apsalba scrie:
Dumitrescu Iancu scrie:
apsalba scrie:Domnule Dumitrescu,
Să nu spuneți că nu ați fost avertizat.
Concurentii i-ai amenintat, chiar santajat...pe arbitrii vad ca ii "avertizezi"...ce sa zic frumos stil de lucru are federatia.
Un lucru iti pot spune si crede-ma ca e adevarat: de asta ai atat de multi care nu te vor, pt "diplomatia" de care ai dat dovada in timp.

Nu poti aduce oamenii cu forta ma, de ce nu vrei sa te trezesti odata?! :oops:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: MASTER BELIS

Mesaj de nucus » 07 Aug 2013, 08:05

Concursurile trebuie sa fie organizate de cluburi . Doi sau trei oameni din LRS suprasolicitati la toate concursurile -Open si Master-e mult prea mult. In plus cluburile pot "valorifica" cunostintele si relatiile locale , pot aduce o multime de sponsori pe care cei din LRS nu au de unde sa-i banuiasca macar. Domnule Iancu , ignorati pe cei care se baga ca musca in ochi ...ca sa ma exprim delicat .
Gigi ,cu balizarea mereu au fost probleme : balizare gresita , vintul sau chiar furtuna care a mutat balizele , "prieteni " care le-au mutat intentionat etc.etc.
Vali nu a luat avertisment pentru ca a intrat in apa la Colibita cind si-a scapat lanseta echipata in apa ??? Si a trebuit sa vina cu scafandrii sa o recupereze !

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: MASTER BELIS

Mesaj de Tavi » 07 Aug 2013, 09:02

Adelin scrie: ...personal recunosc ca nici eu nu am inteles de pe harta cu sectoarele ca portiunea din fata taberei e in afara concrsului, insa norocul meu ca am vorbit cu Ciobi care mi-a explicat cum sta treaba...altfel acum poate eram eu in locul lui Sabin.
Eu zic ca nu tine de noroc, ci de nromalitate. E normal si in interesul concurentului sa ceara lamuriri daca harta si/sau balizajul etc nu sunt clare, asa cum ai facut tu. Mai ales ca regulamentul e clar si fara echivoc, ai iesit din sector esti descalificat.
Sanctiunea e dura, eu unul n-as merge pe ghicite...iar incidentul a avut loc in a doua mansa, a doua zi de concurs pe la amiaza, era timp suficient pentru clarificari la fata locului. Oricum necunoasterea legii, in cazul asta limita sectorului nu te scuteste de respectarea ei.
Regulamentul nu prevede exceptii ca cele invocate: neintentionat, nu a stiut, balizaj prost, nu a pescuit, avea pesti prinsi in sector, sectoarele au fost anuntate cu 20 de zile inainte in loc de 30, etc) pentru care nu se aplica sanctiunea.
Daca era o situatie de forta majora de genul motor stricat, probleme de sanatate, avea sens sa iei in calcul nesanctionarea. Dar regulamentul trebuie completat cu astfel de situatii, concurentul se opreste din pescuit, anunta ca are o problema, caz in care iesirea din sector supravegheata de un arbitru sa fie nesanctionabila. Similar cum e reglementata iesirea pe mal.
Asa cum par a sta lucrurile - evident nu am fost acolo, nu cunosc toate detaliile - nu vad niciun motiv serios pentru a nu se aplica sanctiunea regulamentara. Nesanctionarea ar crea un precedent ...romanesc, apropo de justitia oarba din restul tarilor. 8)
E regretabil dar sanctiunea e conform regulamentului.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Re: MASTER BELIS

Mesaj de PREDATOR » 07 Aug 2013, 09:37

Regretabil este faptul ca judecam fara sa analizam cazul in mod corect ....Incident Siriu :arrow: Stratonov a fost descalificat de nu sa vazut cu toate ca a doua zi dimineatza el era cel cu ochii umflati ..unii au dorit atunci excluderea lui 4-5 ani de zile din LRS... cazul Anghelina ...ce a fost pentru el numai el stie si numai in pielea lui sa nu fi fost ....au fost mai multi concurenti care au incalcat regulamentul pe Belis fara intentie ,. norocul lor a fost ca nu toti au fost prinsi la timpul respectiv ...trebuie sa invatam din greseli sa analizam cazurile la calm ...este mare pacat daca nu invatam din greseli si persistam in aplicarea regulamentului la sange cu toate ca concurentul respectiv nu si.a creat un avantaj ....

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Re: MASTER BELIS

Mesaj de PREDATOR » 07 Aug 2013, 09:40

Tov Popescu !!politist adjectiv aresteaza.ne pe toti fara nici un motiv ......
Tov Popescu avem un loc liber de secretara in LRS :P asta in cazul in care saliva atinge cote alarmante ! :D

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: MASTER BELIS

Mesaj de Tavi » 07 Aug 2013, 09:57

PREDATOR scrie: Regretabil este faptul ca judecam fara sa analizam cazul in mod corect .....este mare pacat daca nu invatam din greseli si persistam in aplicarea regulamentului la sange cu toate ca concurentul respectiv nu si.a creat un avantaj ....
Corect e sa aplici regulamentul. Daca regulamentul e incorect, schimbi regulamentul, dar pana e asta in vigoare il aplici asa cum e.
Daca nu o aplici sanctiunea pe motiv ca nu si-a creat avantaj incalci regulamentul si incurajezi pescuitul in afara sectoarelor. Poate nu ma vede iar daca ma vede arunc pestii prinsi in afara sectorului si zic ca nu mi-am creat avantaj...invoc precedentul si scap. Asta ar fi profund incorect fata de cei care respecta regulamentul la sange, am auzit ca mai sunt si de-astia. :P
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: MASTER BELIS

Mesaj de apsalba » 07 Aug 2013, 12:22

Adelin scrie: Concurentii i-ai amenintat, chiar santajat...pe arbitrii vad ca ii "avertizezi"...ce sa zic frumos stil de lucru are federatia.
Un lucru iti pot spune si crede-ma ca e adevarat: de asta ai atat de multi care nu te vor, pt "diplomatia" de care ai dat dovada in timp.

Nu poti aduce oamenii cu forta ma, de ce nu vrei sa te trezesti odata?! :oops:
Măi mucea,
Tocmai spuneam că nenea Iancu nu este arbitru, nu pricepi? El a priceput, se pare. Mă doare în cot de părerea unuia sau altuia. Eu nu sunt diplomat. Aici sunt reguli și trebuie respectate. Și atâta timp cât toți băgătorii de seamă de prin pescuitul sportiv se dau ce nu sunt de fapt, cineva trebuie să-i pună cu picioarele pe pământ. Sau ești pentru a admite ilegalitățile? Eu nu ameninț, atenționez. Și iau măsurile ce se impun pentru a respecta drepturile federației. Să nu se zică după aceea că nu s-a știut.
Ce nu este clar?

Scrie răspuns