LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de razvan m. » 13 Feb 2013, 22:12

Inclusiv o federatie de pescari si vanatori: Federació Andorrana de Caça I Pesca.
Dar noi stim ca trebuie sa fie musai federatie sportiva de pescuit, ca asa a zis Popescu.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de razvan m. » 13 Feb 2013, 22:18

Si inca una la fel: Federación de Caza y Pesca de Chile - Federatia de vanatoare si pescuit Chile. :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Mister Fisherman » 13 Feb 2013, 22:19

Poate ca ... acolo unde exista "federatii sportive " acelea se ocupa strict de latura competitionala a pescuitului ,
Si cred ca sunt infiintate ( nu am citit anul infiintari la toate) cu mult inaite de semnarea Declaratiei Universale a Dreptului Animalelor si a Tratatelor de aderare la UE (vezi tratatul de la Lisabona)
Nu cred ca exista in lume , asa cum se vrea la noi ... o federatie "sportiva" care sa se ocupe ...si de pescuitul recreativ , si de administrarea resurelor acvatice vii , si de permisele de pescuit , si de balastiere , si sa primesca si bani de la stat...si sa nu aiba nimic in comun cu pescuitul de competitie

Autoritatea privind organizarea, administrarea și controlul activităților și competițiilor pe ramura de sport – pescuit sportiv – revin prin lege, Federației sportive de specialitate, constituită și autorizată în condițiile legii. Practicarea pescuitului sportiv în habitatele piscicole naturale ca activitate recreativă sau de agrement se face în baza unui permis de pescuit recreativ/sportiv, eliberat de asociațiile de pescari sportivi, legal constituite. Asociațiile de pescari sportive legal constituite și autorizate de Autoritatea Națională pentru Sport și Tineret, precum și forurile de reprezentare la nivel național,

e) oficiali sportivi – persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.
Faptul ca exista federatii sportive in curs de desfiintare pentru incalcarea drepturilor animalelor ... ar trebui sa ne puna pe ganduri
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de zavera » 13 Feb 2013, 22:51

Mister Fisherman scrie:Astea sunt toate sporturile olimpice si neolimpice recunoscute de Romania


http://www.cor.ro/sporturile_neolimpice.html

http://www.cor.ro/sporturi_de_vara.html

http://www.cor.ro/sporturi_de_iarna.html



Sa-mi spuneti si mie unde este recunoscut pescuitul ca sport ??? :lol: :lol: :lol:
Conform teoriei istorico-juridico-logico-forumiste a dlui preşedinte Popescu, argumentele sunt:
- omul pescuieste din cele mai vechi timpuri. Pană şi Omul de Cro-Magnon era simultan vanător şi pescar. Nu ştiu dacă era şi membru AGVPS, dar a administrat "federal" prima diviziune a muncii
- s-a dat C.I.S. unor cluburi, deci trebuie sa primeasca si federatia. Desi organizarea si recunoasterea unei federatii sportive este, prin lege, ceva mai complicata.
- nu s-au dat recunoasteri oficiale football-ului, rugby-ului, atletismului, boxului etc, deci nu are nevoie nici federatia spotiva de pescui, de fapt sportul-pescuit. Argumentul ca federatiile respective existau inainte de legea 69/200 (in timp ce federatia sportiva de pescuit s-a infiintat dupa aparitia legii 69/2000 nu conteaza (?!?)
- dreptate nu are cel cu argumente, ci cel care bate cu pumnul in masa. :wallbash:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de razvan m. » 13 Feb 2013, 23:19

La inceput treaba cu recunoasterea a stat asa:
apsalba scrie: .....Pescuitul sportiv a fost recunoscut ca sport în 1938 prin Înaltul Decret Regal 3139, publicat in MO 218/1938, a fost recunoscut de regimul comunist prin HCM3126/1953 și Legea br. 12/1974, așa că nu are nevoie de recunoaștere.
.......
Apoi, dupa ce lumea s-a apucat sa consulte acele acte normative, in care nu era nici vorba de vreo recunoastere a pescuitului ca sport, Popescu a intors placa. Pescutiul nu are nevoie de recunoastere, asa cum nu are nici fotbalul, rugbyul, caiacul si altele.
E sport de cand lumea.

E trist ca dupa doi ani de discutii pe aceasta tema, timp in care rationamentele popesciene au fost intoarse pe toate partile si s-au dovedit a fi false, mai sunt unii care totusi il cred.

Dar asa e lumea. Rau ar fi daca am gandi toti la fel ! :D
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de SF » 14 Feb 2013, 00:00

razvan m. scrie:Tristiane, imi pare rau sa constat ca te incadrezi si tu perfect la punctul 5:
Chief scrie:
5. De experti si bagatori de seama si "profesori" care trag de urechi pe forum e plin. Toti au o parere, toti sunt mari si tari. Toti au aratat ca stiu sa se certe ca la usa cortului, fac analize maxime casa ca tine, asta ca sa abata atentia de la faptul ca, practic, 90% nu au facut fizic nimic, si au asteptat ca de maine sa fie de toate.
In afara de acel "manifest" online, de zilele trecute, ce ai facut tu fizic in acesti doi ani pentru pescuitul de competitie ?
Nimic, asa-i ? Si atunci de ce ii urechezi pe altii care isi dau cu parerea ?!

Sustii si acum aiurerile pe care le sustineai acu doi ani, cand ne-am pus de ti le-am luat putin la puricat si te-ai suparat. Credeam ca in doi ani ai mai capatat putina experienta de viata, dar vad ca esti in continuare acelasi visator cu capul in nori. :lol:

Tristi , nu te mai citez io ca te vad si altii cat esti tu de repede la aratat cu degetu , ca pe urma sa recunosti linistit ca nici tu nimic , da no , ti-ai vazut visu cu ochii , scrii si tu in bransa si-ti vezi mecla prin reviste , at the end :lol: :lol: si crezi ca asta te face cu doua perechi de eggs , si poti sa-mi arunci mie zapacelile alea , tipice si pentru care ai devenit celebru .
Ma mai faci si rau intentionat , probabil crezi ca am ceva cu tine , oi fi vreo mare schisma pentru tine :lol:

Unde am zis o ca federatiile dau bani , de ex. , o zapaceala de a ta , sau ii ca esti rau intentionat , sau nu poti sa vezi .

Nu stiu ce ai vrut sa zici cu barbatia :shock: :lol: , insa tu nu detii asa ceva daca-i vorba de recunoscut :oops: , in rest , daca te referi la altceva , nu-mi pun mintea cu tine , in mod sigur esti mai tare :lol:

Ma implica in discutia de fata viziunea lui Tristi asupra cea ce ar trebui a fie pescuitul sportiv .

Razvane , lasa-l in plata domnului , ce poti sa astepti de la un individ care isi smulge sprancenele , tipu asta de oameni petrec mult timp in fata oglinzii , da-i timp sa se aranjeze , sa-si puna cremele, sa-si faca unghiile :lol: :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Adelin » 14 Feb 2013, 00:25

O Federatie cheltuie clar mai mult decat LRS...si logica e simpla: functionarul federal nu poate avea o remuneratie mare, ca de unde pana mea sa aibe...ei si ce-i cu asta?!...pai e, ca tre' sa-si rotunjeasca si el venitul cumva, iar metodele sunt simple si bine cunoscute celor care stiu cum se pot scoate banii legal din conta. Totul pe cheltuieli, deplasari, achizitii, alea alea...o mare gaura in posibilul buget care e imposibil de controlat. De aici si logica prin care cheltuielile ar fi 100% mai mari. Asta nu ar fi o problema daca ar fi bani, ca de unde este se poate lua, dar problema e ca nu prea este de unde. :oops:

Ce sa mai zic altceva, ca ce a fost de zis s-a cam zis, dar o concluzie pot sa trag din ultimele pagini si e cat se poate de clara : uneori frustrarea nu are margini.(...si e scrisa-n multe pagini) :lol: Nu vreau sa zic mai mult si nu vreau sa despicam firu'-n patru. Pur si simplu asta am vazut eu... sory daca gresesc. :cry:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de pikeman » 14 Feb 2013, 01:10

poi nu mai e nimic de zis decat LRS si spinningul de competitie merge mai departe, visavis de restul... RIP in noiembrie :lol: :lol: :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de apsalba » 14 Feb 2013, 10:51

Spovedania unui învins!
http://www.lrs.ro/blog/

A câta oară o luați de la capăt? Se pare că vă place să o tot luați de la cap! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Altfel ziceați și voi „Tot înainte”! :lol: :lol: :lol: :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de apsalba » 14 Feb 2013, 11:21

Tocmai am observat că AGVPSR a postat regulamentul de pescuit la spinning.
http://agvps.ro/docs/Regulament%20pescu ... inning.pdf
Se pare că LRS a ieșit din cărți.
Adelin, vrei o ilustrată din Irlanda?

Scrie răspuns