LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Sorin » 13 Feb 2013, 17:40

legat de federatie , o observatie .

Primul pas trebuie sa fie recunoasterea pescuitului ca sport .
Din cate stiu , deocamdata nu e .
fara a fi recunoscut ca sport , nu poate exista federatie
Bun

acum am serioase indoieli ca pescuitul ca si vanatoarea vor fi recunsocute ca sport
de ce ?
pentru ca sportul nu presupune omorarea sau ranirea ,,partenerilor'' ....in speta pestii sau animalele
Asa incat parerea mea e ca incercarile de pana acum au fost sortite esecului in pruimul rand din acest motiv

recunoasterea pescuitului ca sport cred ca nu poate fi facuta in tara asta decat cu proptele serioase politice .Daca va fi facuta vreodata ......
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Mister Fisherman » 13 Feb 2013, 18:02

Exista doua tipuri de federatii :

1) Federatiile nationale
2) Federatiile sportive Conf leg 69/2000

Daca pescuitul nu este recunoscut ca sport , de ce nu se infiinteaza o federatie nationala de pescuit ... care sa nu aiba treaba cu legea sportului si sa nu mai necesite recunostere din parte ANST ???

Stie cineva care este rspunsul la acesta intrebare ??? :wink:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de razvan m. » 13 Feb 2013, 18:05

E pe pagina anterioara, in partea de jos. :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Sorin » 13 Feb 2013, 18:08

Mister Fisherman scrie:Exista doua tipuri de federatii :

1) Federatiile nationale
2) Federatiile sportive Conf leg 69/2000

Daca pescuitul nu este recunoscut ca sport , de ce nu se infiinteaza o federatie nationala de pescuit ... care sa nu aiba treaba cu legea sportului si sa nu mai necesite recunostere din parte ANST ???

Stie cineva care este rspunsul la acesta intrebare ??? :wink:
federatiile care nu au treaba cu ANST se pot face o carca ......si pot exista bine mersi in paralel .....avand obiective competitionale

se poate federatie de crap de spin de musca si sa existe in paralel

federatia ailalata e foarte dorita pt ca se prezuma ca va prelua si drepturile de incasare a permiselor de pescuit
asta e visul umed al ctitorului care,, detine pe federatie logistica necesara semnarii contractelor '' :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Tavi » 13 Feb 2013, 18:13

Si daca ar fi pescuitul recunoscut ca sport, s-ar putea face o federatie sportiva. Booon. Nu conteaza cine o initiaza, nu vorbim de persoane.
Care ar fi totusi avantajele unei asemenea structuri sportive pentru pescarul/pescuitul de competitie?
Bani de la buget: ciuciu
Alte avantaje?
Atragerea banilor din sponsorizari, activitati economice, parteneriate, sau alte fel de surse de venit o poate face la fel de bine orice structura asociativa: asociatie, club, liga, para liga, federatie . Nu vad de ce trebuie sa fie si "sportiva".
O mai buna organizare a concursurilor? Aia tine de capacitatile organizatorica a celor implicati, nu de o hartie din sertar pe care scrie CIS
Mai multi pesti in apa? :D
Asadar de ce musai "sportiva"?
De fapt cred ca am mai intrebat asta :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de lazarini » 13 Feb 2013, 18:26

Mister Fisherman scrie:Daca pescuitul nu este recunoscut ca sport , de ce nu se infiinteaza o federatie nationala de pescuit ... care sa nu aiba treaba cu legea sportului si sa nu mai necesite recunostere din parte ANST ???
Pentru ca nu mai este loc in Registrul National al ONG-urilor :lol:
Pana acum avem asa:
Federatia Romana de Pescuit Sportiv - inregistrata in 2011 (apsalba);
Federatia Asociatilor de Vanatoare si Pescuit Sportiv din Romania - inregistrata in decembrie 2012, cu sediul la Iasi;
Federatia de Pescuit Sportiv din Romania - in prezent radiata

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Tavi » 13 Feb 2013, 18:55

:lol: :lol: :lol:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Chief » 13 Feb 2013, 20:37

Asta e siteul CONFEDERATIEI INTERNATIONALE si FEDERATIEI INERNATIONALE
Faceti click pe Europa si cititi la fiecare tara. Cititi si la Romania si Moldova.
Daca io nu m-am exprimat clar, sau corect, sau gresesc, sau nu ma pricep... Se preapoate... Macar sa ne intrebam "de ce"? E voie?


http://www.fips-ed.com/contact_eng.htm#
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de Mister Fisherman » 13 Feb 2013, 21:15

Astea sunt toate sporturile olimpice si neolimpice recunoscute de Romania


http://www.cor.ro/sporturile_neolimpice.html

http://www.cor.ro/sporturi_de_vara.html

http://www.cor.ro/sporturi_de_iarna.html



Sa-mi spuneti si mie unde este recunoscut pescuitul ca sport ??? :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: LRS Competitii la Rapitor in 2013 !

Mesaj de zavera » 13 Feb 2013, 21:32

Chief scrie:Asta e siteul CONFEDERATIEI INTERNATIONALE si FEDERATIEI INERNATIONALE
Faceti click pe Europa si cititi la fiecare tara. Cititi si la Romania si Moldova.
Daca io nu m-am exprimat clar, sau corect, sau gresesc, sau nu ma pricep... Se preapoate... Macar sa ne intrebam "de ce"? E voie?


http://www.fips-ed.com/contact_eng.htm#
Am intrat si am constatat ca exista si federatii sportive, si asociatii de pescari, si asociatii de cluburi, chiar si un sindicat al pescarilor.
In Belgia este "confederatie de cluburi", in Austria si Germania "asociatii de cluburi", in Grecia un fel de "sindicat al muncitorilor din piscicultura".
Iar asociatii (cu sau fara vanatori) sunt in Olanda, Polonia, Norvegia, Rusia, Elvetia, Serbia, Lithuania, Ucraina, Cehia, Croatia, Belarus, Muntenegru, Macedonia si ..altele ca nu le-am numarat pe toate.
In Anglia exista o forma asociativa numita "Trust of Anglers". In South-Africa este o forma hibrida (!)
Toate astea sunt membre fips, la fel ca AGVPS.

E drept, sunt si destule tari unde sunt federatii, dar asta nu le garanteaza performanta sportiva.
Dar analizati si dvs, cate sunt "federatii sportive" si cate "federatii ...federatii"

Cred ca discutia despre federatie, AGVPS, Liga sau orice alta forma este pierdere de vreme.
Conteaza raporturile entitatii (care o fi aceasta), cu sportivii, resursele atrase, promovarea si vizibilitatea competitiilor si, in primul si-n primul rand, PERFORMANTA, adica locul ocupat in ierarhia mondiala.
In ce domeniu mai este Romania nr.1 mondial, asa cum este acum la crap, sau nr.2 mondial, asa cum a fost spinning-ul in Romania, in 2011 ?

PS 1. - nu intelegeti ca sunt un sustinator al AGVPS. Nu sunt !
Din ce am citit, mai ales la "crapari", este o ciuperca, un parazit jalnic.
Dar macar asigura inscrierea loturilor in competitia mondiala, adica motivatia principala a eforturilor sportivilor. Ceea ce nu mai face altcineva in Romania
PS 2. - am citit undeva, dar n-am notat, ca este o federatie sportiva de pescuit in curs de desfiintare. Cred ca in Franta, dar nu sunt sigur. Motivul : incalcarea legii privind drepturile animalelor!

Scrie răspuns