LIGA ROMANA DE SPINNNIG, Intrebari,Sugestii,Feedback

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

LIGA ROMANA DE SPINNNIG, Intrebari,Sugestii,Feedback

Mesaj de vali stratonov » 15 Aug 2010, 13:20

La sugestia colegului de club si de forum Cristi "Tristan" Serb deschid un topic despre ceea ce reprezinta pt. voi activitatea LRS si pescuitul de competitie la rapitori.

Mi-asi dori sa va fie un topic in care sa putem discuta deschis despre ceea ce credeti ca a facut bine sau rau LRS ,propuneri de imbunatatire a activitatii LRS sau tot ceea ce credeti ca ar fi bine ca Liga sa incerce sa puna in aplicare pt. viitorul sezon .

Eu am sa consemnez si am sa prezint toate propunerile voastre in AG.-ul Ligii din toamna acestui an .

Pentru cei care nu stiu sau nu au cunostinte despre Liga se pot informa despre activitatea LRS ...aici:http://www.lrs.ro/

Astept cu interes interventiile voastre.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 15 Aug 2010, 15:35

Liga este cantonata intr-o singura disciplina a pescuitului sportiv. Care este punctul de vedere oficial al Ligii cu privire la infiintarea Federatiei Romane de Pescuit Sportiv si Casting, avand in vedere si faptul ca LRS asa cum este constituita nu reprezinta o structura sportiva, in conformitate cu prevederile exprese ale Legii nr.69/2000?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 15 Aug 2010, 16:03

Hmmm...Interesant topic...Daca ar fi sa-mi dau cu parerea repede,repede (tinand cont si de spusele colegului Tristian pe celalalt post) despre ce astept eu de la Liga , as spune ca imi doresc sa reprezinte mult mai mult decat pescuitul de competitie! Sigur ca de aceea s-a creat aceasta liga ,sa promoveze competitia in pescuitul de spinning ,sa organizeze campionatul national ,etc ,dar eu imi doresc sa ma regasesc in aceasta liga fara sa fiu un participant la campionatul national de spinning!
Cu alte cuvinte imi place acest stil de pescuit, nu-mi doresc sa intru in concursuri dar imi doresc o liga care sa simt ca-mi reprezinta interesele de pescar sportiv ! :lol: Poate parea ciudat dar sunt dispus sa pun umarul la o astfel de liga! Obiectivele ...pot fi multe ,dar principalul ar fi dupa mine cresterea numarului de pescari sportivi iubitori de spinning ! Metodele de indeplinire a acestui obiectiv pot fi si ele multe ,dar despre asta putin mai tarziu... :lol:

Ps: normal ca o sa-mi spuneti ca exista o mare diferenta intre Liga lui Mitica si Federatia Romana de Fotbal...Corect! Dar ce sa fac atunci ,sa astept o Federatie Nationala de Spinning? :roll: Mai ca as fi in stare ... :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 15 Aug 2010, 16:03

Da asa este ...liga sa constituit pe disciplina spinning datorita faptului ca o mina de oameni practicanti si iubitori ai spinningului nu aveau o "structura"organizata prin care sa-si manifeste hobbyul.....

Asa sa nascut ideea infiintarii Asociatiei Liga Romana de Spinning...care azi este o structura organizatorica ce are in componenta sa nu mai putin de 15 cluburi sportive cu CIS si peste 150 de practicanti.

Probabil ca asta e doar o forma organizatorica legala si de tranzitie pina la infiintarea Federatiei Romane de Pescuit.

Punctul meu de vedere este ca viitorul pescuitului de competitie este strict legat de aparitia cit mai curind a unei Federatii de Pescuit Sportiv ,care sa inglobeze sub aripa ei toate disciplinele pescuitului sportiv crap,fly-fishing,spinning ,stationar inclusiv cea de castig pe toate palierele ei,seniori,juniori,copii inclusiv pt. persoanele cu dizabilitati atit feminin cit si masculin ,asa cum sunt structurate toate disciplinele sportive serioase din lume.

P.S .Dupa modelul LRS sa infiintat in 2010 si Liga de crap ceea ce inseamna ca munca noastra nu a ramas fara ecou. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 15 Aug 2010, 16:17

Zamfi ,iti inteleg pasul dar din pacate aici e vorba doar de pescuit de competitie .....

Pescuitul recreativ e altceva decit cel de "performanta"....

Liga sau Federatia nu vor putea reprezenta niciodata pe toti practicantii de spinning,crap, fly sau stationar...

Federatia va avea singurul obiect de activitate organizarea competitilor interne pe ramura de SPORT pe toate palierele ei de la prima divizie la cea de copii si juniori plus cea feminina....cam cu e la Federatia Romana de Fotbal.

Ceea ce sustii tu e super OK si de apreciat ,dar e de datoria asociatiilor de pescari sa faca asta ...acum Liga si ulterior Federatia de Pescuit vor creea doar modele (*vezi Bassmaster)printre practicantii spinningului sau a altei discipline ...vor aduce in cluburile lor copii pe care ii vor invata implicit dragostea de natura de peste ,etc....dar obiectivul PRINCIPAL va raminea competitia :wink:

Cu parere de rau iti spun ca nu va aparea NICIODATA o Federatie de spinning sau crap sau stationar what ever .....ci doar Federatia de Pescuit Sportiv.

Asa spune legea Romana. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 15 Aug 2010, 18:02

Sa traiti si cu respecte! :D

Voi incerca sa ma transform intr-un mic "moderator" - sper sa nu se simta ofensati adevaratii moderatori - bine intentionat pentru topicul asta ca semn al sprijinului cel putin pentru inceput. Daca tot s-a deschis, cei care sunt interesati ii rog sa citeasca de pe www.lrs.ro statut, acte, obiective, organizare, ce gasesc si cred de cuviinta, ca sa discutam aici cat mai in cunostinta de cauza.

Cat il priveste pe colegu' Vali, fire at will, stiu ca i-am mai dat ceva de lucru in plus nereusind sa-mi tin gura pe-aici dar sper sa fie constructiv. Imi ofer sprijinul macar pe partea de research si consultanta daca e nevoie sa sapam dupa ceva, deocamdata timpul fizic pentru deplasari sau alte actiuni e oarecum limitat dar lucrez si la asta.

Domnu' coleg, stau de veghe si te asigur ca sunt mai mult de o mana de oameni care te sustin si care vor sa vada lucruri bune si profesionist administrate, poate gasesti si recruti demn de luat in seama. SPOR LA TREABA!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 15 Aug 2010, 18:09

RUGAMINTE MARE, ROG SI RASPUNS IN CAZUL UNUI "NU":

-POATE ADMINISTRATORUL SAU VREUN MODERATOR SA FACA ACEST TOPIC STICKY PENTRU A RAMANE PRIMUL IN LISTA - ASTA DACA VETI CONSIDERA CA INTR-ADEVAR ESTE DE O IMPORTANTA RELEVANTA, MULTI DINTRE NOI CREDEM CA DA. MULTUMESC!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Aug 2010, 19:41

Din seria unde dai si unde crapa-de la Pike Challenge la L.r.s., :lol: ,bun si asa. :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Aug 2010, 19:50

Gasesc salutara ,optiunea ligii ca de acest an sa organizeze turneul open,deschizind astfel portile pentru mai multi participanti,fara ca acestia sa fie inscrisi obligatoriu intr-un club.Rauvoitorii catalogheaza acest lucru drept,citez,"carne de tun"pentru master,si minimalizeaza openul, fiind fatis impotriva acestui turneu.O sa vedem daca vor fi capabili sa ofere o alternativa mai,.... SUPERioara.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 15 Aug 2010, 20:31

Nu-i vorba numai de asta Gheorghe cat unii din masteri vor putea fi doar printre rookie la anul, deci jumate vor retrograda... si acolo sunt ambitii si asteptari mari. Din nefericire stiu ca pe multi si timpul asta de care tot vorbesc ii viciaza si ii poate duce la retrogradare din prima liga dar asta e viata. Eu cred ca finalul de campionat in ambele divizii cu rezultatele finale si lista masterilor de anul viitor vor fi asteptate, controversate si de ce nu interesante. Hai sa facem caruta sa se miste mai repede si mai bine. E nevoie de oameni binevoitori si rabdatori. Nu e musai sa participe toata lumea in competitie, ajutoarele "din umbra" sunt de multe ori cele mai binevenite chiar daca meritele lor nu sunt niciodata atat de recunoscute ca si ale premiantilor. Cum zicea intr-un film cu spioni, cand o dau in bara stie toata lumea, cand iese totul bine nu stie nimeni pt ca li se pare normal. Liga are nevoie de sprijin, si financiar, si in organizare si in modernizare si in imagine si in sustinere. Uneori si o vorba buna e de ajuns, orice ajutor cat de neinsemnat e binevenit. E pentru noi toti. O seara buna tuturor!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Scrie răspuns